Tragédie na střelnici. Českou bídu zakryla štafeta a Moravec

Sport Sport
15. 12. 2014 7:59
Čirý optimismus, který čeští biatlonisté vyvolali ve svých příznivcích po úvodních závodech, se na druhé zastávce Světového poháru částečně rozplynul.
Velké problémy na střelnici měli Jaroslav Soukup i Veronika Vítková.
Velké problémy na střelnici měli Jaroslav Soukup i Veronika Vítková. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha/Hochfilzen - Čirý optimismus, který čeští biatlonisté vyvolali ve svých příznivcích po úvodních závodech ve švédském Östersundu, se na druhé zastávce Světového poháru přece jen částečně rozplynul.

Ne úplně, protože vysoké ambice naplnil výborný Ondřej Moravec, který dvakrát získal cenné umístění v závěru elitní desítky. Přesto, nebýt několika střeleckých chyb, mohlo to být ještě veselejší. Nejvýraznějším počinem víkendu v rakouském Hochfilzenu pak byla z českého pohledu bronzová ženská štafeta.

Převládají však rozporuplné pocity. Co se týče střelby, selhávali čeští biatlonisté a biatlonistky mnohem častěji, než by bylo zdrávo. Zatímco ve Švédsku se po sprintu do stíhacích závodů kvalifikovalo poprvé v historii všech deset reprezentantů, v malé rakouské obci klesla úspěšnost Čechů na nedobrých šedesát procent.

Dvojitá krize na střelnici

V individuálních závodech propadly Eva Puskarčíková s Jitkou Landovou a také Tomáš Krupčík. Tedy závodníci, kteří v Östersundu překvapili nadstandardními výkony. Jaroslav Soukup potvrdil, že se stále hledá, a ve stíhacím závodu skončil až dvaapadesátý poté, co na střelnici začal pálit do špatného terče.

Olympijský medailista na poslední položce bojoval o body, střílel přesně, jenže bohužel mířil do terče Kanaďana Nathana Smithe.  „Prostě místo sedmičky pálil na osmičku,“ vysvětlil na webu českého biatlonu šéftrenér Ondřej Rybář

Svou chybu zjistil Soukup až po třech ranách. Přemístil se, ze dvou zbývajících nábojů ale umístil správně jen jeden a musel na čtyři trestná kola.

Podobné potíže měla na střelnici ve stíhačce také Veronika Vítková, která nenavázala na své skvělé výsledky z Östersundu. Na prvních dvou ležkách udělala hned čtyři chyby a byla až v páté desítce pořadí.

Soukalová pochválila Vítkovou

Největší průšvih pak přišel na stojce. Když přijela na stav, všimla si, že jeden z terčů není sklopený, zvednutím ruky tedy o situaci informovala rozhodčí. „Začínala jsem být trošku nervózní, ale stál tam Ondra Rybář a gesty mě uklidňoval a ukazoval, že je to v pohodě. Tak jsem se také snažila být v klidu,“ řekla Vítková po závodě.

Čekáním na zásah sudích ale česká biatlonistka ztratila přes minutu drahocenného času. „Už jsme byly v druhé půlce závodu a po tom dlouhém prostoji už mi začínaly tuhnout nohy a celá jsem se třásla,“ popsala.

Na vedlejším stavu pak Češka zastřílela naprosto bezchybně, byť musela dobít jeden už předtím vyhozený náboj. "Udělala to všechno výborně,“ pochválil chladnokrevnou reprezentantku Rybář. A přidala se i kolegyně Gabriela Soukalová. „Před Verčou smekám. Nezazmatkovala a ještě to trefila. To je velké umění a musíte na to být velká osobnost, abyste se nenechali rozhodit a udrželi koncentraci.“ Soukalová ve stíhacím závodu skončila osmnáctá a Vítková pětadvacátá.

Šlesingr zase onemocněl

Jako by té smůly bylo málo, dotkla si i Michala Šlesingra, který do stíhačky kvůli zdravotnímu problému vůbec neodstartoval.

"Myslel jsem si, že bych závod mohl odjet s tím, že by to nebylo naplno, ale spíše bych se soustředil na techniku. Jenže trenér má pravdu v tom, že se startovním číslem na hrudi to závodník stejně neudělá,“ vysvětlil závodník, proč se rozhodl raději se šetřit na Pokljuku.  „Tam se bude opět závodit od nuly, a tak snad budu mít větší šanci uspět než tady, kde bych startoval z páté desítky,“ dodal zkušený biatlonista.

V Hochfilzenu tedy český biatlon zažil o něco více smůly než radosti. Nyní tým cestuje do Slovinska, kde už ve čtvrtek startuje program prvními závody ve sprintu. Snad se forma zase vrátí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Expertní komise, jejíž vznik sama iniciovala, našla několik vědeckých pochybení v odborných článcích a doporučila jejich stažení z časopisů. Konference rektorů teď žádá od profesora Adama vysvětlení pochybností o jeho odborných článcích. Podle rektorů případ vrhá špatné světlo na českou vědu.

Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. Vojtěch se měl ve středu zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, ale kvůli nemoci nebyl přítomen. Funkce se měl ujmout od 1. února.

Adam uvedl, že rezignovat na funkci nehodlá. Vytýkaná pochybení nepokládá za tak zásadní, aby vyžadovala rezolutní a nevratný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy