Kanadský kapitán si po debaklu od sborné nesundal helmu. Rusové mu odmítli podat ruku

Sport Sport
29. 12. 2019 8:50
Vyostřenou dohru mělo sobotní utkání hokejového mistrovství světa juniorů v Ostravě mezi Ruskem a Kanadou, ve kterém sborná uštědřila Kanaďanům historický debakl 6:0.
Kanaďané utrpěli proti Rusku svou nejtěžší porážku v historii juniorských hokejových šampionátů.
Kanaďané utrpěli proti Rusku svou nejtěžší porážku v historii juniorských hokejových šampionátů. | Foto: ČTK

Po zápase se mužstva tradičně seřadila na modrých čarách, aby si poslechla hymnu na počest vítěze. Rozhodčí a hráči sňali helmy, jak je v takových chvílích zvykem. Všichni hráči, až na Barretta Haytona.

Kanadský kapitán si ponechal přilbu na hlavě, čehož si Rusové všimli a vůbec se jim to nelíbilo. Grigorij Děnisenko, který nosí céčko na dresu v ruském týmu, vyrazil za rozhodčími, aby je na gesto Kanaďana upozornil.

Jenže byl odeslán zpět na modrou čáru a Hayton si helmu nesundal.

Reakce Rusů byla jednoduchá a bezprostřední, po skončení hymny při potřásání rukou kapitána javorových listů z obvyklého rituálu vynechali. Podali ruku všem ostatním hráčům, jen Haytonovi ne.

Ruský útočník Kirill Marčenko si při průjezdu okolo Haytona ukázal na hlavu, aby Kanaďanovi ještě jednou naznačil, v čem je problém.

Gesto Barretta Haytona a reakce pobouřených ruských hokejistů:

19letý útočník Arizony, jenž v aktuálním ročníku zasáhl už do 14 zápasů NHL, schytal po utkání kritiku z mnoha stran. "Tohle není chování muže ani hokejisty. Ale nechme to být, Kanaďané hráli jako nějací Lotyši a nebude se jim spát dobře," komentoval ruský obránce Jegor Zamula.

"Jen ať spadnou do B divize," dodal Zamula k faktu, že Kanaďané po své porážce v historii juniorských šampionátů klesli na poslední místo ve skupině, byť pouze o skóre, a za momentální situace by bojovali o záchranu proti Kazachstánu.

Událost z Ostravy neunikla ani českému útočníkovi a nejlepšímu střelci NHL Davidu Pastrňákovi, který na Twitteru reagoval na příspěvek kanadské televize TSN o gestu Haytona dvěma palci dolů.

Kanaďané se zanedlouho po zápase omluvili v oficiálním vyjádření. "Omlouvám se ruskému týmu a jeho fanouškům. V danou chvíli jsem byl ztracený a jako lídr týmu jsem se snažil vyhodnotit si zápas a přijít na to, co musíme do příště zlepšit," citoval kanadský hokejový svaz Haytona.

Prohlášení Haytona a kanadského hokejového svazu:

"Rusové hráli skvěle a tím, co jsem udělal, jsem rozhodně nechtěl nijak podrývat jejich respekt," doplnil kapitán. "Hockey Canada se omlouvá IIHF (Mezinárodní hokejové federaci), Ruské hokejové federaci a všem Kanaďanům za tento incident," přidali zástupci kanadského svazu.

Ruské hokejisty čeká ve skupině třetí zápas v neděli od 19 hodin proti Američanům, Kanaďané hrají v pondělí v 15 hodin s Němci. Všech pět týmů ostravské skupiny šampionátu včetně Čechů má po dvou zápasech na kontě tři body. Boj o čtyři místenky do čtvrtfinále slibuje v příštích hodinách a dnech velmi napínavou podívanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Spojené státy tvrdí, že nabídly KLDR jednání bez předchozích podmínek a nemají nepřátelské úmysly

Spojené státy nabídly Severní Koreji jednání bez předchozích podmínek a Pchjongjangu se snažily ukázat, že vůči KLDR nemají nepřátelské úmysly. Řekla to americká vyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová na zasedání Rady bezpečnosti OSN, jež se zabývala úterním testem severokorejské rakety, informovala agentura AP. Podle KLDR je reakce na test rakety přehnaná a ukazuje, že Washington měří dvojím metrem.

Podle vyslankyně má americká administrativa vážný zájem nalézt diplomatické řešení, které povede k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Na jednání Rady bezpečnosti KLDR vyzvala, aby přestala s testy raket a zahájila dialog.

Podle KLDR se však USA dopustily provokativního jednání, když označily úterní test za porušení rezolucí OSN. "USA měří dvojitým metrem, když nás (KLDR) odsuzují za rozvoj a testy zbraní, které také mají či je rozvíjejí," uvedla korejská státní média. KLDR opakovaně tvrdila, že USA a Jižní Korea proti ní vedou nepřátelskou politiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy