Glosář - Do hlavy jim samozřejmě nevidím, ale troufnu si říct, že tohle odhadnu přesně. Kdyby měli plzeňští šéfové Tomáš Paclík a Adolf Śádek označit nejčernější den svého, přinejmenším fotbalového, života, jistě by si vzpomněli na moment, kdy se od Pavla Vrby dozvěděli, že u nich končí a odchází bezodkladně na Strahov.
Tenkrát museli podvědomě cítit, že plzeňský zázrak dostává zásadní úder. Že slepička snášející pravidelně zlatá vejce může vypelichat. A dnes si to musí myslet tuplovaně.
Pavla Vrbu zas může napadnout: Ještě že jsem si sbalil saky paky včas, alespoň tam na mě pořád vzpomínají jako na vítěze, a ten ústup týmu ze slávy, který s koncem Pavla Horvátha a zpomalením, možná i trochu zlenivěním a úpadkem disciplíny dalších opor nejspíš nutně přijít musel, si "vyžrali" až ti pánové po mně.
Opakovaný scénář popravy Vrbových nástupců ukazuje celkem jasně, v čem tkví klubová priorita. A šéf klubu Tomáš Paclík se tím ani nijak netají: Přinejmenším pohárová Evropa. Tedy start v ní. Přičemž to není ani tak dávno, co Paclík naprosto seriózně a nahlas přemýšlel o útoku na závěrečná kola Evropské ligy. A ani se tehdy nezdálo, že je to takříkajíc úplně mimo mísu.
Vrba vykutal miliardu. Ale co dál?
Inu, s jídlem rostla chuť. Pod Vrbou se třikrát v řadě postoupilo, dvakrát do Ligy mistrů, jednou do Evropské ligy. A pokaždé, tedy třikrát, do jara - i se všemi synergiemi, včetně prodeje hráčů, se za to zinkasovala zhruba miliarda korun. Na bohatě prostřenou tabuli si rychle zvyknete. Horší je, když pak ale zůstanete jen hladově trčet pod stolem.
Dušan Uhrin padl poté, co v lize ve třech kolech dvakrát vyhrál a jednou plichtil. Miroslav Koubek, který ho loni přesně touto dobou nahrazoval, přežil jen o kolo víc, s bilancí 1-2-1. Ztrácí sice pět bodů na Spartu, ale s tím by se jistě dalo nějak žít.
Jenže podstata je jiná. Uhrina odstřelila Ploješť a Koubka zase katastrofa v domácí odvetě s Maccabi, kdy Viktoria "dokázala" ztratit náskok v podobě vítězství na hřišti soupeře. Přijít takhle o možnost hrát Ligu mistrů, to muselo Tomáše Paclíka říznout do srdce a dalších orgánů víc, než si asi dovedeme představit.
A tak před poslední možností útěchy, kvalifikací Evropské ligy s Vojvodinou Novi Sad, spustil něco mezi šokovou terapií a panickou akcí, vyberte si sami: Koubek a prakticky celý trenérský tým okamžitě ven! A do kabiny napochodují staří známí z vrbovské éry, tedy Karel Krejčí s Pavlem Horváthem.
Co Koubka srazilo? Maccabi
Viktoria si tentokrát ve svém tiskovém prohlášení ani moc nevymýšlí, když přiznává, že cílem celé operace je dát mužstvu před zápasem s Vojvodinou nový impuls. I z toho je patrné, jak fatální význam hrozbě další neúčasti v pohárové Evropě plzeňští šéfové v čele s Tomášem Paclíkem přikládají.
Jednu věc nutno zdůraznit: Ať už Plzeň či Spartu, případně další české kluby, co útočí na Evropu, trénuje Petr nebo Pavel, stojí před každým takovým koučem jedna velká těžkost. A to pohárová kvalifikace hned v úvodu sezony.
Zatímco Barcelona nebo Bayern potřebují mít skvělou formu po celou sezonu a tu úplně nejlepší v květnu, všichni, kdo nemají v pohárech jistou účast jako ony, se musí modlit, aby jim mužstvo ladilo co nejdokonaleji už v červenci a srpnu, krátce po letní přípravě. A to je samozřejmě trochu loterie. A jestli Pavel Vrba něco uměl opravdu dokonale, tak to byly právě stabilní a permanentní výhry v téhle loterii. Tak úspěšnou bilanci v předkolech jako on totiž nemá patrně žádný trenér v Evropě.
Důležité samozřejmě je, co s mužstvem přes letní pauzu provádíte. Zatímco Sparta šla letos do rizika, měnila v létě hodně tým i herní styl - a v duelu s CSKA Moskva na to nejspíš trochu doplatila, když v danou chvíli neuměla systém trochu pootočit, u mistrovské Plzně žádný takový předpoklad problémů v létě nenastal. Snad s výjimkou Pilařova zranění, jež se ukázalo být vážnějším, než se počítalo. Ale při tak košatém kádru nesmí zranění jedné opory klub s takovými ambicemi, jako má Plzeň, zničit. A problém v něm nebyl.
Ten tkvěl v jednom jediném, totálně zmršeném zápase, v domácí odvetě proti Maccabi.
Hra Viktorie zpomaluje už léta
Ano, Viktoria krok po kroku ustupuje ze své nejúžasnější podoby, kterou se chlubila v první mistrovské sezoně a v prvním ročníku Ligy mistrů. Famózní křídelní hra s Pilařem v jeho životní formě a s Horváthovou rozehrávkou par excellence produkovala vodopád šancí proti komukoliv. A s úctou o tom stylu hovořil i Pep Guardiola.
Kaskády šancí začaly ale pomalu ubývat už za Vrby. A za jeho následníků to pokračovalo. Viktoria hrála presink stále níž, krajní obránci už nepodporovali ofenzivu tak jako zamlada.
Teď je otázka, proč k tomu postupně docházelo. Trenéři si na taktické poradě jistě s hráči neřekli: Hoši, hrajme teď méně atraktivně a hůř. Potíž je v tom, že superfotbal můžete hrát, jen když na to máte. Rychlost, souhru, sílu a Horvátha schopného alespoň částečného pohybu po hřišti. A když všechno z toho postupně ubývalo či odpadávalo, museli trenéři uzpůsobovat styl aktuálním schopnostem členů plzeňského kádru.
V české lize v minulém ročníku poměrně v klidu stačil na titul. Ale jen si vzpomeňme, jakým stylem vyhrála Viktoria na jaře na Spartě. Hrála pro sebe naprosto netypicky důsledně odzadu. S tou Vrbovou neměla už v tom zápase opravdu mnoho společného, ale to ji nijak nediskvalifikuje, naopak. Vždyť přinesla úspěch a právě takovou trenéři hledají. Vždyť ani Barcelona nehraje pořád stejně, všechno se vyvíjí.
Koubek padl, Ščasného čeká Thun
Ať už tak či tak, nic z toho, co jsme právě zmínili, rozhodně nezavdávalo příčinu k tomu, aby Plzeň odehrála domácí odvetu s Maccabi tak pasivně a tak hloupě. Jako by celý zápas prakticky jen čekala na to, až jí soupeř dá ten první... a pak i druhý gól a ze zdánlivě umetené cestičky do Ligy mistrů ji shodí do příkopu.
Jestli lze Miroslavu Koubkovi něco vyčítat, tak skutečnost, že Viktoria nezvládla tenhle jeden zápas. Někdo řekne tenhle jediný zápas. Jenže bohužel pro něj ten nejdůležitější.
Určil špatně taktiku? Nevybral tu správnou jedenáctku? Nevyladil správně motivaci? To ví nejlépe on a kabina samotná. Přičemž jejich vzájemné názory se jistě mohou výrazně lišit.
Nicméně tahle výsledková rána, právě tohle zklamání muselo atmosféru uvnitř klubu i kabiny otrávit za životu nebezpečnou mez. Následovaly dva ligové zápasy, kdy Plzeň shodně zremizovala se Slováckem i v Teplicích 2:2: Přičemž obrázek ty duely nabízely podobný, Plzeň soupeře přehrávala, ale zahazovala šance. V čemž byli oba její soupeři naopak tisíciprocentní.
I Sparta zaznamenala v lize herní problémy, otáčet musela třeba zápas s Baníkem, spoustu gólů mohla inkasovat v Mladé Boleslavi - ovšem své zápasy dotáhla k lepším výsledkům než Viktoria.
Zatímco Miroslav Koubek Maccabi "nepřežil" a jeho sparťanský protějšek Zdeněk Ščasný zklamání po CSKA ano, ještě nikde není psáno, jak mu dopadnou zápasy sThunem. Kdyby náhodou špatně, ocitla by se patrně i rudá gilotina v plné pohotovosti. Ale nepřivolávejme chmury, poslední dobou totiž přicházejí bohužel samy i bez toho.
Věčný asistent a smíšek v nových rolích
Když to tedy Viktorii nevyšlo ani s Uhrinem ani s Koubkem, v tom ohledu, že se ani jeden z nich nestal novým Vrbou, sáhl Tomáš Paclík po Vrbově klonu.
Na jednu stranu platí: Kdo jiný by od něj měl odkoukat víc než Karel Krejčí, který s Vrbou prožil ve Viktorii úplně všechno, načež pak spolu odkráčeli i na Strahov k reprezentaci?
Na druhou stranu: Karel Krejčí působil jako hlavní kouč jedinkrát, a to prakticky jen na pár týdnů, když po odchodu Stanislava Levého "dojížděl" v Plzni sezonu před příchodem trenéra Jaroslava Šilhavého.
Přerod do nové role tedy může zvládnout, a také nemusí. Pozitivním příkladem by mu mohl být zrovna zmíněný Jaroslav Šilhavý, po léta "věčný asistent", který v pozdějším věku dozrál ve skutečnou trenérskou osobnost. Jen mu to tedy pár štací trvalo. A Plzeň přitom potřebuje veletrenéra hned.
A navíc i skvělý výkon proti Vojvodině už po třech dnech přípravy, které Krejčí se svým realizačním týmem na práci dostává.
V podobně ošidné roli se ocitává jeho asistent Pavel Horváth. Asi se tušilo, že jednou jako trenér do plzeňské kabiny vkročí, ale ne tak brzy. Pro něj i jeho nedávné spoluhráče nebude zcela jednoduché přeladit si noty vzájemných vztahů. Jak brát najednou úplně vážně, dokonce jako autoritu, člověka, co vám věčně stahoval trenky a zavazoval tkaničky? I tahle změna si bude muset oboustranně správně sednout.
Nehledě na to, že Horváth disponuje jen třetím stupněm trenérského vzdělání. Teď studuje "áčko", a do profilicence UEFA má tedy ještě opravdu dost daleko. Oficiálně tak nesmí zastávat v Plzni ani roli prvního asistenta, kterým bude Zdeněk Bečka.
Je otázkou, do jaké míry měl Tomáš Paclík při jmenování Karla Krejčího v hlavě myšlenku, že v téhle osobě se do Plzně vrátí tak trochu i Pavel Vrba, byť fyzicky zůstane sedět v Praze na Strahově.
Asi by bylo i lidsky nepřirozené, kdyby se nerozlučná dvojička Vrba-Krejčí najednou od sebe úplně odstřihla. Lze očekávat spolupráci přinejmenším v konzultační rovině - což je samozřejmě jeden možný pól interpretace jejich vztahu. Tím druhým je myšlenka, jestli Krejčí nemá být vlastně jakýmsi trenérem na dálkové ovládání, které bude na Strahově držet v ruce právě Pavel Vrba.
Něco takového by nejspíš nebylo vůbec zdravé a věřme Karlu Krejčímu, že se co nejdříve stane jako hlavní kouč opravdu sám sebou a prosadí se jako ryzí a zcela samostatná osobnost.
Oba Vrbovi asistenti v klubech. To je špatně!
Zbývá ale ještě poslední a po mém soudu nejkontroverznější aspekt celé akce. A ten má na svědomí Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, který Krejčího přesun zpět do Plzně povolil, dokonce s tím, že jmenovaný zůstane asistentem Pavla Vrby u reprezentace.
Miliardakrát už se všude možně zmínilo a napsalo, že reprezentace potřebuje ve svém trenérském týmu experty na plný úvazek. Už teď to porušoval Zdeněk Svoboda, asistent v reprezentaci i ve Spartě. A teď se zašlo ještě dál, protože Karel Krejčí bude v Plzni dokonce hlavním koučem.
Pokud se někdo domnívá, že ti dva, zejména v situaci, kdy Sparta i Plzeň postoupí do Evropské ligy, budou mít v období mezi reprezentačními srazy nějaký čas na případné úkoly od Pavla Vrby, tak je opravdu blázen.
Tohle se stíhat nedá, a kdyby to snad s reprezentací mělo, nedej bože, dopadnout v kvalifikaci o Euro 2016 špatně, bude zapotřebí to všem zainteresovaným co nejbrutálnějším způsobem omlátit o hlavu.
Mimochodem, diskutabilně to celé zafunguje i na druhou stranu. Po dobu reprezentačních srazů totiž tréninkový proces Viktorie povedou Pavel Horváth se Zdeňkem Bečkou. Tak ať se jim daří.
P. S.: Glosář tentokrát vychází jako speciál o Viktorii, byť i ostatní ligové zápasy přinesly spoustu zajímavého, včetně běsnících baníkovců pověšených na zlínském plotě nebo mnohem sympatičtějšího záběru na odvážnou sparťanskou fanynku u rohového praporku v Boleslavi. Ale trenér v klubu, jako je Viktoria Plzeň, se přeci jen neodvolává každý týden. Jen každý rok, vždycky zrovna touhle dobou.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz