Začíná rekordní MS v atletice. S Boltem i dopingovým cejchem

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
9. 8. 2013 8:00
Bude to rekordní podívaná s rekordním Boltem. Tak by se ve zkratce dal shrnout 16. světový šampionát v atletice, který na olympijském stadionu v moskevských Lužnikách začne v sobotu.
Usain Bolt chce nejen další hattrick, zároveň se pokusí zaběhnout na trati 200 metrů pod 19 sekund.
Usain Bolt chce nejen další hattrick, zároveň se pokusí zaběhnout na trati 200 metrů pod 19 sekund. | Foto: Reuters

Moskva - Bude to rekordní podívaná s rekordním Boltem. Tak by se ve zkratce dal shrnout 16. světový šampionát v atletice, který na olympijském stadionu v moskevských Lužnikách začne v sobotu.

Zúčastnění se ho totiž nejvyšší počet startujících zemí (206) i atletů (1974).

Navíc se v případě jamajského sprintérského fenoména Usaina Bolta dá očekávat, že při absenci svých největších soupeřů, kteří měli pozitivní dopingový test, vyrovná svou rekordní sbírku tří zlatých medailí z MS v Berlíně.

Tam před čtyřmi lety ustanovil světový rekord jak na trati 100 metrů, tak na dvojnásobné trati a ve štafetě. A jen ten poslední rekord se podařilo někomu překonat, právě Jamajčanům loni ve finále Her v Londýně.

"Tři zlata, na nic jiného nemyslím"

Jak už bylo řečeno, Boltovi by k udržení pozic z Her v Londýně, kde rovněž získal tři zlata, měla pomoci sprintérská apokalypsa měsíc před startem šampionátu.

Pozitivní dopingový vzorek byl totiž zveřejněn u tehdy nejrychlejšího muže sezony Američana Tysona Gaye nebo u někdejšího světového rekordmana Jamajčana Asafy Powella.

Kvůli dopingu nepřijedou do Moskvy ani jamajské sprinterky Veronica Campbellová-Brownová a Sherone Simpsonová.

Navíc Boltovi, který letos drží nejrychlejší čas na stovce i dvoustovce, pomohl i fakt, že jeho další krajan a obhájce titulu na trati 100 metrů Yohan Blake je ve stavu zraněných.

Bolt tak má cestu k osmi zlatých medailí z MS sice hodně umetenou, na druhou stranu však sám přiznává, že jeho motorem v Moskvě bude hlavně překonávání svých rekordních časů.

"Tři zlata, to je můj jediný cíl, na nic jiného nemyslím," uvedl Bolt s tím, že pokud by získal v Moskvě tři medaile jakéhokoliv kovu, s deseti cennými kovy z MS by se vyrovnal legendárnímu Američanovi Carlu Lewisovi.

Gatlin chce Bolta porazit i podruhé

Cestu za v pořadí už čtvrtým zlatým hattrickem mu budou chtít překazit jeho krajan Nesta Carter a Američan Justin Gatlin

Olympijský vítěz z Atén, který už "má na triku" dva dopingové škraloupy, totiž Bolta jako jediný porazil. Stalo se to v červnu na Diamantové lize v Římě.

"Ví, že přijedu skvěle připraven, ale to bude i on. Jsme oba sprinteři, kteří milují takové závody," nechal se už v místě šampionátu slyšet Gatlin.

Zato na dvoustovce se zdá, že Bolta může porazit jen on sám. Letos je totiž jasným suverénem této disciplíny a v cestě za třetím titulem mistra světa na této trati by jej mohlo připravit jen stejné zaváhání jako před dvěma lety v Tegu na stovce, kde byl za ulitý start diskvalifikován.

Spíš tedy půjde o to, jestli bude schopný překonat svůj berlínský čas 19,19 sekundy. "To je výkon, který bych skutečně rád překonal. Myslím, že mám dokonce na to, abych běžel pod 19 sekund," prohlásil Bolt se svým typickým sebevědomím.

Rozloučí se Isinbajevová s kariérou?

Ovšem nejenom Boltem a jeho vyzyvateli bude Moskva v příštích dnech žít. Velkým lákadlem totiž bude plánovaný poslední závod kariéry světové rekordmanky a dvojnásobné olympijské vítězky Jeleny Isinbajevové.

Ruská tyčkařka, která přišla v posledních letech o svou dřívější dominanci, se chce se "svými" diváky rozloučit triumfem mistryně světa. Otázkou však je, na kolik brát její prohlášení o konci kariéry vážně. Letos na Zlaté tretře totiž prohlásila, že se k závodění vrátí po mateřské pauze.

Zajímavé bude také sledovat britského dlouhotraťaře a dvojnásobného olympijského vítěze z Londýna, který úspěšně vyzval Bolta k tomu, aby se s ním poměřil v exhibičním závodě na 600 metrů.

Vedle distancovaných či zraněných sprinterů bude naopak v Moskvě chybět olympijská vítězka v sedmiboji Britka Jessica Ennisová-Hillová populární chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, či olympijský vítěz a světový rekordman z Londýna, půlkař David Rudisha z Keni.

Češi mají našlápnuto také na rekord

Na "rekord" bude útočit i česká výprava. Té sice utekl rekordní počet sportovců na MS jen kvůli zranění desetibojaře Adama Helceleta a půlkařky Terezy Čapkové těsně před šampionátem, rekordní však může být počet zlatých medailí.

Zlaté ambice má totiž jak překážkářka Zuzana Hejnová, tak oštěpař Vítězslav Veselý, pokusit se o šok chtějí i další medailoví adepti - koulař Ladislav Prášil či kladivář Lukáš Melich. Jsou totiž první, druzí, třetí, resp. čtvrtí v letošních tabulkách nejlepších světových výkonů. 

Češi v samostatné historii totiž jen jedinkrát získali na MS dvě zlaté medaile - před šesti lety v Ósace.

Absolutní československý rekord z úvodního MS v Helsinkách v roce 1983 však Češi nemají šanci ani ohrozit. Výprava kolem Jarmily Kratochvílové a Heleny Fibingerové získala čtyři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

"Helsinky určitě nepřekonáme, ale cenný kov přivezeme. Rád budu za jeden, ale je jasné, že každý další se počítá," řekl na úterní tiskové konferenci nesměle Tomáš Dvořák, šéftrenér českého týmu.

 

Právě se děje

Další zprávy