Liga mistrů

Liga mistrů

Je to fotbalová pohárová soutěž určená pro nejlepší evropské kluby a je považovaná za jednu z nejprestižnějších soutěží na světě. Hraje se od sezony 1955/56.

Hlavní část soutěže zahrnuje 32 týmů, rozdělených do osmi skupin po čtyřech. První dva týmy z každé skupiny postupují vyřazovací fáze. Osm týmů, které skončí třetí ve skupině, přestupuje do vyřazovací soutěže Evropské ligy.

Aktuálním šampionem (2016) je Real Madrid, který ve finále porazil městského rivala Atlético . V sezoně 2015-16 si o účast z v základní skupině této soutěže zahrály český mistr Viktoria Plzeň a druhá Sparta Praha, oba týmy však vypadly v třetím předkole.

Pekhart pečetil gólem postup Legie, Vaclíkův Olympiakos narazí na Baku

I díky brance českého útočníka Tomáše Pekharta zvítězili fotbalisté Legie Varšava v odvetném utkání 1. kola předkola Ligy mistrů nad norským šampionem Bodö Glimt 2:0 a zajistili si postup do další fáze. Nejlepší střelec uplynulého ročníku polské ligy nastoupil do zápasu v 83. minutě a zpečetil v páté minutě nastaveného času konečný výsledek. Před ním se prosadil v závěru první půle Brazilec Luquinhas. Legia po úvodní výhře 3:2 uspěla i v odvetě a příště narazí na Floru Tallinn.

Soupeře pro 2. předkolo zná i český brankář Tomáš Vaclík. Reprezentační gólman a čerstvá posila řeckého Olympiakosu narazí na Neftči Baku, jež zvítězilo nad Dinamem Tbilisi stejně jako v prvním vzájemném zápase 2:1. Hlavním strůjcem výhry se stal záložník Emin Machmudov, který nejprve proměnil pokutový kop a následně nahrál na vítěznou branku Namigu Aleskerovovi.

Kvůli zrušenému pravidlu o gólech na hřišti soupeře se prodlužoval duel mezi arménským Alaškertem a velšským Connahem Quay Nomads. První vzájemný zápas skončil 2:2, dnes v základní hrací době branka nepadla a rozhodnutí přinesl ve 113. minutě střídající Vincent Bezecourt, který byl na hřišti sotva pár desítek vteřin. Utkání řídil český rozhodčí Ondřej Pechanec.

Dál jdou i hráči Kajratu Almaty, kteří zvítězili nad Maccabi Haifa 2:0. O důležité zásahy se postaral bývalý útočník CSKA Moskva Vagner Love a následně i kazašský obránce Ajbol Abiken. Almaty narazí v další fázi na Crvenou zvezdu Bělehrad.

Odvetné zápasy 1. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Kajrat Almaty - Maccabi Haifa 2:0 (1:0) první zápas: 1:1, postoupil Kajrat; Alaškert (Arm.) - Connah's Quay Nomads (Wal.) 1:0 po prodl., první zápas 2:2, postoupil Alaškert; Neftči Baku - Dinamo Tbilisi 2:1 (0:0), první zápas 2:1, postoupilo Neftči; Legia Varšava - Bodö Glimt (Nor.) 2:0 (1:0) - za domácí gól Pekhart, první zápas 3:2, postoupila Legia.

Slovan v prvním předkole Ligy mistrů porazil Shamrock

Fotbalisté Slovanu Bratislava zvítězili v úvodním utkání 1. předkola Ligy mistrů na domácím hřišti nad irským Shamrockem Rovers 2:0. Obě branky dal brazilský útočník Rafael Ratao. V nastaveném čase mohl ještě zvýšit z penalty Vladimír Weiss, ale gólmana Alana Mannuse nepřekonal. V dresu vítězného týmu odehrál celý duel český obránce Jurij Medveděv, na posledních 17 minut nastoupil i Jaromír Zmrhal.

Slovan úspěšně vykročil za postupem do další fáze, kde by narazil na Young Boys Bern.

Neuspěl naopak norský mistr Bodö/Glimt, jenž prohrál s Legií Varšava 2:3. Za hosty dal dva góly ázerbájdžánský útočník Mahir Emreli. Svěřenci trenéra Kjetila Knutsena dohrávali bez vyloučeného Mortena Konradsena. Domácí výhodu nevyužili ani hráči Dinama Tbilisi, kteří podlehli Neftči Baku 1:2.

O nadějný náskok do odvety přišli v závěru hráči Dinama Záhřeb, kteří v souboji s Valurem Reykjavík vedli i díky dvěma brankám Arijana Ademiho v 88. minutě 3:0. Po trefách Kristinna Sigurdssona a Andriho Adolphssona si však do druhého vzájemného zápasu vezou na Island jen výsledek 3:2.

Uspěl bývalý klub trenéra Pavla Vrby Ludogorec Razgrad, jenž zvítězil nad běloruským Soligorskem po gólu brazilského záložníka Caulyho z 92. minuty 1:0.

Úvodní utkání 1. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Dinamo Tbilisi - Neftči Baku 1:2 (1:1), Bodö Glimt (Nor.) - Legia Varšava 2:3 (1:2), Slovan Bratislava - Shamrock Rovers (Ir.) 2:0 (1:0), Ludogorec Razgrad - Soligorsk (Běl.) 1:0 (0:0), Maccabi Haifa - Kajrat Almaty 1:1 (1:0), Teuta (Alb.) - Šeriff Tiraspol 0:4 (0:2), Malmö - FC Riga 1:0 (0:0), Dinamo Záhřeb - Valur Reykjavík 3:2 (2:0), Connah's Quay Nomads (Wal.) - Alaškert (Arm.) 2:2 (1:2).