Kanadě pomohla kamera, sborná neunesla tíhu finále. Idiotské fauly, zlobí se Rusové

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
6. 1. 2020 18:49
Ruští hokejoví junioři ztratili ve finále mistrovství světa v Ostravě náskok 3:1 proti Kanaďanům a prohráli 3:4. Po promarněné šanci na zlato je namíchl sporný verdikt rozhodčích v závěru zápasu a vlastní hloupé prohřešky proti pravidlům.
Ruští junioři ztratili ve finále MS náskok 3:1. Obránce Daniil Pylenkov skrýval hlavu do dlaní.
Ruští junioři ztratili ve finále MS náskok 3:1. Obránce Daniil Pylenkov skrýval hlavu do dlaní. | Foto: Dalibor Sosna

Ruská reprezentace vstoupila do nedělního finále šampionátu hokejistů do 20 let velmi dobře a po většinu zápasu Kanadu přehrávala. Po druhé třetině vedla 2:1, v 49. minutě rozdíl ve skóre ještě navýšila a všechno nasvědčovalo tomu, že po devíti letech znovu kráčí za titulem.

V základní skupině Kanadu rozdrtila 6:0, což byl pro javorové listy vůbec nejtěžší debakl v historii MS juniorů. A pokud by Rusové další výhru nad velkým rivalem přidali ve finále, byl by pro ně úspěch obzvlášť sladký.

Jenže Kanaďané se zmátořili. Díky šťastnému gólu po odrazu od brusle Connora McMichaela rychle snížili a v 52. minutě kapitán Barrett Hayton krásnou ranou v přesilovce vyrovnal na 3:3. Schylovalo se k dramatu.

"Přitom jsme měli zápas ve vlastních rukách. Ale vrátili jsme Kanadu do hry idiotským vyloučením," napsal ve svém komentáři ruský novinář Igor Jeronko. Narážel na trest pro Dmitrije Voronkova, který se nechal vyprovokovat Haytonem a udeřil soupeře krosčekem do obličeje.

Kanadský kapitán vůbec ležel Rusům v žaludku. Nejen kvůli občasnému filmování, ale také kvůli incidentu po konci vzájemného duelu ve skupině. Tehdy si Hayton po porážce 0:6 nesundal helmu při ruské hymně. Rusy to velmi popudilo a někteří z nich mu odmítli podat ruku.

Hayton se pak sice prostřednictvím oficiálního prohlášení omluvil stejně jako kanadský hokejový svaz, nicméně i tak mělo finále díky této události od začátku pořádné grády. Za stavu 3:3 osm minut před třetí sirénou vrcholilo a Rusové tíhu okamžiku neunesli.

Kuriózní moment a zmar ukřivděných Rusů

Po chybě obránce Danila Misjula ujel do úniku Akil Thomas, brankář Amir Miftachov, který jinak odchytal skvělé finále, na chvíli zaváhal, nevyrazil proti střelci, byť měl k puku blíže, a inkasoval gól na 3:4.

Rusům přesto zbývalo dost času na vyrovnání. Hráli přesilovku, odvolali gólmana a mačkali Kanadu v obranném pásmu. Na začátku 59. minuty navíc kanadský útočník Aidan Dudas vyhodil puk mimo kluziště a zdálo se, že Kanaďané půjdou do tří. To by znamenalo kritický okamžik.

Slovenský čárový rozhodčí Šimon Synek už skutečně trest pro Dudase signalizoval, ale finští hlavní sudí Lassi Heikkinen a Kristian Vikman ho posléze na základě vzájemné porady odvolali. Proč? Vyhozený kotouč totiž trefil kameru kanadské televize TSN umístěnou nad plexisklem.

Aidan Dudas nebyl po tomto vyhození vyloučen za zdržování hry:

"Nepochopitelné. Byly to jasné dvě minuty," zlobil se po utkání trenér Rusů Valerij Bragin. Verdikt byl přinejmenším sporný. V pravidlech stojí, že se nevylučuje, pokud puk vyhozený z obranné třetiny trefí ukazatel času nebo jakýkoliv strukturovaný předmět nad ledovou plochou.

Otočná kamera TSN, výrobce přenosů z juniorského šampionátu, nebyla přímo nad ledem, nýbrž nad hrazením. Nicméně podle všeho svou částí zasahovala nad kluziště. "Upřímně nevím, jestli je takový výklad pravidla dostatečný," reagoval kanadský žurnalista James Duthie.

Z opakovaného záběru lze jen těžko posoudit, jakou část kamery kotouč trefil. Jestli byla nad ledem, nebo ne. Rozhodčí tuto situaci ani nemohli rozebrat s kolegou u videa, museli se rozhodnout sami.

Umístění kamery kanadské televize TSN nad plexisklem:

Kanaďané zůstali ve čtyřech a za pár sekund jim vlastním vyloučením pomohli Rusové. Pavel Dorofejev vysekl soupeři hůl v situaci mimo hru a musel na trestnou lavici. Zmar sborné završil v poslední minutě kapitán Grigorij Děnisenko, potrestaný za nedovolenou výstroj.

Útočník Jaroslavle zlomil při pokusu o střelu hokejku a místo aby pustil její zbytky na led a spěchal na střídačku, podržel kus hole v ruce, a navíc s ním při odjezdu z ledu zlostně praštil o zem. "Naprostá stupidita. Co si myslel?" setřel kapitána ve svém komentáři Jeronko.

Rusové: Finále jsme si prohráli sami

Na téma zbytečných vyloučení promluvili sami hráči. "Je to naše vina. Měli jsme tu silný tým, který nad všemi dominoval. Chtěli jsme zvítězit, ale prohráli jsme. Teď už nic nezměníme," hlesl obránce Jegor Zamula.

"Nemám slov. Bojovali jsme až do konce, ale vyloučení bylo zkrátka moc. Tím jsme si finále prohráli," podotkl útočník Nikita Alexandrov. "Náš tým byl velmi impulzivní, emoce pracovaly," dodal trenér Bragin. Rusové byli na turnaji se 124 trestnými minutami druhým nejtrestanějším celkem. Horší disciplínu měli už jen Češi (138 trestných minut).

Kanaďané díky Dorofejevovi a Děnisenkovi dohrávali finále v pěti proti třem, zvítězili 4:3 a po dvou letech se vrátili na juniorský trůn. Rusové prohráli v boji o titul od zavedení systému play off už podeváté. Zlato získali oproti tomu ve čtyřech případech, naposled v roce 2011.

Po nešťastné porážce v ostravském finále se Rusové konejší alespoň značným potenciálem svých juniorů. "Bylo to Rusko, kterého se Kanada bála. Na turnaji podávalo výrazné výkony," komentoval Jeronko. "Dlouho jsme nehráli tak útočně," poznamenal dlouholetý kouč juniorů Bragin.

Rusové odstartovali MS porážkou s českým týmem, který už pak žádnou další výhru nepřidal. Naopak sborná překvapila výhrou nad Kanadou, po porážce od USA zvládla nervózní bitvy proti Německu a Švýcarsku. V semifinále Rusové přehráli Švédy, ale poslední krok nezvládli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ministerstvo chce mezi domácnosti přes úsporný tarif letos rozdělit více než deset miliard korun

Ministerstvo průmyslu chce mezi domácnosti přes úsporný tarif letos rozdělit více než deset miliard korun. Dalších 30 miliard navrhuje rozdělit na začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy