Soukalová dojela v Oslu pátá. Moravec bez chyby sedmý

ČTK ČTK
14. 2. 2015 11:57
České biatlonistky jely v Oslu sprint: Gabriela Soukalová vybojovala páté místo, Veronika Vítková pokazila střelbu.
Gabriela Soukalová během sprintu v Oslu.
Gabriela Soukalová během sprintu v Oslu. | Foto: (C) Český biatlon, Michal Červený

Oslo - Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila ve sprintu Světového poháru v Oslu páté místo, Ondřej Moravec dojel sedmý. Veronika Vítková byla v posledním individuálním závodu před mistrovstvím světa po nepovedené střelbě jednadvacátá, ale udržela si průběžné třetí místo v seriálu.

Soukalová se pravděpodobně připravila o stupně vítězů při střelbě vleže, při níž netrefila poslední pátý terč. Za třetí Marií Dorinovou-Habertovou z Francie, jež také jednou chybovala, zaostala pět a půl sekundy.

"Mám obrovskou radost. Stoprocentně. Cítím, že se mi vrací chuť. Závodění už mi opět dělá radost," uvedla Soukalová, jež si uvědomuje, že má ještě daleko do lehkosti z minulé sezony. "Tehdy jsem si ani neuvědomovala, jak mi šlo všechno samo. Do půlky trati jsem nevěděla, že závodím. Teď se stále musím hodně moc soustředit a zapojit veškerou vůli."

Pro osmou výhru v sezoně si dojela Běloruska Darja Domračevová a vysvlékla z žlutého trikotu vedoucí ženu SP Finku Kaisu Mäkäräinenovou. Trojnásobná olympijská vítězka byla první o 14,3 sekundy před Němkou Laurou Dahlmeierovou, vítězkou sprintu z Nového Města na Moravě. Obě byly na střelnici suverénní. Soukalová na Domračevovou ztratila 35,6 sekundy, tři sekundy před ní ještě byla na čtvrtém místě Francouzka Anais Bescondová.

Vítková přišla o šanci na minimálně zopakování třetího místa ze čtvrtečního vytrvalostního závodu při střelbě. Vleže minula dvakrát a vestoje jednou. Potvrdila však vynikající běžeckou formu a na trati byla nejrychlejší. Za Domračevovou zaostala na 21. pozici o 1:03,07 a byla suverénně nejlepší z biatlonistek, které dnes minuly víckrát než jednou. Běžecky se dařilo také Soukalové, která zaznamenala pátý čas.

"Na trati mi to dnes opravdu sedlo, tak jsem se snažila toho maximálně využít, abych s výsledkem i přes ta tři trestná kola ještě něco udělala," poznamenala Vítková.

Jeden bod získala za 40. místo Barbora Tomešová, Eva Puskarčíková byla 47. a Jitka Landová 54.

Moravec přesný, ale pomalý

V závodě mužů byla k úspěchu potřeba bezchybná střelba, což se povedlo nejlepším sedmi biatlonistům. Moravec z nich byl nejpomalejší, nicméně po posledních rozpačitých výsledcích se vrátil do elitní desítky.

"Bezchybná střelba byla mým hlavním cílem. Na to jsem se soustředil," uvedl Moravec, jemuž se po vydařeném závodě ulevilo. "Člověk dělá, co může. Rozdíly byly malé, trochu mě mrzí, že jsem se nedostal do nejlepší šestky, ale i sedmou příčku beru všemi deseti. Dokázal jsem si, že mezi elitou můžu být, že tam patřím," dodal trojnásobný olympijský medailista ze Soči, jenž je v SP osmý, těsně před krajanem Michalem Šlesingrem.

Pro vítězství si dojel Němec Arnd Peiffer, jenž porazil o 3,3 sekundy vedoucího muže SP Martina Fourcadea z Francie. Třetí byl Rus Anton Šipulin. Moravec za vítězem zaostal 29,4 sekundy.

Na body dosáhl ještě Šlesingr, jenž netrefil poslední desátý terč a obsadil 24. pozici. Michal Krčmář (46.), Tomáš Krupčík (54.) ani Jaroslav Soukup (62.) nebodovali.

Posledními závody před březnovým mistrovstvím světa v Kontiolahti budou nedělní štafety.

Závody SP v biatlonu v Oslu:

Ženy - sprint na 7,5 km: 1. Domračevová (Běl.) 20:35,7 (0 tr. okruhů), 2. Dahlmeierová (Něm.) -14,3 (0), 3. Dorinová-Habertová -29,9 (1), 4. Bescondová (obě Fr.) -32,6 (0), 5. Soukalová (ČR) -35,6 (1), 6. Wiererová (It.) -48,9 (1), 7. Hojniszová (Pol.) -50,8 (0), 8. Eckhoffová (Nor.) -51,3 (1), 9. Podčufarovová (Rus.) -53,1 (0), 10. Valj Semerenková (Ukr.) -53,3 (1), ...21. Vítková -1:03,7 (3), 40. Tomešová -1:34,2 (1), 47. Puskarčíková -1:50,0 (2), 54. Landová (všechny ČR) -2:05,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 25 závodů): 1. Domračevová 837 b., 2. Mäkäräinenová (Fin.) 827, 3. Vítková 620, 4. Valj Semerenková 610, 5. Hildebrandová (Něm.) 553, 6. Wiererová 542, 7. Soukalová 489, ...37. Puskarčíková 143, 44. Landová 112, 70. Tomešová 22.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy