V Plzni si z Petržely kvůli reprezentační pozvánce utahovali: Divili se, že jedu na sraz staré gardy

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 10. 2016 15:21
Plzeňský fotbalový záložník Milan Petržela už se trochu smířil s tím, že jeho 13 minut v kvalifikačním zápase proti Turecku bylo tím posledním, co v reprezentaci ukázal. Ale o rok později přišla i v jeho 33 letech další pozvánka do národního týmu od Karla Jarolíma. Novinářům na pondělím srazu ofenzivní hráč přiznal, že mu k lepší formě pomohla rodina i mladí spoluhráči kolem něj.
Milan Petržela
Milan Petržela | Foto: Tomáš Liška

Do reprezentace se vracíte téměř přesně po roce, myslel jste si vůbec, že ještě pozvánka někdy přijde?

Abych pravdu řekl, tak už jsem to neočekával. Je to ale čest pro každého fotbalistu si v reprezentaci zahrát a jsem rád, že si po delší době zase tady můžu zahrát. Čekají nás dva těžké zápasy, ale budu se snažit, abych mančaftu nějak pomohl.

Měl jste nějaké signály, že se v nominaci můžete objevit, nebo to bylo absolutní překvapení?

Malé indicie jsem měl, mluvil jsem před nominací s trenérem, že mě bude dál sledovat a když se nic nestane, tak bych se v ní mohl objevit.

Cítil jste na sobě reprezentační formu?

Možná se mi dařilo, ale pocit, že by to mohlo přijít, jsem neměl. Pořád jsem měl v hlavě ten svůj věk, takže jsem si spíš říkal, že trenér vezme nějaký mladý kluky. Na tohle jsem si nevěřil.

Čím to podle vás je, že se vám osobně v posledních týdnech začalo tak dařit?

Narodila se mi dcera, má rok a tři měsíce. To mě asi trochu uklidnilo. Věci řeším jinak než před tím. Tak možná i tam někde budou ty důvody, proč se držím.

Začátek sezony se ale Plzni příliš nepovedl, na tu správnou vlnu se zřejmě povedlo naskočit až v posledních zápasech, co se změnilo?

Když přišel trenér Pivarník, tak nám dával do hlavy věci, které má on nacvičené. To byl asi v úvodu malinko problém. Teď mám pocit, že si to sedlo a už začínáme chápat jeho filozofii. Nebyli jsme zvyklí na to, co on po nás chtěl, nedokázali jsme to úplně pochopit. Různé náběhy a pohyb po hřišti chtěl jiný, tak nám trvalo, než jsme se do toho dostali.

"Odchod Rajtorala a Koláře? Mrzí mě to"

Jsou to velké změny oproti předchozím létům?

Za tak velký rozdíl od předchozích trenérů to není. Je na nás tvrdý, chce, abychom všichni útočili i bránili. To teď přináší ovoce.

Vám je 33 let, sám jste říkal, že věk máte v hlavě, jak zvládáte náročný plzeňský program?

Zvládám to v pohodě, důležité je nepřipouštět si negativní věci. Teď tu máme reprezentaci, tak to musím odmakat, pak Evropskou ligu, tak zase odmakat. člověk se nesmí nějak litovat. 

Nedělali si z vás spoluhráči legraci, že vás povolala reprezentace?

Padaly tam hlášky typu "to má sraz stará garda, jo?" a podobně. Prý, že tu budu dělat tátu a tak. Ale to k tomu patří, že si kluci dělají srandu. Samozřejmě mi to přáli.

Podobně jako v reprezentaci i v Plzni probíhá taková generační obměna, odešli Daniel Kolář nebo František Rajtoral. Jak jste prožíval odchody parťáků, se kterými jste prožil nejhezčí roky kariéry?

To je člověku vždycky líto. Když jste s někým delší dobu, tak se s ním spřátelíte, máte k němu blízko a když odejde pak někam pryč, je to smutný. Ale takový fotbalový život je, nikdy nevíte, kam vás to zavane. Takhle je potřeba to brát. Až všichni s fotbalem skončíme, tak se někde můžeme potkat.

Jarolím ho vytáhl do ligy, teď do reprezentace

Pomáhá vám fotbalově to, že kolem sebe máte výrazně mladší kluky, kterým se musíte vyrovnat?

Nad tím jsem nepřemýšlel, ale je to dost možné. V trénincích každý maká, protože se chce udržet v sestavě. Takže se o to víc musím snažit, aby mě ti mladí nepřeválcovali. Asi na tom něco bude.

Karla Jarolíma znáte z působení na Slovácka, jak na to vzpomínáte?

On mě vytáhl do ligy, a pak jsem pod ním nějakou dobu hrával. Tehdy jsem z toho byl vykulený, byl jsem mladý. On je přeci jen takový pedant trochu, ale sedli jsme si a teď máme v pohodě vztah.

V reprezentaci vás ale čeká hodně ostrá obnovená premiéra proti Německu, jak se dá na takového soupeře vyzrát?

Německý fotbal je velký pojem. Budeme se s tím snažit popasovat. Ještě jsem je ale moc nestudoval, tak nevím jak na ně. Asi hrát zodpovědně zezadu a na brejky. Jsou na tom ale kombinačně, fyzicky i technicky dobře, těžko hledat mínusy.

Krátce jste v německém Augsburgu působil, ale nepodařilo se vám víc prorazit, bude pro vás ten zápas o to prestižnější?

Vrátím se po pár letech do Německa, takže v tomhle to pro mě bude asi pikantnější, ale jinak tam žádného spoluhráče nemám, takže to bude jako normální zápas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
Další zprávy