Atletika

Atletika

Sportovní odvětví, které se skládá z různorodých disciplín (běhů, chůze, skoků, vrhů či hodů, aj.).

Kolébkou atletiky je Řecko a od začátku je na programu letních olympijských her. Největší světovou hvězdou současnosti v atletice je jamajský sprinter Usain Bolt.

Mezi největší hvězdy české atletiky patří oštěpařka Barbora Špotáková, překážkářka Zuzana Hejnová či oštěpař Vítězslav Veselý.

Na ME v Mnichově pojede rekordní výprava 55 českých atletů

Na mistrovství Evropy v Mnichově je v nominaci rekordní počet 55 českých atletů. Po neúčasti na mistrovství světa se do týmu vracejí koulař Tomáš Staněk a oštěpařka Barbora Špotáková. Naopak chybí vytrvalkyně Eva Vrabcová, která na posledním ME v roce 2018 získala bronzovou medaili v maratonu. Z českých medailistek z Berlína 2018 bude závodit jen tehdy stříbrná oštěpařka Nikola Ogrodníková, jež skončila osmá na nedávném světovém šampionátu.

Desetibojař Kopecký přišel kvůli zranění o start na MS

Desetibojař Ondřej Kopecký přišel kvůli zranění o premiérový start na mistrovství světa. V posledním tréninku před víkendovým závodem si český atlet poškodil stehenní sval. Po oštěpaři Vítězslavu Veselém, kterého o účast připravila nemoc, je svěřenec bývalého světového rekordmana Romana Šebrleho druhým sportovcem ve výpravě, který v Eugene nenastoupí ze zdravotních důvodů.

"Ondřej si na posledním tréninku poranil zadní skupinu stehenních svalů. Rozsah poraněných tkání bohužel vylučuje jeho start na mistrovství světa," vysvětlila na webu Českého atletického svazu šéflékařka reprezentace Karolína Velebová.

Čtyřiadvacetiletý Kopecký odcestoval do Spojených států amerických jako jedenáctý muž letošních světových desetibojařských tabulek. Výkonem 8310 bodů si vytvořil osobní rekord na červnovém domácím šampionátu v Praze, na němž obhájil titul z Třebíče. Teprve v květnu v Bydhošti přitom atlet pražské Dukly pokořil poprvé osmitisícovou hranici.

Desetiboj je v Oregonu na programu v závěrečných dvou soutěžních dnech sobotu a v neděli. Na jeho startu bude jako jediný český reprezentant další debutant na MS Jiří Sýkora.

Zdroj: ČTK
Pokračovat