Florencie – Celkem deset kol na těžkém a téměř sedmnáctikilometrovém okruhu, dohromady přes 270 kilometrů. To je porce, která čeká dnes od 10:00 hodin na cyklistickou elitu v závodě s hromadným startem na světovém šampionátu v italské Florencii.
Mezi 208 závodníky nebude chybět ani nakonec hodně okleštěná česká sestava v čele se Zdeňkem Štybarem. A ani ruská sestava, které v sobotu zloději ukradli kola. Ruský stáj Kaťuša ale zjednala pro krajany rychlou nápravu (VÍCE ZDE!).
Český lídr je jasný - Štybar
Nejprve odřekl účast na mistrovství světa vyčerpaný Roman Kreuziger. Pár hodin po něm nemocný Leopold König. Ze supersilné sedmičlenné tuzemské formace zbyla šestice v jejímž čele stanul jediný vůdce – Zdeněk Štybar.
„Zdeněk je jasný lídr, závod vyhrát umí, uvidíme, jak mu sedne trať a jakou bude mít formu,“ hlásil z Itálie pro Aktuálně.cz v sobotu odpoledne reprezentační kouč českého týmu René Andrle. V tu dobu měli jeho svěřenci za sebou dopolední, více jak dvouhodinový trénink a právě trávili čas na masážích.
„Večer klasicky jídlo, porada a pak už se půjde v neděli na to,“ pokračoval ve vyprávění Andrle, sám bývalý špičkový český závodník. Ten nakonec na trať vyšle šest bojovníků – vedle Štybara ještě Jana Bártu, Františka Raboně, Stanislava Kozubka, Jakuba Nováka a Martina Hunala, náhradníka za výše zmíněné duo hvězd.
Andrle je zatím s českými výkony na MS spokojený
„Uvidíme, zda se pokusíme také o nějaké ataky. Zatím je to tak, že kluci budou vyhodnocovat situaci dle prvních čtyřiceti, padesáti kilometrů, zda se o něco také pokusíme, nebo budeme útočit až v závěru. Zdeněk má k ruce čtyři skvělé kluky na roviny, časovkáře, mělo by to být na nich,“ odhalil trochu z taktických záměrů český kouč.
Toho zatím vystoupení jeho svěřenců na šampionátu potěšilo. Bárta byl ve špičkové konkurenci jedenáctý v časovce, mladík Jan Hirt dojel v závodě do 23 let s hromadným startem o místo hůře, teprve osmnáctiletá Anežka Drahotová pak v závodě juniorek dojela na devatenácté pozici. Při své první světové konfrontaci se světovou elitou.
„Bárta i Hirt byli těsně za desítkou, myslím, že se tu zatím neprezentujeme špatnými výkony, uvidíme, jak to zakončíme v neděli,“ řekl Andrle k výkonům českých závodníků, konkrétní směrem k hlavnímu závodu být ale nechtěl. Ještě s kompletní sestavou snil o desítce, či dokonce boji o medaile, nyní je jasné, že Štybar může hlavně překvapit.
Štybar nabral v závěru sezóny velkou formu...
To ale bývalý cyklokrosový král a nyní poprvé i český lídr hlavního závodu na světovém šampionátu silničářů umí. Ve své druhé kompletní sezóně na silnici dojel šestý na jarní klasice s příznačným názvem „Peklo severu“ aneb legendárním závodu Paříž-Roubaix.
Následně po vyléčení zdravotních trablů exceloval na srpnové týdenní Eneco Tour, aby poté vyhrál sedmou etapu na Vueltě, kde přespurtoval nikoho menšího než obhájce titulu mistra světa Philippa Gilberta.
Pokud by tak český závodník přežil mezi favority celý závod i přes poslední krátké, leč brutální stoupání na Fine via Salviati (600 metrů s průměrným sklonem 10,2 procenta, maximálním pak 16 procent), mohl by mít jak v následném sjezdu, tak i závěrečném spurtu po rovině velké šance na úspěch.
... tu ale mají i další. V čele se Saganem
Jenže nebude sám s podobnými cíli a kvalitami. Právě kvůli důvodům zmíněných v předešlém odstavci je od prvního okamžiku oznámení profilu trati pasován na favorita favoritů slovenský přízrak posledních dvou sezón Peter Sagan, který má po volnějším programu po Tour de France opět fantastickou formu. „Sagan, Gilbert, Nibali, nepodceňoval bych ani Španěly,“ má jasno o favoritech také Andrle.
I díky rozdělení sil bude závod extrémně zajímavý. Zatímco Gilbert, Sagan či španělské duo Rodriguez, Leon Sanchez jsou skvělí v klasikách a mají i skvělý spurt, právě například Nibali, Contador, britské duo Chris Froome-Bradley Wiggins, či kolumbijští mladíci Henao, Uran, Quintana jsou skvělí hlavně směrem do kopce.
Dá se tak očekávat, že tito jezdci se budou snažit slovenského „Terminátora“ i obhájce titulu utrhnout už na předchozím 4300 metrů dlouhém stoupání na Fiesole, které má sklon průměrný sklon 5,2 procenta, maximální pak procent devět.
Zapíší se Froome, Gilbert, či Štybar do dějin?
Do boje o nejvyšší příčky budou jistě chtít promluvit i další skvělí klasikáři – Fabian Cancellara, který kvůli tomuto závodu obětoval dokonce i svoje časovkářské schopnosti a zhubl, nebo duo norských „Vikingů“ Edvadl Boasson Hagen, Thor Hushovd. Zapomínat se nesmí ani na Portugalce Fariu da Costu, či někoho z holandských talentů v čele s Baukem Mollemou.
„Bude to hodně těžké a dlouhé, uvidíme jak se s tím například mladý Hunal popasuje. Je možné, že pokud ujede někdo z favoritů a nebude se nám to líbit, mohli bychom spolupracovat se Slováky, stejně jako s kýmkoliv jiným. Právě proto jsem chtěl hlavně kluky, kteří jezdí velké závody a znají se s dalšími jezdci z elitních stájí,“ dodal na závěr Andrle.
Kdo bude v pořadí již osmdesátým mistrem světa a mužem, který bude moct celou příští sezónu jezdit v prestižním duhovém dresu? Stane se Froome pátým jezdcem historie, který v jednom roce vyhraje Tour de France a světový šampionát? Nebo Gilbert jako pátý muž svůj titul obhájí? Nebo Štybar prvním cyklistou, který se stal mistrem světa v cyklokrosu i na silnici?
Na to dostanou fanoušci cyklistiky odpověď dnes odpoledne.