Atletika

Atletika

Sportovní odvětví, které se skládá z různorodých disciplín (běhů, chůze, skoků, vrhů či hodů, aj.).

Kolébkou atletiky je Řecko a od začátku je na programu letních olympijských her. Největší světovou hvězdou současnosti v atletice je jamajský sprinter Usain Bolt.

Mezi největší hvězdy české atletiky patří oštěpařka Barbora Špotáková, překážkářka Zuzana Hejnová či oštěpař Vítězslav Veselý.

Kipchoge v Berlíně vylepšil světový rekord o půl minuty

Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge na Berlínském maratonu posunul hranici vlastního světového rekordu o rovnou půlminutu. Sedmatřicetiletý dvojnásobný olympijský vítěz z královské vytrvalecké trati zvítězil v zatím neoficiálním čase 2:01:09. Předchozí historické maximum 2:01:39 Kipchoge vytvořil před čtyřmi lety právě v německé metropoli.

Kipchoge při čtvrtém berlínském triumfu v kariéře atakoval ještě na posledních kilometrech i hranici dvou hodin a jedné minuty. Nakonec se půlminutovým zlepšením oficiálního rekordu přiblížil k vlastnímu absolutně nejlepšímu času z roku 2019, kdy časem 1:59:40 pokořil dvouhodinovou bariéru. Jako světový rekord ale jeho výkon ve Vídni nemohl být kvůli vytvořeným speciálním podmínkám uznán.

Vadlejch byl ve finále Diamantové ligy druhý, Špotáková v možná posledním závodě kariéry pátá

Oštěpař Jakub Vadlejch skončil druhý ve finále Diamantové ligy. Vítěz elitního atletického seriálu z let 2016 a 2017 dnes v Curychu zapsal 86,94 metru a porazil ho jen olympijský vítěz Níradž Čopra, který hodil 88,44 metru. Světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková uzavřela sezonu a možná i atletickou kariéru pátým místem za 59,08 metru.

Bronzový medailista z letošního mistrovství světa a úřadující vicemistr Evropy Vadlejch na Letzigrundu potvrdil, že se pravidelně umisťuje na stupních vítězů. Když ve druhém pokusu hodil 86 metrů, chvíli vedl, ale vzápětí ho z čela sesadil Čopra výkonem 44 centimetrů za 88 metrů. Aktuálně nejlepší český atlet se ve čtvrtém pokusu bezmála o metr zlepšil, ale více se k Čoprovi nepřiblížil.

Bronzová medailistka ze srpnového ME v Mnichově Špotáková tentokrát marně atakovala šedesátimetrovou hranici. Třikrát se její hody pohybovaly kolem 59 metrů, ten nejlepší byl o osm centimetrů za touto metou. Vyhrála vedoucí žena letošních tabulek Američanka Kara WIngerová výkonem 64,98 metru.

Špotáková byla v Bruselu osmá a přišla o rekord mítinku

Oštěpařka Barbora Špotáková obsadila na mítinku Diamantové ligy v Bruselu osmé místo výkonem 58,01 metru. Bronzová medailistka z nedávného mistrovství Evropy v Mnichově měla měřený pouze pokus z první série, na rozdíl od soutěže v bavorské metropoli nepřekonala šedesátimetrovou hranici a porazila jedinou soupeřku. Nakonec v závodě přišla i o rekord bruselského mítinku.

Soutěž totiž ozdobila v poslední sérii vicemistryně světa Kara Wingerová, jež poslala šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 68,11 a stanovila nové maximum této sezony. Šestatřicetiletá Američanka vytvořila také národní rekord, Špotákové rekord mítinku z roku 2014 vylepšila o 12 centimetrů.

Wingerová zvítězila s téměř pětimetrovým náskokem před Japonkou Harukou Kitagučiovou (63,45). Třetí skončila vicemistryně Evropy Adriana Vilagošová ze Srbska (63,00). Neuspěla ani evropská šampionka Elina Tzéngková z Řecka, jež skončila šestá s výkonem dva centimetry pod 60 metrů, se čtvrtým místem se musela spokojit mistryně světa Kelsey-Lee Barberová z Austrálie.

Nečekaně nevyhrál ani tyčkařský světový šampion a dominátor disciplíny Armand Duplantis. Po více než roce musel švédský světový rekordman přetrpět porážku, kterou mu uštědřil Filipínec John Obiena. Bronzový medailista z MS jako jediný překonal 591 cm. Tato výška byla tentokrát třikrát nad síly Duplantise, který na druhém místě zapsal jen 581, tedy o 40 cm méně, než je hodnota jeho světového rekordu ze šampionátu v Eugene. Duplantis naposledy nezvítězil vloni v srpnu v Lausanne, jeho série se zastavila na dvaceti výhrách.

Ani na ženské stovce nezvítězila úřadující mistryně světa. V jamajském duelu podlehla Shelly-Ann Fraserová-Pryceová o setinu Sherice Jacksonové. Šampionka z dvoustovky zvítězila za 10,73.

O rekordy mítinku se postaraly vítězka překážkářské stovky Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika (12,27) a už ve čtvrtek v předprogramu americký koulař Joe Kovacs (22,61). Bruselské maximum předvedla také ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučichová, jež přeskočila 205 a o dva centimetry vylepšila vlastní nejlepší světový výkon sezony. Třikrát se pak také rozběhla proti laťce na hodnotě světového rekordu 210, ale přes nadějné pokusy neuspěla.

Výkonem roku se blýskl i vicemistr světa Jakob Krop z Keni, jenž se časem 12:45,71 na trati 5000 metrů zařadil na šesté místo historie.

Chodkyně Martínková skončila na ME sedmá

Chodkyně Eliška Martínková skončila v závodu na 20 kilometrů na mistrovství Evropy sedmá. Za vítěznou Řekyní Antigoni Drisbiotiovou, která v Mnichově získala druhé zlato, zaostala o necelé tři minuty. Mužský závod vyhrál španělský obhájce titulu z Berlína 2018 Álvaro Martín.

Dvacetiletá Martínková, loňská dvojnásobná medailistka z mládežnických šampionátů, se tak postarala o nejlepší výsledek českých chodců v Mnichově. V úterních závodech na 35 km byl Vít Hlaváč devátý a Tereza Ďurdiaková dvanáctá. "Určitě jsem spokojená. V průběhu závodu jsem se pohybovala i za první desítkou a říkala jsem si, že musím dělat, co můžu, abych se do ní zpátky probojovala. Řekla bych, že první desítku jsem měla i v hlavě, takže sedmé místo je skvělé," hodnotila své mnichovské vystoupení.

Obhájkyně titulu María Pérezová musela po třech varováních na dvě minuty zastavit a přišla o první místo, po další kartě pak následovala diskvalifikace. Pro druhé mnichovské zlato po úterním triumfu na 35 km si tak došla osmatřicetiletá Řekyně Drisbiotiová. Polku Katarzynu Zdzieblovou porazila o 17 sekund.