Atletika

Atletika

Sportovní odvětví, které se skládá z různorodých disciplín (běhů, chůze, skoků, vrhů či hodů, aj.).

Kolébkou atletiky je Řecko a od začátku je na programu letních olympijských her. Největší světovou hvězdou současnosti v atletice je jamajský sprinter Usain Bolt.

Mezi největší hvězdy české atletiky patří oštěpařka Barbora Špotáková, překážkářka Zuzana Hejnová či oštěpař Vítězslav Veselý.

Kosgeiová v Chicagu překonala letitý světový rekord v maratonu
Atletika

Kosgeiová časem 2:14:04 pokořila o minutu a 21 sekund šestnáct let starý výkon Britky Pauly Radcliffeové.
Kipchoge přepsal historii. Jako první člověk na světe zaběhl maraton pod dvě hodiny
Atletika

Keňan Eliud Kipchoge dokázal jako první vytrvalec v historii uběhnout maraton pod dvě hodiny.
Konec oregonského projektu. Vaz mu zlomila kauza kolem potrestaného kouče
Atletika

Elitní atletická skupina Nike Oregon Project (NOP) končí. Kvůli kauze kolem trenéra Alberta Salazara.
Utíká nám nejen svět, ale i Evropa, říká Kratochvílová. A na olympiádě to nebude jiné
Atletika

Češi skončili na mistrovství světa v atletice bez medaile. A za rok na olympiádě to nebude jiné, věští Kratochvílová.
Teď už to bude přísné. Rusové se obávají verdiktu WADA, manipulace vysvětlí jen stěží
Ostatní sporty

Rusko má do středy vysvětlit manipulace s dopingovými vzorky. Podle šéfa RUSADA to ale nezvládne.

Po Salazarově potrestání odstoupil ředitel britské atletiky

Kvůli dopingové aféře atletického trenéra Alberta Salazara odstoupil sportovní ředitel britského atletického svazu Neil Black. Patřil k těm, kteří kontroverzního kouče elitních vytrvalců podporovali, od roku 2013 do předloňska s ním na svazu spolupracoval a v minulosti jej označil za génia.

Salazar dovedl k největším úspěchům čtyřnásobného olympijského šampiona Brita Moa Faraha. Koučoval také Nizozemku Sifan Hassanovou, která se na mistrovství světa v Dauhá zaskvěla unikátním zlatým doublem na 1500 a 10 000 metrů.

Před týdnem dostal Salazar od Americké antidopingové agentury (USADA) čtyřletý distanc. Jednašedesátiletý kubánský rodák podle výsledků vyšetřování obchodoval se zakázaným testosteronem a pomáhal některým svěřencům ovlivňovat antidopingové kontroly.

Kauza kouče Salazara hýbe atletikou. Ukončete oregonský projekt, radí hlavní svědkyně
Atletika

Podle americké olympioničky Kary Goucherové by tréninková skupina Nike Oregon Project (NOP) měla ukončit činnost.
Komentář: Propad atletů byl nevyhnutelný. Češi musí fungovat jako tým
Atletika

Atletické MS dopadlo z českého pohledu podle předpokladů. Aby Češi mohli znovu vozit medaile, musí změnit přístup a nepodrážet si nohy navzájem.
Atleti mají za sebou nejhorší MS v historii. Starejte se o svá těla, vyzývá šéftrenér
Atletika

Čeští atleti mají za sebou nejhorší mistrovství světa v samostatné historii, poprvé nezískali žádnou medaili. A šéftrenér proto chystá změny.
Oštěp na MS vyhrál nečekaně Peters z Grenady, Vadlejch byl pátý
Atletika

Senzačním vítězem soutěže oštěpařů se na mistrovství světa v Dauhá stal Anderson Peters z Grenady výkonem 86,89 metru.
Komedie. Číňanky si nevěděly rady s předáním štafety, finále tím pro ně skončilo
Atletika

Předávání štafetového kolíku na posledním úseku se zvrhlo v grotesku.
Američan Kovacs vyhrál na MS bitvu koulařů, Staněk byl desátý

Američan Joe Kovacs vyhrál na mistrovství světa v Dauhá nejkvalitnější koulařskou soutěž historie
Oštěpař Vadlejch postoupil do finále mistrovství světa, Veselý kvalifikaci vzdal
Atletika

Oštěpař Jakub Vadlejch postoupil na mistrovství světa v Dauhá do finále. Kvalifikační limit 84 metrů přehodil druhým pokusem o 31 centimetrů.
RunCzech zavádí princip cirkulární ekonomiky: PETky zlikvidovat a znovu je použít
Atletika

Druhý ročník Mattoni Liberec Nature Run se stane prvním závodem postaveným na principech cirkulární ekonomiky.

Noční závod chodců na 20 km vyhrál Japonec Jamaniši

Noční chodecký závod mužů na 20 kilometrů vyhrál na promenádě v Dauhá Japonec Tošikazu Jamaniši a napodobil tak krajana Jusukeho Suzukiho, který na mistrovství světa před týdnem zvítězil na padesátce. Mezi chodci, kteří v tropických podmínkách závod nedokončili, byl i stříbrný z olympijských her Číňan Cchaj Ce-lin.

Suzuki je světovým rekordmanem i na dvacítce, ale v Dauhá dal přednost nejdelší trati. Jamaniši, jehož největším úspěchem bylo dosud zlato na univerziádě na Tchaj-wanu v roce 2017, ho však při debutu na MS dokonale zastoupil.

V úvodu diktoval tempo Australan Dane Bird-Smith, který už dokázal, že mu vedro nevadí, když získal bronz v Riu de Janeiro a loni vyhrál v podobných podmínkách na Hrách Britského společenství v Gold Coast. Ale Jamaniši brzy potvrdil pozici nejrychlejšího chodce letošního roku.

Na osmém kilometru vyrazil dopředu a rychle se vzdálil pronásledovatelům. V polovině trati měl náskok 17 sekund a v cíli byl nikým neohrožován v čase 1:26:34. Stříbro vybojoval zrychlením v závěru Rus Vasilij Mizinov a bronz Švéd Perseus Karlström.

Mistrovství světa v atletice v Dauhá:

Finále:

Muži:

Chůze 20 km: 1. Jamaniši (Jap.) 1:26:34, 2. Mizinov (Rus.) 1:26:49, 3. Karlström (Švéd.) 1:27:00, 4. Linke (Něm.) 1:27:19, 5. Korkmaz (Tur.) 1:27:35, 6. Ikeda (Jap.) 1:29:02, 7. Bosworth (Brit.) 1:29:34, 8. Wang Kchaj-chua (Čína) 1:29:52.

Páté místo je pozitivní, hodnotila Hejnová. Světový rekord Američanky? Brutální
Atletika

Zuzana Hejnová nepůsobila v Dauhá po pátém místě tak zklamaně jako po čtvrté příčce před dvěma lety na MS v Londýně.
Hejnová skončila na MS pátá, vítězka Muhammadová překonala vlastní světový rekord
Atletika

Zuzana Hejnová skončila na MS v běhu na 400 m překážek pátá za 54,23. Američanka Muhammadová překonala vlastní světový rekord časem 52,16.
Jamajčané ve štafetě propadli, Američané jsou ve finále navzdory špatným předávkám
Atletika

Štafeta britských sprinterů na 4x100 metrů dosáhla na mistrovství světa v Dauhá už v rozběhu nejlepšího letošního času 37,56 sekundy.
Koulař Staněk třetím pokusem postoupil do finále mistrovství světa, mílaři neuspěli