Kanadský kapitán si po debaklu od sborné nesundal helmu. Rusové mu odmítli podat ruku

Sport Sport
29. 12. 2019 8:50
Vyostřenou dohru mělo sobotní utkání hokejového mistrovství světa juniorů v Ostravě mezi Ruskem a Kanadou, ve kterém sborná uštědřila Kanaďanům historický debakl 6:0.
Kanaďané utrpěli proti Rusku svou nejtěžší porážku v historii juniorských hokejových šampionátů.
Kanaďané utrpěli proti Rusku svou nejtěžší porážku v historii juniorských hokejových šampionátů. | Foto: ČTK

Po zápase se mužstva tradičně seřadila na modrých čarách, aby si poslechla hymnu na počest vítěze. Rozhodčí a hráči sňali helmy, jak je v takových chvílích zvykem. Všichni hráči, až na Barretta Haytona.

Kanadský kapitán si ponechal přilbu na hlavě, čehož si Rusové všimli a vůbec se jim to nelíbilo. Grigorij Děnisenko, který nosí céčko na dresu v ruském týmu, vyrazil za rozhodčími, aby je na gesto Kanaďana upozornil.

Jenže byl odeslán zpět na modrou čáru a Hayton si helmu nesundal.

Reakce Rusů byla jednoduchá a bezprostřední, po skončení hymny při potřásání rukou kapitána javorových listů z obvyklého rituálu vynechali. Podali ruku všem ostatním hráčům, jen Haytonovi ne.

Ruský útočník Kirill Marčenko si při průjezdu okolo Haytona ukázal na hlavu, aby Kanaďanovi ještě jednou naznačil, v čem je problém.

Gesto Barretta Haytona a reakce pobouřených ruských hokejistů:

19letý útočník Arizony, jenž v aktuálním ročníku zasáhl už do 14 zápasů NHL, schytal po utkání kritiku z mnoha stran. "Tohle není chování muže ani hokejisty. Ale nechme to být, Kanaďané hráli jako nějací Lotyši a nebude se jim spát dobře," komentoval ruský obránce Jegor Zamula.

"Jen ať spadnou do B divize," dodal Zamula k faktu, že Kanaďané po své porážce v historii juniorských šampionátů klesli na poslední místo ve skupině, byť pouze o skóre, a za momentální situace by bojovali o záchranu proti Kazachstánu.

Událost z Ostravy neunikla ani českému útočníkovi a nejlepšímu střelci NHL Davidu Pastrňákovi, který na Twitteru reagoval na příspěvek kanadské televize TSN o gestu Haytona dvěma palci dolů.

Kanaďané se zanedlouho po zápase omluvili v oficiálním vyjádření. "Omlouvám se ruskému týmu a jeho fanouškům. V danou chvíli jsem byl ztracený a jako lídr týmu jsem se snažil vyhodnotit si zápas a přijít na to, co musíme do příště zlepšit," citoval kanadský hokejový svaz Haytona.

Prohlášení Haytona a kanadského hokejového svazu:

"Rusové hráli skvěle a tím, co jsem udělal, jsem rozhodně nechtěl nijak podrývat jejich respekt," doplnil kapitán. "Hockey Canada se omlouvá IIHF (Mezinárodní hokejové federaci), Ruské hokejové federaci a všem Kanaďanům za tento incident," přidali zástupci kanadského svazu.

Ruské hokejisty čeká ve skupině třetí zápas v neděli od 19 hodin proti Američanům, Kanaďané hrají v pondělí v 15 hodin s Němci. Všech pět týmů ostravské skupiny šampionátu včetně Čechů má po dvou zápasech na kontě tři body. Boj o čtyři místenky do čtvrtfinále slibuje v příštích hodinách a dnech velmi napínavou podívanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhráli konzervativci

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního premiéra Krišjánise Kariňše. Získala 22 procent hlasů, uvedla agentura Reuters s odkazem na lotyšské tiskové agentury LETA a televize LSM To, zda se ministerský předseda udrží u moci, ale bude záviset na výsledku potenciálních koaličních partnerů. Do parlamentu se patrně nedostala sociální demokracie, která měla v končícím volebním období nejsilnější poslanecký klub a opírala se o ruskou menšinu.

V lotyšském parlamentu, který má 100 členů, bude podle odhadů zastoupeno osm stran. Tři z nich se ale pohybují jen lehce nad minimální hranicí pěti procent získaných hlasů. S preferencemi kolem 11 procent skončila patrně na druhém místě Sjednocená kandidátka a na třetím místě koalice Zelených a zemědělců. Tyto dvě strany by podle agentury AFP mohly vytvořit vládní koalici s Jednotou.

Podle prvních odhadů zůstala před branami parlamentu proruská sociální demokracie. Odhady ji přisuzují 3,5 procenta preferencí. V končícím volebním období byla sice v opozici, měla však nejsilnější parlamentní klub a ve volbách v roce 2018 dostala zhruba pětinu hlasů.

Volby v malé pobaltské zemi, která má silnou ruskou menšinu, ovlivnila válka na Ukrajině a také růst cen energií a vysoká inflace. Před volbami prezident Egils Levits vyzval 1,5 milionu voličů, aby nedali svůj hlas proruským stranám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy