Slavii vystřelili vítězství v Hradci reprezentanti, Plzeň zachránila na Slovácku remízu v závěru

Aktualizováno 15. 10. 2016 22:37
Fotbalisté Slavie zvítězili v Hradci Králové 3:0 a v lize už neinkasovali ve čtyřech zápasech v řadě. Karviná doma porazila Příbram 2:0 a prodloužila krizi středočeského klubu. Teplice doma porazily Zlín 2:0. Jablonec doma nestačil na Brno a padnul 2:1. Dukla uhrála doma bezbrankovou remízu s Libercem. Plzeň venku prohrávala se Slováckem od 21. minuty, remízu 1:1 zachránil v závěru Hejda.
EL, Slavia-Anderlecht: Milan Škoda
EL, Slavia-Anderlecht: Milan Škoda | Foto: Milan Kammermayer

Karviná - Fotbalisté Karviné získali v důležitém souboji s Příbramí tři body za výhru 2:0. Po výhře ve vzájemném utkání mají na soupeře už desetibodový náskok a před sebou klidnější zbytek podzimu. Góly se o to zasloužili Pavel Dreksa a Jaroslav Zelený, který v závěru dorazil neproměněnou penaltu Jurči. Příbram naopak už podeváté v sezoně nebodovala a nevstřelila gól a je nadále poslední.

Slavia vyhrála v Hradci Králové a prodloužili svou vítěznou sérii na čtyři zápasy. Navíc už 362 minut neinkasovali. Slavia se ujala vedení zásluhou Milana Škody, rozhodnutí pak přišlo během tří minut druhé půle, kdy se prosadili Jaromír Zmrhal a Antonín Barák. Hradci tak nevyšel návrat na vlastní stadion, který v úvodu sezony procházel rekonstrukcí.

Liberec remizoval 0:0 na hřišti Dukly a pražského soupeře nedokázali porazit popáté za sebou. Na Julisce obě mužstva ve druhém poločase trefila břevno. Slovan se dvěma výhrami zůstává v dolní polovině tabulky a nepovedla se mu generálka na čtvrteční souboj s Fiorentinou ve skupině Evropské ligy.

Jablonec prohrál s Brnem 1:2. Skóre otevřel Michal Škoda, do pauzy srovnal domácí Martin Doležal, ale hned po přestávce rozhodl o výhře Zbrojovky Jakub Řezníček. Brňané zvítězili v rámci ligy v Jablonci poprvé od května 2007 a po osmi zápasech. Naopak Severočeši protáhli sérii bez vítězství na devět soutěžních utkání a pozice jejich kouče Zdenka Frťaly je v ohrožení.

Zlín dnes prohrál v Teplicích 0:2 a v desátém kole první ligy přišli jako poslední v soutěži o neporazitelnost. O výhře domácích rozhodli Roman Potočný s Davidem Vaněčkem a severočeský celek tak díky nim ukončil čtyřzápasovou sérii bez vítězství.

Plzeň remizovala v desátém kole první ligy v Uherském Hradišti se Slováckem 1:1 a ukončili sérii pěti vítězství. Slovácko vedlo od 21. minuty po hlavičce Vlastimila Daníčka. Vyrovnávací gól Viktorie vstřelil v 84. minutě rovněž hlavou Lukáš Hejda. Plzeň zůstala v tabulce druhá, na vedoucí Mladou Boleslav ztrácí dva body.

Hradec se představil konečně doma

Hradec mírně zrekonstruoval svou stařičkou arénu, vrátil se z dočasného domova v Mladé Boleslavi a hned uvítal atraktivního soupeře. Hned od úvodu bylo vidět, kdo je favoritem. Aktivní byl především reprezentant Zmrhal.

"Jsem rád za takový výsledek. Během reprezentační pauzy jsme měli osm hráčů mimo, někteří dojeli až včera. Nebyla to taková příprava, jakou bych si představoval. Výsledek mluví za vše. K zápasu jsme přistoupili zodpovědně," těšilo trenéra Slavia Jaroslava Šilhavého.

Slušné šance měli na začátku Mingazov, Škoda, Hušbauer, ani jeden však netrefil bránu. Hradec byl od začátku zakřiknutý a až příliš opatrný. Paradoxně ve chvíli, kdy se mírně zvedl, pomohl obří chybou k vedení Slavii stoper Chleboun. Ve 24. minutě otálel s nahrávkou brankáři Ottmarovi, dostal se před něj důrazný Škoda, který poté Ottmara přehodil šikovným obloučkem.

Uběhla jen minuta a Chleboun svou chybu zčásti odčinil. Z prázdné brány vykopl Barákovu střelu a zabránil jistému gólu.

Hradec poté ukázal, že jeho dosavadní poměrně dobré výkony po návratu do ligy nejsou náhodné. Jenže v koncovce se neprosadil. Přitom velmi slušnou pozici měl například Polom, jenže po centru z přímého kopu hlavičkoval nad.

Druhý poločas začal superzákrokem hradeckého brankáře Ottmara při Frydrychově jasné příležitosti. Poté měli domácí asi nejvýraznější možnost, když pálil ze sedmnácti metrů Vlkanova, ale jeho střelu k tyči Pavlenka vyrazil.

Klíčové momenty přišly po přibližně dvacet minut před koncem. V 72. minutě se v šestnáctce individuálně prosadil Hušbauer a přesným centrem našel Zmrhala, který zvýšil na 2:0.

"Druhý gól byl pro nás hodně důležitý. Ve vápně jsme předtím byli hodně zbrklí," řekl po utkání Josef Hušbauer. "Teď si víc věříme, což se v posledních zápasech projevilo. Výsledkově je to o něčem jiném. Našli jsme nějakou tvář, hrajeme pořád v jedné sestavě, což je také přínosné. Ale teď je důležité, abychom to udrželi," dodal.

O dvě minuty později se ranou z levé strany prosadil šikovný Barák, který střelou na přední tyč zaskočil gólmana Ottmara. V tu chvíli bylo o vítězi jasno.

"Chtěli jsme Slavii potrápit daleko víc. O poločase jsme si řekli, že to takhle dál nejde, že to musí být válka, musíme se prát o každý metr hřiště. Výkon byl lepší, ale pak dala Slavia v rychlém sledu dva góly a bylo rozhodnuto," hodnotil kouč Hradce Milan Frimmel.

10. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové - Slavia Praha 0:3 (0:1)

Branky: 24. Škoda, 72. Zmrhal, 75. Barák. Rozhodčí: Julínek - Blažej, Wilczek. ŽK: Holeš, Schwarz - Ngadeu. Diváci: 4500.

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Polom, Mudra - Janoušek, Schwarz (46. Pázler) - Martan (88. M. Černý), Vlkanova (69. Trubač), Malinský - Žondra. Trenér: Pilný.

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Bílek, Deli, Bořil - Ngadeu - Mingazov (60. Švento), Hušbauer, Barák (84. Ščuk), Zmrhal - Škoda (77. Mešanovič). Trenér: Šilhavý.

MFK Karviná - 1. FK Příbram 2:0 (0:0)

Branky: 67. Dreksa, 88. Zelený. Rozhodčí: Hrubeš - Nádvorník, Paták. ŽK: Budínský, Janečka, Šisler - Trapp, Divíšek, Chaluš, Brandner. Diváci: 3829.

Karviná: Laštůvka - Dreksa, Košťál, Hošek, Zelený - Janečka, Šisler - Moravec, Budínský (75. Panák), Voltr (54. Puchel) - Jurčo (90. Okleštěk). Trenér: Weber.

Příbram: Hruška - Tregler, Chaluš, Jiránek (32. Pilík), Divíšek - Brandner (71. Majtán), Trapp, Krameš, Laňka (82. Kacafírek) - Rezek - Mahmutovič. Trenér: Rada.

FK Jablonec - Zbrojovka Brno 1:2 (1:1)

Branky: 29. Doležal - 8. Škoda, 46. Řezníček. Rozhodčí: Ardeleánu - Moláček, Pelikán. ŽK: Mihálik, Masopust - Krejčí, Melichárek. Diváci: 1546.

Jablonec: Hrubý - Nový (61. Wágner), V. Kubista, Kouřil, Hybš - Masopust, Trávník (68. Pospíšil), Hübschman, Mihálik (46. Jiráček) - Tecl, Doležal. Trenér: Frťala.

Brno: Melichárek - Šural, Vraštil, Polák, Lutonský (79. Pašek) - Sedlák, Krejčí - Hyčka, Škoda, Přichystal (84. Buchta) - Řezníček (90. Kijanskas). Trenér: Habanec.

Dukla Praha - Slovan Liberec 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Pospíšil, Vitner. ŽK: Štetina - Sýkora, Baroš, Breite. Diváci: 1631.

Dukla: Rada - Kušnír, Štetina, Bezpalec, Miloševič - Hanousek, Tetour, Čajič (78. Považanec) - Néstor, Beauguel (46. Juroška), Olayinka (68. Preisler). Trenér: Hynek.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Karafiát, Bartošák - Ševčík, Breite, Sýkora (72. Folprecht) - Bartl (83. Markovič), Baroš (80. Komličenko), Vůch. Trenér: Trpišovský.

FK Teplice - Fastav Zlín 2:0 (0:0)

Branky: 52. Potočný, 73. Vaněček. Rozhodčí: Příhoda - Arnošt, Hájek. ŽK: Lüftner, Vaněček - Kopečný, Matejov. Diváci: 3062.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jeřábek, Krob - Fillo (82. Vachoušek), Ljevakovič, Hora, Kučera, Urma (90. Kodeš) - Potočný (60. Vaněček). Trenér: Šmejkal.

Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov (78. Jordan) - Kopečný, Holík (72. Vukadinovič), Hnaníček, Štípek (57. Traoré) - Harba, Diop. Trenér: Páník.

1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň 1:1 (1:0)

Branka: 21. Daníček - 84. Hejda. Rozhodčí: Machálek - Koval, Fišer. ŽK: T. Rada, Šimko, Košút, Havlík - Hejda, Zeman. Diváci: 4335.

Slovácko: Heča - Reinberk, T. Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski, Daníček - Diviš (81. Chvátal), Havlík, Kerbr - Zajíc (88. Koné). Trenér: Levý.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník (51. Kopic), Limberský - Petržela, Hromada (68. Kace), Hořava, Zeman - Krmenčík (79. Bakoš), Poznar. Trenér: Pivarník.