Kam se ztratil Neves? Démonický Kapverďan válčí se Slavií

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 5. 2015 6:00
Příbram mu v zimě ukončila hostování a ve Slavii už Fernanda Nevese nechtěli. Rozhořel se spor, se kterým se Kapverďan obrátil i na FIFA
Fernando Neves musel v zimě opustit Příbram, se Slavií se rozumně nedomluvil. A rozhořel se konflikt.
Fernando Neves musel v zimě opustit Příbram, se Slavií se rozumně nedomluvil. A rozhořel se konflikt. | Foto: Ondřej Pýcha pro Shoes4life

Praha - Na podzim ještě válel ligu v dresu Příbrami, ale pak se Fernando Neves ztratil fanouškům z očí.

Co se stalo? Fotbalista z Kapverdských ostrovů se spolu se svou právní zástupkyní Markétou Haindlovou pustil do války s fotbalovou Slavií.

"Situace se zkomplikovala a mně nakonec nezbylo nic jiného než smlouvu se Slavií ukončit. A nebylo to jen o penězích, jak by si někdo mohl myslet. Klub mi totiž podle smlouvy musí zajistit vhodné prostředí pro kvalitní trénink. A to se bohužel nestalo," podotkl Fernando Neves.

Na domluvený rozhovor s redaktorem Aktuálně.cz nepřišel, nicméně jeho vyjádření následně zprostředkovala právě Markéta Haindlová, jež pracuje také jako prezidentka České asociace fotbalových hráčů.

A proč tedy Neves poslal na Slavii výpověď ze smlouvy? "Míra trpělivosti přetekla," vysvětluje Haindlová, proč případ zároveň předala k řešení i Mezinárodní fotbalové asociaci FIFA.

Ve Slavii nad kroky, které vůči klubu podnikají Fernando Neves s Markétou Haindlovou, kroutí hlavou. "Ze strany Slavie jsme Nevesovi vyšli v mnoha ohledech vstříc, s jeho právní zástupkyní jsme si podali ruku nad smírným ukončením smlouvy dohodou, ale druhý den bylo najednou všechno jinak," nechápe počínání protistrany Adam Řebíček, předseda představenstva Slavie. A bratr majitele klubu Aleše Řebíčka.

Tak si ten příběh pojďme rozplést pěkně od začátku.

Starka: Prima kluk. Ale nepřijel včas

První zkušenost s českým fotbalem udělal Fernando Neves, nyní už téměř 37letý obránce z Kapverdských ostrovů, v letech 2009-2011 v ostravském Baníku. Tam ho vedl Miroslav Koubek, který si na něj vzpomněl i na podzim 2013. A přivábil ho do Slavie z druholigového francouzského klubu Chatearoux. Koubka však v Edenu brzy vystřídal Nizozemec Alex Pastoor a toho zase loni v létě Miroslav Beránek.

Ten o další Nevesovy služby nejevil valný zájem, a tak se domluvilo hráčovo hostování v Příbrami. "Souhlasili jsme s tím, že Slavia bude nadále hradit větší část Nevesova platu i příspěvek na bydlení. Dokonce jsme si do smlouvy nedali ani poznámku, že ve vzájemném utkání nesmí hrát proti Slavii," prezentuje Adam Řebíček vstřícné kroky klubu vůči Nevesovi.

A přidává další. Za mizerné výkony na jaře 2014 dostali totiž hráči Slavie vysokou pokutu. "Kromě jednoho. V souvislosti s Nevesovým odchodem do Příbrami paní Haindlová velmi naléhala, ať mu tu pokutu umažeme, tak jsme s tím nakonec souhlasili," vzpomíná Řebíček.

"Za Příbram jsem hrál pravidelně, vycházel jsem dobře s trenérem i s hráči. Ani s vedením klubu jsem neměl žádné spory," říká Neves. Na otázku, proč bylo tedy jeho roční hostování předčasně ukončeno už po půl roce, odpovídá: "Nikdo se mnou o tom oficiálně nemluvil. Takže nevím."

Deníku Aktuálně.cz to Jaroslav Starka, šéf příbramského klubu, ochotně vysvětlil: "Fernando byl prima kluk, rád na něj vzpomínám. Nedostavil se ale včas na začátek zimní přípravy. Tak jsme se rozhodli, že na jeho pozici dáme šanci našemu mladému odchovanci. A myslím, že jsme udělali dobře."

Lucie Hlavová, spolupracovnice Markéty Haindlové, to vysvětluje následovně: "S Fernandem se nikdo nebavil, on ani nevěděl, kdy a kde se má hlásit."

Druhá strana sporu má jiné informace. A sice že Nevesovi opakovaně telefonoval Starkův syn, který zjišťoval, kdy už do Příbrami po Vánocích konečně dorazí - a několikrát se dozvěděl, že "Zítra". Přičemž fotbalista nepřijel ani zítra, ani pozítří, a tak mu z Příbrami vzkázali, ať už nejezdí. A Slavii vypověděli smlouvu o jeho hostování. "Ano, tak nějak to bylo," říká Starka.

Nevesova výpověď Řebíčka zaskočila

Načež se Neves opět objevil v Edenu. "Slavia je velký klub s tradicí, má dobré zázemí, skvělé fanoušky. Neměl jsem žádný důvod se nevrátit," ohlíží se několik měsíců nazpátek.

Jenže nebyl vítán. "Když jsem se zeptal trenéra, řekl mi, že se mnou vedení klubu nepočítá. A když jsem se zeptal vedení klubu, tak tam mi zase řekli, že se mnou nepočítá trenér. Byl to začarovaný kruh," říká Neves.

"Ano?" reaguje Adam Řebíček. "Mně se jen v lednu zeptala paní Haindlová, jestli dá Slavia Nevesovi povolení, aby se mohl zúčastnit kempu pro hráče bez profesionální smlouvy, který pořádala Česká asociace fotbalových hráčů. A to povolení jsme mu bez problémů dali."

Neves měl každopádně v hlavě další problém. "Od listopadu mi nepřišla ani koruna," podotýká. Jeho právní zástupkyně Markéta Haindlová to se Slavií řešila: "Několikrát jsme Slavii upomínali, ale oni pořád platby oddalovali."

Adam Řebíček to vypráví trochu jinak. "Markéta Haindlová se nám ozvala, že Nevesovi dlužíme. Vyzval jsem ji tedy, ať pošlou fakturu. Ta přišla 6. ledna s tím, že její splatnost je 7. ledna. Už to mi přišlo s podivem, že nám na to dali jeden den. Nicméně v průběhu měsíce ledna jsme tu fakturu uhradili, odpovídala Nevesově měsíčnímu příjmu," říká Řebíček.

S Markétou Haindlovou vedl o Nevesovi zásadní jednání 14. ledna v její kanceláři na Praze 1. "Odcházel jsem z ní s tím, že jsme našli smírné řešení o ukončení smlouvy dohodou, že jsme se domluvili na výši odstupného, které Slavia Nevesovi zaplatí. Jenže druhý den bylo všechno jinak."

Den nato, tedy 15. ledna, totiž na Slavii dorazila Nevesem podepsaná výpověď ze smlouvy se Slavií.

"Už se to nedalo řešit jinak, Slavia slíbila, že zaplatí, ale v daném termínu to zase neučinila, tak Fernando Neves smlouvu vypověděl," říká Markéta Haindlová. Ta zároveň postoupila celý případ k řešení orgánům FIFA.

"Teď si nevybavuju přesně, ale myslím, že tam šlo o dlužné výplaty za dva měsíce," reaguje Haindlová.

Chcete sto tisíc eur? Tak my sto čtyřicet!

Laik si řekne: Vypověděl jim smlouvu, alespoň už ho dál nemuseli platit. Jenže věci fungují trochu jinak.

Pokud by zejména FIFA shledala Nevesovy důvody k výpovědi jako oprávněné, mohla by se Slavia ocitnout před velkým problémem. A sice že jí FIFA nařídí vyplatit hráči vysokou kompenzaci, jejíž výše by mohla výrazně překročit částku, kterou se Slavia zavazovala vyplatit mu podle smlouvy, kterou Neves vypověděl. Konec její platnosti byl datován 30. červnem 2015.

"A vůči tomu se samozřejmě musíme účinně bránit. Toho, že bychom ten spor mohli prohrát, se ovšem neobávám, protože máme velmi kvalitní právní  zastoupení," věří Adam Řebíček v síly advokátky Kateřiny Radostové.

Mimochodem dámy, která právě Markétu Haindlovou, s níž teď změří síly v kauze Neves, vystřídala v pozici předsedkyně Odvolací komise Fotbalové asociace ČR.

"Podstata celého sporu tkví v tom, jestli Fernando Neves vypověděl Slavii smlouvu z oprávněného důvodu. My tvrdíme, že nikoli. A že i celá žaloba podaná v té věci na FIFA je ryze účelová," říká Radostová.

Podle platných norem FAČR, které vycházejí z předpisů FIFA, má hráč možnost vypovědět klubu smlouvu poté, co je mu klub dlužen za tři měsíce. Podle výkladu Markéty Haindlové platí, že u zahraničních hráčů stačí jediný měsíc prodlení. A Haindlová říká, že Slavia dlužila Nevesovi za dva měsíce.

Radostová s tím nesouhlasí. "Slavia od pana Nevese dostala jedinou fakturu, za měsíc listopad, a tu uhradila. Žádná jiná faktura od něj na Slavii nedorazila. Pan Neves je možná první člověk v téhle zemi, který chce někde vysoudit peníze, na které přitom ani nevystavil fakturu." Radostová je přesvědčena, že Slavia Nevesovi nic nedluží, a že proto žádný oprávněný důvod k výpovědi smlouvy neměl.

"Pan Neves si u FIFA nárokuje kompenzaci ve výši 100 000 eur (2,74 milionu korun)," prozrazuje Kateřina Radostová. Ta už ovšem zpracovala protinávrh. "A v něm naopak Slavia po panu Nevesovi vyžaduje kompenzaci 140 000 eur (3,8 milionu Kč) plus náhradu škody. Přičemž náš návrh kompenzace je velice seriózní a při zemi. Vždyť odhadovaná hodnota hráčských práv pana Nevese na specializovaném webu transfermarkt.de je cca 150 000 eur (4,11 mil. Kč)," dodává Radostová.

Smlouvu vypověděl, auto nevrátil

Slavia zdůrazňuje, že celý příběh odstartoval Nevesův neprofesionální přístup, který se projevil tím, že hráč včas nenastoupil v Příbrami do přípravy.

"V lednu nám pan Neves vypověděl smlouvu, nicméně dodnes Slavii nevrátil služební vůz, který od klubu dostal k dispozici," diví se Řebíček.

Fernando Neves nechává řešení všech sporů na Markétě Haindlové. Volného času teď má dost, takže se aktivně zúčastnil například jejího charitativního projektu Shoes4life (více zde).

"Teď nehraji za žádný klub, ale pravidelně trénuji individuálně s Marcelem Ličkou. Fotbal chci hrát určitě dál. Jsem v kondici, nemám žádné zdravotní problémy. Doufám, že v příští sezoně budu zase hrát za nějaký dobrý klub. Ať už je to v Česku, nebo v cizině," dodává Fernando Neves.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy