Aktualizováno 13. 5. 2015 20:13
Fotbalisté Olomouce se po roční přestávce vracejí do nejvyšší soutěže.
Sigma Olomouc se raduje z návratu do první ligy (2015)
Sigma Olomouc se raduje z návratu do první ligy (2015) | Foto: ČTK

Pardubice - Fotbalisté Olomouce se po roční přestávce vracejí do nejvyšší soutěže. Sigma v 27. kole druhé ligy vyhrála 2:1 v Pardubicích a tři zápasy před koncem má v tabulce nedostižný desetibodová náskok před Zlínem.

"Ševci" budou o druhé postupové místo bojovat s Varnsdorfem, na který ztrácejí tři body. Teoretickou šanci má i čtvrtý Žižkov. Předposlední Most prohrál 1:3 ve Varnsdorfu a po Kolínu se stal druhým sestupujícím.

Forma Pardubic nestačila

V Pardubicích začali aktivněji domácí, kteří v předchozích šesti kolech neprohráli. Ve čtvrté minutě mohl otevřít skóre Záviška, osamocený u zadní tyče ale přestřelil odkrytou branku.

Hanáci bez distancovaného útočníka Vašíčka, jenž minule hattrickem zařídil výhru 4:2 nad Zlínem, v ofenzivě dlouho příliš nehrozili. Až v 38. minutě po zpětné přihrávce vypálil z výborné pozice Petr a pardubický gólman Frydrych s námahou vytlačil balon nad břevno.

Olomouc však postupem času začala získávat převahu a v 52. minutě se dočkala vedoucí trefy. Frydrych vyrazil Houskovu střelu jen před sebe a dobíhající obránce Hála doklepl míč do sítě. Zvýšit mohli Rolinc a po něm Ordoš, ale oba v obrovských šancích napálili jen gólmana.

Postup pojistil Plšek

Pojistku olomouckému návratu do ligy dal tak až v 78. minutě po Ordošově přihrávce střídající Plšek. V nastavení ještě po centru ze standardky snížil hlavou domácí náhradník Fousek, ale postupovou radost Hanáků už nezkazil.

"V postup jsem začal věřit až teď. Dokud je pořád teoretická šance, že se to může ztratit, tak tomu nikdy nevěřím," řekl po zápase trenér Olomouce Leoš Kalvoda, který předloni zažil postup do ligy se Znojmem.

"Teď to je trošku jiné, že to od nás tady každý čekal, ve Znojmě nikdo. Nikdo nás nebral v potaz, že bychom mohli postoupit. Ale ty úspěchy beru nastejno, ať už v Žilině, HFK Olomouc či jinde, všechno na stejnou míru," dodal zkušený sedmapadesátiletý kouč.

Bouřlivé oslavy zatím nechystá. "Ne, ne, hrajeme doma s Karvinou. Ale zabraňte jim (hráčům), aby dneska někam šli. To bych je musel v Olomouci hlídat, já nevím kde. Hrajeme ještě s Karvinou a chceme sezonu důstojně dohrát. A taky chceme postoupit z prvního místa," dodal Kalvoda.

Most po dvanácté prohrál

Trápící se Most prohrál ve druhé lize dvanácté utkání v řadě a s dvanáctibodovou ztrátou na čtrnáctý Třinec už nemá naději na záchranu. Ve Varnsdorfu se dvakrát v úvodních 35 minutách prosadil Martan. Po jeho druhé trefě sice snížil z penalty Jan Procházka, ale Ďurděvič krátce po změně stran definitivně rozhodl o osudu zápasu i sestupu Mostu do ČFL.

Zlín po sobotní porážce 2:4 s Olomoucí musel pro zachování prvoligové naděje porazit na svém hřišti Opavu, což také zvládl a nakonec zvítězil 3:0. V deváté minutě otevřel skóre Živulič a v závěrečné desetiminutovce přidali další branky Železník z penalty a Poznar.

Žižkov doma neměl problém s Vlašimí a po gólech Folprechta, Podrazkého a Voltra vyhrál rovněž 3:0. Viktoria na svém stadionu vyhrála 11. ze 14 utkání v sezoně a matematicky zůstává ve hře o postup. Na druhý Varnsdorf ale Pražané ztrácejí osm bodů a kvůli velkým finančním problémům jim hrozí, že nedostanou licenci ani na druhou ligu.