Kam se ztratil Neves? Démonický Kapverďan válčí se Slavií

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 5. 2015 6:00
Příbram mu v zimě ukončila hostování a ve Slavii už Fernanda Nevese nechtěli. Rozhořel se spor, se kterým se Kapverďan obrátil i na FIFA
Fernando Neves musel v zimě opustit Příbram, se Slavií se rozumně nedomluvil. A rozhořel se konflikt.
Fernando Neves musel v zimě opustit Příbram, se Slavií se rozumně nedomluvil. A rozhořel se konflikt. | Foto: Ondřej Pýcha pro Shoes4life

Praha - Na podzim ještě válel ligu v dresu Příbrami, ale pak se Fernando Neves ztratil fanouškům z očí.

Co se stalo? Fotbalista z Kapverdských ostrovů se spolu se svou právní zástupkyní Markétou Haindlovou pustil do války s fotbalovou Slavií.

"Situace se zkomplikovala a mně nakonec nezbylo nic jiného než smlouvu se Slavií ukončit. A nebylo to jen o penězích, jak by si někdo mohl myslet. Klub mi totiž podle smlouvy musí zajistit vhodné prostředí pro kvalitní trénink. A to se bohužel nestalo," podotkl Fernando Neves.

Na domluvený rozhovor s redaktorem Aktuálně.cz nepřišel, nicméně jeho vyjádření následně zprostředkovala právě Markéta Haindlová, jež pracuje také jako prezidentka České asociace fotbalových hráčů.

A proč tedy Neves poslal na Slavii výpověď ze smlouvy? "Míra trpělivosti přetekla," vysvětluje Haindlová, proč případ zároveň předala k řešení i Mezinárodní fotbalové asociaci FIFA.

Ve Slavii nad kroky, které vůči klubu podnikají Fernando Neves s Markétou Haindlovou, kroutí hlavou. "Ze strany Slavie jsme Nevesovi vyšli v mnoha ohledech vstříc, s jeho právní zástupkyní jsme si podali ruku nad smírným ukončením smlouvy dohodou, ale druhý den bylo najednou všechno jinak," nechápe počínání protistrany Adam Řebíček, předseda představenstva Slavie. A bratr majitele klubu Aleše Řebíčka.

Tak si ten příběh pojďme rozplést pěkně od začátku.

Starka: Prima kluk. Ale nepřijel včas

První zkušenost s českým fotbalem udělal Fernando Neves, nyní už téměř 37letý obránce z Kapverdských ostrovů, v letech 2009-2011 v ostravském Baníku. Tam ho vedl Miroslav Koubek, který si na něj vzpomněl i na podzim 2013. A přivábil ho do Slavie z druholigového francouzského klubu Chatearoux. Koubka však v Edenu brzy vystřídal Nizozemec Alex Pastoor a toho zase loni v létě Miroslav Beránek.

Ten o další Nevesovy služby nejevil valný zájem, a tak se domluvilo hráčovo hostování v Příbrami. "Souhlasili jsme s tím, že Slavia bude nadále hradit větší část Nevesova platu i příspěvek na bydlení. Dokonce jsme si do smlouvy nedali ani poznámku, že ve vzájemném utkání nesmí hrát proti Slavii," prezentuje Adam Řebíček vstřícné kroky klubu vůči Nevesovi.

A přidává další. Za mizerné výkony na jaře 2014 dostali totiž hráči Slavie vysokou pokutu. "Kromě jednoho. V souvislosti s Nevesovým odchodem do Příbrami paní Haindlová velmi naléhala, ať mu tu pokutu umažeme, tak jsme s tím nakonec souhlasili," vzpomíná Řebíček.

"Za Příbram jsem hrál pravidelně, vycházel jsem dobře s trenérem i s hráči. Ani s vedením klubu jsem neměl žádné spory," říká Neves. Na otázku, proč bylo tedy jeho roční hostování předčasně ukončeno už po půl roce, odpovídá: "Nikdo se mnou o tom oficiálně nemluvil. Takže nevím."

Deníku Aktuálně.cz to Jaroslav Starka, šéf příbramského klubu, ochotně vysvětlil: "Fernando byl prima kluk, rád na něj vzpomínám. Nedostavil se ale včas na začátek zimní přípravy. Tak jsme se rozhodli, že na jeho pozici dáme šanci našemu mladému odchovanci. A myslím, že jsme udělali dobře."

Lucie Hlavová, spolupracovnice Markéty Haindlové, to vysvětluje následovně: "S Fernandem se nikdo nebavil, on ani nevěděl, kdy a kde se má hlásit."

Druhá strana sporu má jiné informace. A sice že Nevesovi opakovaně telefonoval Starkův syn, který zjišťoval, kdy už do Příbrami po Vánocích konečně dorazí - a několikrát se dozvěděl, že "Zítra". Přičemž fotbalista nepřijel ani zítra, ani pozítří, a tak mu z Příbrami vzkázali, ať už nejezdí. A Slavii vypověděli smlouvu o jeho hostování. "Ano, tak nějak to bylo," říká Starka.

Nevesova výpověď Řebíčka zaskočila

Načež se Neves opět objevil v Edenu. "Slavia je velký klub s tradicí, má dobré zázemí, skvělé fanoušky. Neměl jsem žádný důvod se nevrátit," ohlíží se několik měsíců nazpátek.

Jenže nebyl vítán. "Když jsem se zeptal trenéra, řekl mi, že se mnou vedení klubu nepočítá. A když jsem se zeptal vedení klubu, tak tam mi zase řekli, že se mnou nepočítá trenér. Byl to začarovaný kruh," říká Neves.

"Ano?" reaguje Adam Řebíček. "Mně se jen v lednu zeptala paní Haindlová, jestli dá Slavia Nevesovi povolení, aby se mohl zúčastnit kempu pro hráče bez profesionální smlouvy, který pořádala Česká asociace fotbalových hráčů. A to povolení jsme mu bez problémů dali."

Neves měl každopádně v hlavě další problém. "Od listopadu mi nepřišla ani koruna," podotýká. Jeho právní zástupkyně Markéta Haindlová to se Slavií řešila: "Několikrát jsme Slavii upomínali, ale oni pořád platby oddalovali."

Adam Řebíček to vypráví trochu jinak. "Markéta Haindlová se nám ozvala, že Nevesovi dlužíme. Vyzval jsem ji tedy, ať pošlou fakturu. Ta přišla 6. ledna s tím, že její splatnost je 7. ledna. Už to mi přišlo s podivem, že nám na to dali jeden den. Nicméně v průběhu měsíce ledna jsme tu fakturu uhradili, odpovídala Nevesově měsíčnímu příjmu," říká Řebíček.

S Markétou Haindlovou vedl o Nevesovi zásadní jednání 14. ledna v její kanceláři na Praze 1. "Odcházel jsem z ní s tím, že jsme našli smírné řešení o ukončení smlouvy dohodou, že jsme se domluvili na výši odstupného, které Slavia Nevesovi zaplatí. Jenže druhý den bylo všechno jinak."

Den nato, tedy 15. ledna, totiž na Slavii dorazila Nevesem podepsaná výpověď ze smlouvy se Slavií.

"Už se to nedalo řešit jinak, Slavia slíbila, že zaplatí, ale v daném termínu to zase neučinila, tak Fernando Neves smlouvu vypověděl," říká Markéta Haindlová. Ta zároveň postoupila celý případ k řešení orgánům FIFA.

"Teď si nevybavuju přesně, ale myslím, že tam šlo o dlužné výplaty za dva měsíce," reaguje Haindlová.

Chcete sto tisíc eur? Tak my sto čtyřicet!

Laik si řekne: Vypověděl jim smlouvu, alespoň už ho dál nemuseli platit. Jenže věci fungují trochu jinak.

Pokud by zejména FIFA shledala Nevesovy důvody k výpovědi jako oprávněné, mohla by se Slavia ocitnout před velkým problémem. A sice že jí FIFA nařídí vyplatit hráči vysokou kompenzaci, jejíž výše by mohla výrazně překročit částku, kterou se Slavia zavazovala vyplatit mu podle smlouvy, kterou Neves vypověděl. Konec její platnosti byl datován 30. červnem 2015.

"A vůči tomu se samozřejmě musíme účinně bránit. Toho, že bychom ten spor mohli prohrát, se ovšem neobávám, protože máme velmi kvalitní právní  zastoupení," věří Adam Řebíček v síly advokátky Kateřiny Radostové.

Mimochodem dámy, která právě Markétu Haindlovou, s níž teď změří síly v kauze Neves, vystřídala v pozici předsedkyně Odvolací komise Fotbalové asociace ČR.

"Podstata celého sporu tkví v tom, jestli Fernando Neves vypověděl Slavii smlouvu z oprávněného důvodu. My tvrdíme, že nikoli. A že i celá žaloba podaná v té věci na FIFA je ryze účelová," říká Radostová.

Podle platných norem FAČR, které vycházejí z předpisů FIFA, má hráč možnost vypovědět klubu smlouvu poté, co je mu klub dlužen za tři měsíce. Podle výkladu Markéty Haindlové platí, že u zahraničních hráčů stačí jediný měsíc prodlení. A Haindlová říká, že Slavia dlužila Nevesovi za dva měsíce.

Radostová s tím nesouhlasí. "Slavia od pana Nevese dostala jedinou fakturu, za měsíc listopad, a tu uhradila. Žádná jiná faktura od něj na Slavii nedorazila. Pan Neves je možná první člověk v téhle zemi, který chce někde vysoudit peníze, na které přitom ani nevystavil fakturu." Radostová je přesvědčena, že Slavia Nevesovi nic nedluží, a že proto žádný oprávněný důvod k výpovědi smlouvy neměl.

"Pan Neves si u FIFA nárokuje kompenzaci ve výši 100 000 eur (2,74 milionu korun)," prozrazuje Kateřina Radostová. Ta už ovšem zpracovala protinávrh. "A v něm naopak Slavia po panu Nevesovi vyžaduje kompenzaci 140 000 eur (3,8 milionu Kč) plus náhradu škody. Přičemž náš návrh kompenzace je velice seriózní a při zemi. Vždyť odhadovaná hodnota hráčských práv pana Nevese na specializovaném webu transfermarkt.de je cca 150 000 eur (4,11 mil. Kč)," dodává Radostová.

Smlouvu vypověděl, auto nevrátil

Slavia zdůrazňuje, že celý příběh odstartoval Nevesův neprofesionální přístup, který se projevil tím, že hráč včas nenastoupil v Příbrami do přípravy.

"V lednu nám pan Neves vypověděl smlouvu, nicméně dodnes Slavii nevrátil služební vůz, který od klubu dostal k dispozici," diví se Řebíček.

Fernando Neves nechává řešení všech sporů na Markétě Haindlové. Volného času teď má dost, takže se aktivně zúčastnil například jejího charitativního projektu Shoes4life (více zde).

"Teď nehraji za žádný klub, ale pravidelně trénuji individuálně s Marcelem Ličkou. Fotbal chci hrát určitě dál. Jsem v kondici, nemám žádné zdravotní problémy. Doufám, že v příští sezoně budu zase hrát za nějaký dobrý klub. Ať už je to v Česku, nebo v cizině," dodává Fernando Neves.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Italský expremiér Berlusconi oznámil, že nebude kandidovat na prezidenta

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Informoval o tom v sobotu v prohlášení. Podle agentury Reuters tím odpadla překážka v jednáních před parlamentním hlasováním, které začne 24. ledna.

Za favorita voleb je považován současný premiér a bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Vzhledem k obavám, že by jeho odchod z čela kabinetu mohl vyvolat předčasné volby však podle Reuters stále není jasné, zda jej podpoří široká škála stran, které stojí za jeho koalicí.

Berlusconi řekl, že chce, aby Draghi setrval v čele vlády až do přirozeného konce mandátu, tedy do roku 2023.

"Rozhodl jsem se udělat další krok na cestě k národní odpovědnosti a požádal jsem ty, kteří to navrhli, aby neuvedli mé jméno v nominaci na prezidenta republiky," uvedl Berlusconi.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sevilla proti Vigu zachránila remízu a v La Lize ztrácí tři body na Real

Fotbalisté Sevilly ve 22. kole španělské ligy doma s Vigem dotáhli dvoubrankovou poločasovou ztrátu a remizovali 2:2. Z druhého místa neúplné tabulky ztrácí tři body na vedoucí Real Madrid, který má k dobru nedělní zápas s Elche.

Hráčům Atlética Madrid se proti Valencii povedl velký obrat. Obhájci titulu doma smazali dvoubrankovou poločasovou ztrátu a díky dvěma gólům z nastaveného času zvítězili 3:2. 

Valencii na stadionu Wanda Metropolitano zařídili slibné vedení Musah a Duro. Madridský tým ale v 64. minutě vrátil do hry kontaktní trefou Cunha a další střídající hráč Correa v první minutě nastavení srovnal. Za dvě minuty dramatickou přestřelku rozhodl Hermoso po Cunhově přihrávce. Atlético z čtvrtého místa neúplné tabulky ztrácí 13 bodů na vedoucího městského rivala Real, který v neděli hostí Elche.

Celtě se v Seville povedl závěr prvního poločasu a během tří minut se trefili Cervi a Aspas. Domácím po změně stran zachránili bod náhradníci. Nejprve v 71. minutě snížil Gómez a chvíli nato vyrovnal Torres. Andaluský tým protáhl ligovou šňůru bez porážky na osm utkání, ale dvakrát po sobě jen remizoval.

Španělská fotbalová liga - 22. kolo:

Levante - Cádiz 0:2 (34. Negredo, 73. Salvi), Villarreal - Mallorca 3:0 (22. vlastní Russo, 34. Trigueros, 87. Parejo z pen.), FC Sevilla - Vigo 2:2 (71. Gómez, 74. Torres - 37. Cervi, 40. Aspas), Atlético Madrid - Valencie 3:2 (64. Cunha, 90.+1 Correa, 90.+3 Hermoso - 25. Musah, 44. Duro).

Tabulka:

1. Real Madrid 21 15 4 2 45:18 49
2. FC Sevilla 22 13 7 2 34:16 46
3. Betis Sevilla 22 12 4 6 41:25 40
4. Atlético Madrid 21 10 6 5 36:26 36
5. San Sebastian 20 9 6 5 22:21 33
6. Villarreal 22 8 8 6 36:23 32
7. FC Barcelona 20 8 8 4 31:23 32
8. Vallecano 20 9 4 7 27:21 31
9. Valencie 22 7 8 7 35:36 29
10. Bilbao 21 6 10 5 20:17 28
11. Vigo 22 7 6 9 26:25 27
12. Espaňol Barcelona 22 7 6 9 26:30 27
13. Pamplona 21 6 7 8 20:27 25
14. Granada 21 5 9 7 26:31 24
15. Elche 21 5 7 9 21:28 22
16. Getafe 21 5 6 10 17:23 21
17. Mallorca 21 4 8 9 17:33 20
18. Cádiz 22 3 9 10 19:36 18
19. Alavés 21 4 5 12 16:34 17
20. Levante 21 1 8 12 21:43 11
Zdroj: ČTK
Další zprávy