Předseda Pelta chce ve své fotbalové vládě Prokeše z Dukly

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 5. 2015 6:00
Na jedno volné místo ve výkonném výboru Fotbalové asociace ČR kandiduje Michal Prokeš z Dukly Praha.
Michal Prokeš, zatím jediný kandidát na židli, která zůstala prázdná po smrti Františka Hrdličky
Michal Prokeš, zatím jediný kandidát na židli, která zůstala prázdná po smrti Františka Hrdličky | Foto: ČTK

Praha -  Jen na pár desítek minut uhasil český fotbal všechny půtky a sváry. To když se loni v srpnu naposledy loučil s Františkem Hrdličkou, funkcionářskou legendou FK Teplice.

Od té doby zůstávalo jeho místo ve výkonném výboru Fotbalové asociace ČR volné. Ale už 5. června se v Praze koná valná hromada FAČR, která by měla orgán, jenž v podstatě funguje jako fotbalová vláda, doplnit na plný počet třinácti osob.

Chybějící jméno budou volit kluby I. a II. ligy. "A zatím registrujeme jednu kandidaturu," říká Rudolf Řepka, generální sekretář fotbalové asociace.

Řepkou utajované jméno prozradil Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, už na úterním zasedání ligového shromáždění. A že jde opravdu o Michala Prokeše z pražské Dukly, potvrdil i deníku Aktuálně.cz. 

"Ano, to je pravda. Chci ho ve výkonném výboru kvůli jeho sportovní odbornosti," zdůraznil Miroslav Pelta.

Prokeš: Nechci politikařit

Se svou kandidaturou ostatně nedělá žádné tajnosti ani sám Michal Prokeš. "Jdu do toho s tím, že nechci politikařit, ale věnovat se opravdu fotbalu. Proto jsem ani nikoho neoslovoval. Nevolal jsem nikomu, aby mi dal hlas s tím, že mu pak s něčím na oplátku pomůžu já. Takhle to dělat nechci. Chtěl bych na půdě asociace pokračovat v tom, co jsem začal, a to je práce s elitní mládeží. Buď mi k tomu kluby dají mandát, nebo ne. Záleží na nich."

Michal Prokeš patřil spolu s Dušanem Fitzelem a Pavlem Vrbou mezi tvůrce prvního návrhu koncepce krajských akademií. Kluby v čele se Spartou se ale loni v prosinci postavily razantně proti.

"Teď to řešíme jinak, postupně v jednotlivých krajích. Pilotní projekt bude připraven v tom Plzeňském, myslím, že na velmi dobré cestě jsme i v řadě dalších. Jde o to sladit spolupráci mezi asociací a orgány příslušného kraje, který může dodat zařízení, vazby na školu, stravování a podobně. My zase dodáme know-how a odborníky. Na řadě míst to vypadá velmi nadějně, jen ve Středočeském kraji, v Praze a na Brněnsku nám to zatím trochu drhne," přiznává Prokeš.

Projekt je zatím nastaven pro velmi mladé talentované chlapce. "Kategorie 12-13 let by v akademii měla výběrový trénink jednou za čtrnáct dní, kluci ve věku 14-15 let už by tam ve spolupráci s nějakým větším klubem měli denní režim," říká Prokeš. Od roku 2016 už by podle něj měl systém fungovat víceméně plošně.

Protikandidát se zatím neobjevil

Prokešovy vize mají své příznivce i odpůrce, i na ligovém shromáždění, kde ho Pelta představil prakticky jako svého kandidáta do výkonného výboru, se ke jménu Michala Prokeše strhla živá diskuse.

Nicméně žádný protikandidát se mu dosud nepostavil. "Přihlášky ke kandidatuře lze podávat do pátku 15. května," upozorňuje Řepka.

Kvůli mládežnickým projektům asociace už Prokeš podle svých slov výrazně utlumil své aktivity v Dukle. "Zůstávám tam ve funkci předsedy představenstva a patřím mezi akcionáře, ale exekutivní práci už se tam víceméně nevěnuji, má ji na starosti zejména Michal Šrámek. Já už se, se souhlasem majoritního vlastníka Dukly pana Pauknera, věnuji opravdu především mládežnickým projektům na fotbalové asociaci," vysvětluje Prokeš.

Ostatně právě se vrátil z Bulharska, kde se český tým pod vedením Václava Černého zúčastnil ME hráčů do 17 let. Slovince porazil 1:0, následně podlehl  Belgii 0:3 a Německu 0:4. A vypadl ve skupině.

Právě Belgie a Německo patří mezi země s nejlépe fungujícím centralizovaným výběrovým modelem přípravy talentované fotbalové mládeže. A rozdíl ve srovnání s chlapci, kteří jsou produkty českého "systému", vycházejícího z příliš roztříštěné sítě mládežnických center, se na turnaji jednoznačně projevil.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy