Katastrofa. Bojme se, že při těžkém losu můžeme hrát o záchranu, hodnotí Čechy Sýkora

jzp jzp
4. 1. 2020 7:28
Medaili neukořistili ani na domácím mistrovství světa, a tak jsou na suchu už patnáct let. Letos čeští junioři vypadli jako obvykle ve čtvrtfinále. Švédsku nekladli velký odpor. Podle bývalého trenéra Marka Sýkory může ztráta na špičku ještě narůstat. "Je namístě, abychom se báli," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Bývalý hokejový trenér a televizní expert Marek Sýkora.
Bývalý hokejový trenér a televizní expert Marek Sýkora. | Foto: Aktuálně.cz

Češi ve čtvrtfinále podlehli Švédsku 0:5. Dál nepostoupili počtrnácté za posledních patnáct let. Dá se vůbec ještě mluvit o zklamání?

Na každém mistrovství se hráči obměňují podle ročníků, takže je to někdy horší, někdy lepší. Ale u nás je to slabé poměrně stabilně, takže žádné překvapení. O zklamání bych mluvil, protože mistrovství je u nás. Lidé ho sledovali víc než jindy. Bohužel poslední zápas byl z naší strany tristní. Švédové byli jednoznačně ve všem lepší. Z pohledu bývalého trenéra a hokejisty mi bylo smutno. Katastrofa.

Vypíchl byste alespoň něco, v čem Češi na Švédy stačili?

V nějaké tvrdosti, ale Švédové ji nepotřebovali ukazovat. Kontakty většinou ustáli, lépe bruslili, byli lepší s pukem. Ještě jsme bojovali, ano, jenže na téhle úrovni národních mužstev je samo sebou, že mladí bojují. Ještě aby ne. Když ale stojíte proti kvalitě… Možná to pomohlo v prvním zápase s Rusy, kdy nám všechno úžasně vyšlo. A oni neměli den. Nechci to zlehčovat, ale vítězství bylo vlastně náhodné.

Mohlo čtvrtfinále dopadnout jinak, kdyby měl trenér Václav Varaďa k dispozici ofenzivní lídry Jakuba Lauka a Jana Jeníka, kteří se v průběhu turnaje zranili?

Nezměnilo by se vůbec nic. Nejsou to až takové hvězdy. Když pak navíc slyšíte, že někteří Švédové ve stejném věku už hrají NHL (Seveřanům z tohoto důvodu chyběli beci Rasmus Dahlin a Adam Boqvist, pozn. red.), tak si uvědomíte, že ten rozdíl je o parník. Náš hokej jde dolů. Promiňte, ale ještě bych na chvilku odbočil.

Povídejte.

Protože teď trošku žiju ve Francii, kde hlídáme vnoučata, hokej jsem dlouho neviděl. Proto jsem se teď koukal i na Třinec na Spenglerově poháru. Nehrál špatně. Vidíme tam ale skupinu Kanaďanů, kteří se sejdou z evropských lig. Žádné hvězdy. Rozdíl v bruslení je ale obrovský. Pro nás je to v nedohlednu.

Vrátím se zpátky k šampionátu juniorů. Kvůli prohře s Německem se Češi strachovali o postup. Bude boj o čtvrtfinále stále těžší, pokud se sejde náročná skupina a Švýcaři či Němci zrovna vytáhnou silné ročníky?

Stoprocentně. Němci byli letos výborní. Švýcary jsem ve druhé skupině neviděl, ale porazili Finy. Jestli tenhle obrázek uvidíme i v dalších letech, skutečně se můžeme obávat toho, že budeme hrát o záchranu. A vůbec to není o tom, že bych byl plný pesimismu. Sice ještě mluvím pod dojmem posledního zápasu, který byl z naší strany opravdu strašný, ale je namístě, abychom se báli. Nemůžu si pomoct.

Tentokrát měl být trumfem Čechů Lukáš Dostál a možná brankáři obecně. Nikdo ale v úspěšnosti zákroků nepřesáhl 90 procent. Je to zklamání?

Je. Před mistrovstvím Lukáš Dostál v zápase se Slováky dostal branku z půlky hřiště. Nahozený kotouč mu propadl přes lapačku. Tohle mě naplnilo nedůvěrou, možná to byla jen intuice. Přitom chytá ve Finsku, mezi dospělými. Všichni mluvili o tom, že nám udělá výsledek. Hodně se toho na něj naložilo. Možná si něco přečetl. Také se necítil dobře, zaslechl jsem něco o zvracení. Je to tedy zklamání. Nikoliv ale tragédie. Je to mladý kluk.

Byla největší slabinou Čechů častá vyloučení? Nasbírali třikrát víc trestných minut než Švédové, z toho dvakrát víc menších trestů…

A má to svůj - alespoň podle mě - zcela zřejmý důvod, kterým je špatné bruslení. My nestačíme a jsme nucení dělat fauly. Jiné vysvětlení nemám. Také to někdy nemáme v hlavě. Nevím, jestli šlo o doménu téhle skupiny kluků. Mám na mysli například nesmyslná dohrávání u mantinelu.

Možná s tím souvisí, že Češi měli jen tři hráče, kteří v sezoně dostali výraznou šanci v elitní domácí soutěži. Třeba Němci jich měli sedm. Je to problém?

S oblibou říkám, že čeští trenéři nemají odvahu tyhle kluky nasazovat. Někdo vždycky namítne: "Ale co když na to nemají?" Když na to vůbec nemají, pak je samozřejmě nestavím. V extralize by měli být po všech stránkách zkušení trenéři, kteří odhadnou, jestli před sebou daný hráč má budoucnost. Jestli se vyplatí ho stavět. A já tvrdím, že našim trenérům odvaha schází. Je to chyba. Němci, Švýcaři a další mají těchhle hráčů ve svých elitních soutěžích víc.

Pomohlo by v tomto ohledu uzavření extraligy, o němž se poslední dobou nahlas hovoří?

Jsem přesvědčený, že by to nepomohlo. Všechno by zůstalo při starém.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy