Slavia v sedmém nebi, Sparta na dně. Trpišovský nechce přijít hned a Hašek je údajně pořád v klatbě

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 9. 2016 11:30
Derby prozradilo, že Slavii se výměna trenéra vyplatila. A Sparta k ní teď bude muset sáhnout. Sehnat náhradu za Ščasného ale nebude snadné.
Nevěří vlastním očím. Zleva šéf sportovního úseku Sparty Jakub Otava, uprostřed odvolaný trenér Zdeněk Ščasný a vpravo viceprezident Dušan Svoboda
Nevěří vlastním očím. Zleva šéf sportovního úseku Sparty Jakub Otava, uprostřed odvolaný trenér Zdeněk Ščasný a vpravo viceprezident Dušan Svoboda | Foto: Milan Kammermayer

Glosář – Je to jen chvilka, co nového trenéra sháněla narychlo fotbalová Slavia. A vybrala, zdá se, velmi dobře. Ostatně Sparta to v derby pocítila na vlastní kůži. "Království za pořádného trenéra," teď proto musí pro změnu volat ona sama.

Nedělní derby "S" opět pohnulo českým fotbalovým vesmírem. Podobně jako v roce 2008, kdy Slavia vyhrála na Letné na dlouhou dobu naposledy. Tehdy derby přivodilo pád sparťanského kouče Vítězslava Lavičky. A tři body z Letné navíc Slavii přispěly k zisku mistrovského titulu. Zatím posledního, co slavila.

A jako by se teď dějiny vracely spirálou. I aktuální nedělní výhra červenobílých na stadionu Sparty totiž srazila z funkce domácího kouče, tentokrát Zdeňka Ščasného.

Opájet se možnou paralelou spojenou s mistrovským titulem bych snad Slavii ještě úplně nedoporučoval, vždyť výtečný výkon bez kazu podalo její mužstvo plus minus poprvé v sezoně. Nicméně i v symbolické rovině se výhrou na Spartě podařilo na jarolímovskou éru navázat. A právě to je cíl, k němuž současné vedení klubu s pomocí čínských investic směřuje. Čili důvodů opravňujících je ke slastnému pobytu v sedmém nebi nasbírali slávisté v neděli na Letné habaděj.

Zato Sparta takovou potupu dlouho nepamatuje. Prohrát se jistě může, je to sport. Ale ne takhle. Přestože hrála Sparta v domácím prostředí, tahala prakticky po celé utkání za výrazně kratší konec. Vítězství Slavie mohlo být i mnohem výraznější než konečných 2:0, zato Sparta trefila prostor Pavlenkovy branky snad jedinkrát. Na hřišti chvílemi působila doslova trapně. A uznat to tentokrát musel už i trenér Zdeněk Ščasný. Nyní už vlastně trenér bývalý.

Šilhavý? Nemožné na počkání, zázraky do tří kol

Vzpomínáte? Notně klopýtavě přitom do sezony vyrazila celá velká trojka: Plzeň, Sparta i Slavia.

Na západě Čech vyléčili sportovní krizi personálním řezem v kádru, ve Slavii sáhli k výměně trenéra. A nově příchozí Jaroslav Šilhavý činí zázraky nikoli do tří dnů, ale do tří kol. Na to, že dosud vedl mužstvo jen v Teplicích a proti Liberci, je skutečně neuvěřitelné, jak výrazně ho dokázal oživit.

Od Uhrinovy Slavie, která v obraně jen stínovala a tvářila se, že směrem dopředu i dozadu toliko improvizuje, byl Šilhavého nedělní soubor výkonnostně vzdálen několik světelných let.

Slavia soupeře důsledně napadala v oblasti středové čáry, vyhrávala tam drtivé množství soubojů a získané balony dokázala hbitě distribuovat směrem ke Koubkově brance.

Když si uvědomíme, že sudí Příhoda nejspíš ještě odpustil Spartě penaltu za stažení Frydrycha, že Mešanovič v tutové šanci minul bránu, následně zahodil i penaltu a pak ještě další příležitost po změně stran, než konečně vsítil gól, pak taková rekapitulace jen podtrhne neoddiskutovatelnou převahu Slavie v utkání.

Ščasný mluvil po derby o tom, že ve Zlíně viděl herní zlepšení, na které se Spartě nyní nepodařilo navázat. Tady je, myslím, nutné uvědomit si jednu důležitou věc. A sice že herní tvář pondělního mače na půdě zlínského lídra tabulky do značné míry determinoval ustálený taktický koncept domácích. Zlín hraje stažený v poměrně hlubokém bloku a z něj vyráží co chvíli k brejkům vedeným dlouhým sprintem. Tím pádem se logicky Sparta dostávala do středu pole ve Zlíně mnohem snáz než v duelech předchozích.

Uprostřed pole chyběla Ščasnému jedna figurka

Jenže v neděli na Letné byla zase Sparta tam, kde předtím. Nejzřetelněji se její neschopnost prokombinovat se přes střed hřiště zračila proti Steaue či Mladé Boleslavi, o Southamptonu nemluvě. A právě průchod středem hřiště jí zacpal i Šilhavý. Nejenže svůj tým na derby připravil mentálně i fyzicky lépe než soupeř, navíc Šilhavý zřetelně zvítězil i v taktické bitvě se Ščasným, který ve sparťanském rozestavení použitém v derby uprostřed pole na soupeře jednu figuru ztrácel. A že ji měl vysunutou výš, mu nebylo nic platné, protože ke svým ofenzivním hráčům Sparta prakticky nebyla schopna balon dostat.

Kombinací neměla šanci, když míč nakopla, ztratila ho také. A ani po stranách hřiště se Sparta neprodírala, její krajní obránci ofenzivu nepodporovali. Sparta tak mohla doufat vlastně jen v náhodu. Co se týče individuálních výkonů, lze u ní lehce vyzdvihnout snad jen Václava Kadlece, který v tom všeobecném zmaru občas zkusil nějaké to sólo nebo ránu z dálky. A tím vlastně jen potvrzoval, že souhrou se Sparta prosadit neuměla.

Zato z řady slávistů najednou vykvetly superstar. Mimořádně dobře zahrál mladý Barák, dařilo se Hušbauerovi, Frydrychovi, Bořilovi, Zmrhalovi, Delimu... A Slavia byla v neděli dokonce o tolik silnější než soupeř, že ji nevykolejilo ani Škodovo zranění, ani zahozená penalta, ani další zmarněné šance. Pořád si držela "team spirit" na vysoké úrovni a dokonale to hráči i trenér ilustrovali silnými gesty podpory směrem k Mešanovičovi, v tu chvíli zsinalému exekutorovi pokutového kopu.

Možná zápas mohl vypadat trochu jinak, kdyby do něj naskočil Tomáš Rosický, jenže na kdyby se nehraje. I bez něj, Váchy či Zahustela nemůže zůstat klub jako Sparta takhle bezradný.

Sparta mluví s Trpišovským, je tu ale háček

No a protože Zdeněk Ščasný si s tím rady nevěděl, musí přijít někdo jiný. Jenže kdo, že ano...

Několik zdrojů se shodlo, že už Sparta oslovila Jindřicha Trpišovského, jenže jeho první reakce prý směřovala k tomu, že dřív než v zimě tým Liberce, který má rozehranou i Evropskou ligu, opustit nemíní. Navíc by ho také Slovan musel na Letnou ze smlouvy uvolnit.

Jako další varianta bývá zmiňován Ivan Hašek, který sice už nějaký čas jedná s jedním či dvěma kluby z arabského světa, ale zatím jim nic nepodepsal, takže  k dispozici by teoreticky byl.

Někteří znalci prostředí však poukazují na to, že Ivan Hašek má od časů svého působení v roli předsedy Fotbalové asociace ČR do českého fotbalu zabouchnuté dveře. Profiloval se tehdy jako oponent lidí typu Vlastimila Košťála či Miroslava Pelty – a legenda šířená v kuloárech praví, že právě tahle klika nad Haškem vyhlásila jakousi klatbu, že do českého fotbalu nesmí. Vzhledem k tomu, že v něm od roku 2009 Hašek opravdu nepůsobí, to ostatně zase až taková pohádka být nemusí. Odpovědi na to, zda taková klatba vskutku existuje, a pokud ano, zda se jí Sparta bude i nadále podřizovat, přinesou ostatně už nejbližší dny, možná hodiny.

Pokud by Sparta neangažovala Jindřicha Trpišovského ani Ivana Haška, pak už by se její možnosti výrazně zúžily. Ve hře by pak mohla být následující řešení:

1) Varianta Slovensko. Tradičně jsou v této souvislosti skloňována jména Adriana Guly (Žilina) a Martina Ševely (Trenčín), nyní především toho prvního.

2) Někdo z vlastních zdrojů. A to buď do zimy, kdy by teoreticky přišel Trpišovský, anebo nastálo.

Tady by šlo asi nejreálněji hovořit o Martinu Haškovi, smluvním zaměstnanci Sparty, který nyní působí v druholigové Vlašimi. Méně pravděpodobná jsou údajně jména Michal Horňák (juniorka) a David Holoubek (dorost a současný asistent u A-týmu).

Překvapení samozřejmě nelze vyloučit, každopádně Spartu tlačí čas. Zatím mužstvo vedou asistenti, ve čtvrtek Letenští přivítají v duelu Evropské ligy tým Interu Milán.

Silnou prioritou Sparty je údajně přivést trenéra ihned a nastálo, na varianty jakýchkoli provizorních řešení nechce vedení klubu přistupovat. Naléhá údajně na Trpišovského, aby změnil názor a na zimu nečekal.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy