Stříbro už Sparta neztratí. Rychle musí říct, co se Ščasným

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 5. 2015 6:21
Ve stínu finiše hokejového šampionátu se v Synot lize rozhodlo o sestupujících. A také zbývající tajenky už se jeví jako snadno vyluštitelné
Na záchranu titulu to nestačilo, ligové stříbro už ale Spartě nejspíš neuteče. Zůstane trenér Zdeněk Ščasný?
Na záchranu titulu to nestačilo, ligové stříbro už ale Spartě nejspíš neuteče. Zůstane trenér Zdeněk Ščasný? | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Luštíte rádi záhady? Tak to už si s fotbalovou Synot ligou nejspíš mnoho neužijete. Ve stínu finiše hokejového šampionátu už ve 27. kole stačila vyluštit sestupovou tajenku. A hodně silně naznačit i to, jak se nejspíš obsadí i zbývající rubriky, zatím opatřené otazníkem.

Tak si pojďme udělat malou inventuru, to nikdy nezaškodí. Tabulka vypadá následovně:

1. Plzeň 27 21 3 3 61:19 66
2. Sparta 28 20 3 5 53:18 63
3. Jablonec 28 17 7 4 51:20 58
4. Mladá Boleslav 28 12 6 10 39:33 42
5. Příbram 28 11 7 10 35:38 40
6. Teplice 28 9 11 8 39:29 38
7. Dukla 28 10 7 11 28:38 37
8. Bohemians Praha 1905 28 9 7 12 31:38 34
9. Jihlava 27 9 6 12 29:33 33
10. Slovácko 28 9 6 13 39:44 33
11. Brno 28 9 6 13 30:39 33
12. Ostrava 28 8 8 12 22:36 32
13. Slavia 28 8 7 13 38:42 31
14. Liberec 28 6 12 10 34:38 30
15. Hradec Králové 28 5 7 16 23:50 22
16. České Budějovice 28 5 7 16 27:64 22

A teď ty tajenky.

MISTR (prémie od STES 12 milionů korun): Všeobecně se očekává, že šampionem se stane Viktoria Plzeň (66 bodů), kterou čeká dnešní dohrávka s Jihlavou.

Vzhledem k tomu, že druhá Sparta (63) v pátek porazila Slovácko, Viktorii její úkol nijak neusnadnila, takže stále platí, že Plzeň dělí od jistoty titulu tři body.

Čili pokud Jihlavu porazí, stane se Plzeň dnes kolem 19.50 potřetí ve své historii tuzemským mistrem. V případě jiného výsledku si mečbol odloží do utkání na Bohemians nebo proti Příbrami.

VICEMISTR (prémie od STES 6 milionů): Druhá Sparta (63) vyhrála a třetí Jablonec (58) veze z Mladé Boleslavi jenom bod. Čili rozdíl v tabulce mezi nimi už je pětibodový. A Spartě, která má ve srovnání s Jabloncem lepší vzájemné zápasy, tak k jistotě druhého místa, umožňujícího start v nemistrovské větvi kvalifikace Ligy mistrů, zbývá  uhrát ve zbývajícím programu české soutěže jeden bod. Kope ještě v Českých Budějovicích a proti Bohemians.

TŘETÍ A ČTVRTÉ MÍSTO (prémie od STES 3, resp. 2 miliony korun). To jsou pozice, ze kterých se bude stoprocentně postupovat do Evropské ligy. Jablonec (58) už má dávno jistotu, že skončí nejhůře třetí.

Čtvrtá Mladá Boleslav (42) má před dotírající Příbramí (40) náskok dvou bodů (a lepší bilanci vzájemných utkání). Pro zajímavost, na startu jara byla o sedm bodíků lepší než Příbramští. V posledních dvou kolech mohou Boleslav teoreticky bodově předskočit ještě i Teplice (38) či Dukla (37). Boleslavští jedou na Slovácko a hostí Jihlavu.

Záleží na vítězi poháru

PÁTÉ MÍSTO (prémie od STES 0,5 milionu). I tohle místo může znamenat pozici v Evropské lize. Záleží na tom, jak 26. května dopadne finále Poháru FAČR, které se hraje v mezidobí mezi 29. a 30. ligovým kolem. Utkají se v něm Jablonec a Liberec.

Platí nové pravidlo UEFA, že poražení finalisté národních pohárů nemají na postup do Evropské ligy nárok. S tím, že pokud si vítěz poháru zajistí účast v Evropě jiným způsobem, posouvá se nárok na poslední "evropské" místo opět na ligu.

V našem konkrétním případě je to jasné. Vyhraje-li domácí pohár Liberec, pak to logicky bude právě Slovan, kdo se dostane do 3. předkola Evropské ligy. A do ní ho doprovodí třetí tým tabulky (také 3. předkolo) a čtvrtý tým z ligy (2. předkolo).

Pokud ovšem pohár vyhraje FK Baumit Jablonec, bude hrát 3. předkolo Evropské ligy on a čtvrtý celek z ligy. A do 2. předkola stejné soutěže naskočí ještě pátý celek Synot ligy.

Už jsme si popsali, že 5. je teď Příbram (40), která v neděli podruhé v sezoně remizovala s Teplicemi (38) výsledkem 1:1. Pak je tu ještě v dostřelu Dukla (37) a čistě teoreticky i Bohemians (34).

Doplňme, že Příbramští ještě hostí Brno a končí v Plzni..

SESTUPUJÍCÍ. Vyřešeno, týmy Hradce Králové i Českých Budějovic na stadionech v Liberci, resp. v Ostravě prohrály a ztratiily tak i poslední teoretické naděje na záchranu. Oddechnout si tak definitivně můžou na Bazalech, v Edenu i u Nisy. Oba sestupující si do Fotbalové národní ligy odnesou od STES výslužku 1,5 miliionu korun.

POSTUPUJÍCÍ. Po roce se do ligy vrátí Sigma Olomouc. Zisk bodu dělí od obsazení jisté postupové příčky Varnsdorf. Na jeho kolaps, nebo na možnost, že se Varnsdorf do ligy nepřihlásí, číhá třetí Zlín.

Na rozdíl od Olomouce či Zlína nedisponuje Varnsdrof stadionem pro nejvyšší soutěž. Pokud by do ligy šel, musel by hrát v Jablonci a také by se musel pustit do stavby stadionu vlastního. Jaká divočina se posledně děla v podobném případě Znojma, zůstává ještě v živé paměti...

Žádný spěch? Tak to se pletete...

Co k tomu ještě dodávat? Snad to, že jakkoli bývají soupeři Sparty často kritizováni, že na Letné parkují svůj autobus před brankou, Slovácko na to šlo jinak. A bránilo tak na úrovni týmu okresního přeboru, čili 5 nastřílených branek obhájce titulu je ještě málo.

Nejpozději ve chvíli, kdy bude mít Sparta jistou druhou příčku, už by se snad měla rozmyslet, jestli zůstane trenér Zdeněk Ščasný, nebo zda se nějaký nový spasitel bude lovit odjinud. Protože než se na Letné rozhodnou a rozkoukají, zajímavé fotbalové "zboží" už se zase přesune do Plzně, tentokrát v podobě příbramských talentů Suchana a Matějů.

Přičemž výběr hráčů pochopitelně s osobou trenéra úzce souvisí.

Lekce ze zimy, kdy platilo, že než se Sparta ohledně trenéra rozhodla, že zatím nic nezmění, získala Viktoria bleskově Mahmutoviče, práva na Vůcha a následně i Baránka, nejspíš Letenským nestačila. Možná tam čekají, až jim "kámoš" Čontofalský z Ameriky zase doporučí nějakého Picaulta.

Dva stadiony v neděli viděly přímou záchranářskou bitvu. Liberec udělal s "votroky" krátký proces, ve 25. minutě svítilo na ukazateli 2:0 a bylo vymalováno. Nicméně majitelé klubu dostali výrazné varování, že ani trojnásobný mistr nemůže permanentní rozprodej hráčů a snižování rozpočtu klubu provádět do nekonečna. Alespoň snad už našel toho správného trenéra. Na rozdíl od loňska snad už nepošle Davida Vavrušku zpátky k juniorce.

V Hradci se na jaře opakovaně zlobili na výroky rozhodčích, kteří proti "votrokům" čas od času pískli falešnou penaltu. Jenže když jdete do jara s 11 body a s pětibodovou dírou na záchranu, máte prostě velký problém. Byť s ním trenérský triumvirát Pilný-Barborik-Škorpil bojoval velmi statečně.

Budějovičtí v Ostravě dvakrát vedli, ale přestože Baníku tentokrát fandilo jen 1402 osob, podle ČTK nejnižší ligová návštěva na stadionu za posledních 19 let, dokázali tentokrát Frňkovi hoši všechno otočit a 4:3 vyhrát. Platí tak, že oba nováčci, Hradec i Dynamo, míří hned po roce dolů.

Už dost nahlas se v zákulisí mluví o tom, že v jižních Čechách povážlivě vysychají ekonomické zdroje a současné skupině majitelů už se do klubu nechce pořád půjčovat vlastní peníze, zejména když návratnost je v nedohlednu. Takže pokud nevíte, co s penězi, kupte si Dynamo a buďte trpěliví. Mladíky tam v kádru mají zajímavé.

Tepličtí ztratili pohárovou šanci v semifinále domácího poháru, v lize sice nedávno na poslední chvíli odvrátili porážku s Jabloncem, ale v neděli své evropské pohárové choutky zase výrazně utlumili. Bohužel, brankář Tomáš Grigar svůj tým jednou zachrání, podruhé potopí. Což se mu stalo tentokrát, u gólu, kterým šla Příbram do vedení. A ani konečná remíza 1:1 už toho pro Teplice nejspíš mnoho nevyneřeší.

"Taťkův" miláček míří do Evropy

Příbramské jarní vzepětí je na jednu sranu obdivuhodné. Trenér Pavel Tobiáš dokázal oživit Zemanovu levačku a propojit ji s bijcem Bednářem, navíc to všechno dovedně smíchal s talentovanými mladíky, které ve velkém produkuje tamní akademie.Na druhou stranu ale u lavičky pořád postává Roman Rogoz, který jmenovci Berbrovi říká "Taťko" a Berbr ho na oplátku popisuje jako jednoho z nejpracovitějších a nejvlivnějších lidí českého fotbalu.

Jen tu práci pořád neumí nikdo vysvětlit. A tak si ji lidi vysvětlují po svém. Tu rozhodčí Kocourek posoudí u Litavky jako košer oba zákroky, po kterých Slavia volá po penaltě, jindy se zase po představfení sudího Patáka velice diví Jihlava, co všechno je ve fotbale možné. Ale klid. Když mladý obránce Hybš mluví o tom, že po takovém "zážitku" nemůže usnout, poradí mu příbramský šéf Jaroslav Starka dobromyslně, ať zkusí stilnox. Že po něm bude spát jako dudek.

Jak dobře víme, ona se ta pohárová Evropa sama neudělá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Biden dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu, soudce Breyer odstupuje

Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci odstoupí. S odvoláním na své zdroje o tom informují americká média včetně agentury AP a televize NBC News. Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se tak nejspíš naskytne možnost poprvé vybrat člena nejvyšší soudní instance v USA, na převaze konzervativních soudců nad liberálními v poměru šesti ku třem to ale nic nezmění.

Post na nejvyšším soudě je doživotní, soudci se ovšem mohou kdykoli rozhodnout odejít do důchodu. Podle informací amerických médií se tak Breyer chystá učinit po skončení nynější schůze soudu, která potrvá do června.

Breyer byl do funkce jmenován v roce 1994 tehdejším prezidentem Billem Clintonem a nyní je jasně nejstarším členem devítimístného soudního senátu. V srpnu oslavil 83. narozeniny. Veřejnoprávní rozhlas NPR jej v dnešním článku popisuje jako "praktického a umírněně liberálního" soudce, který se v zákulisí snažil budovat podporu pro rozhodnutí představující jakousi střední cestu mezi konzervativním a liberálním křídlem soudu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Adam nyní rezignovat nechce. Expertní komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. V pondělí by měl situaci znovu projednat akademický senát.

"Nejsem si vědom, že by pochybení, která se u několika vědeckých prací objevila, byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal," sdělil Adam.

Rektorem bude Adam od února. Ve středu se měl zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, kvůli nemoci ale zůstal doma. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu Hrad pošle jmenovací listinu poštou. Pokud by Adam rezignoval, musel by akademický senát volbu opakovat. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy