Vítková ve stíhačce sedmá, muži a Soukalová pokazili střelbu

7. 12. 2014 14:10
Stíhací závod se Moravcovi se Šlesingrem nepovedl.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: Reuters

Östersund - Není každý den posvícení. Čeští biatlonisté po včerejším skvělém výkonu ve sprintu tentokrát ve stíhacím závodu pokazili střelbu. Ve švédském Östersundu dojel Michal Šlesingr na devatenáctém místě, Ondřej Moravec dvacátý a Tomáš Krupčík jednadvacátý.

Mezi ženami neudržela druhé místo Veronika Vítková, přesto se blýskla krásným sedmým místem. Výborně jela i Gabriela Soukalová, boj o první desítku ale prohrála na poslední položce, kde třikrát chybovala. Další skvělé umístění braly sedmnáctá Eva Puskarčíková a osmnáctá Jitka Landová.

Suverénně vyhrál Francouz Martin Fourcade před Rusem Antonem Šipulinem a Norem Emilem Hegle Svendsenem. V ženské stíhačce porazila všechny soupeřky Finka Kaisa Mäkäräinenová, druhá skončila Ukrajinka Valj Semerenková a třetí Italka Dorothea Wiererová.

Pochvalu zaslouží Krupčík

"Kluci to dnes bohužel nezvládli střelecky. Jediný koho můžu pochválit je mladý Tomáš Krupčík, který jen jednou chyboval a zajel nejlepší výsledek kariéry," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér mužů Marek Lejsek.

Moravec a Šlesingr nedokázali zúročit druhé a čtvrté místo ze sobotního sprintu a celý závod se propadali níž a níž pořadím. Oba udělali na střelnici shodně pět chyb. Nedařilo se ani Jaroslavu Soukupovi, který skončil na 56. místě. Michal Krčmář se do bodované čtyřicítky rovněž nevešel.

Fourcada nesrazily ani chyby na střelnici

Fourcade odstartoval s velkým náskokem 28 sekund na Moravce a od startu ještě zrychloval. Jenomže na první položce vleže netrefil první dvě rány a propadl se. To nahrálo Fakovi, který střílel rychle a bezchybně a dostal se do čela. Čistou "ležku" měl i Šlesingr, ve sprintu čtvrtý muž, který se tak vyvezl na třetím místě za Fourcadem se ztrátou osmi sekund na Slovince, které na metě 4,5 kilometru oba stáhli.

Jenomže na druhé střelbě opět vleže byl Fak zase bezchybný, ale Šlesingr dvakrát minul a propadl se na osmé místo. Jednou minul i Moravec a pohyboval se na konci druhé desítky.

Střelbu komplikoval točící se vítr

První palba vestoje pro Šlesingra i Moravce znamenala další trestné kolo a vidina pozice na stupních vítězů se rozplynula. Naopak Fourcade rychle "vybílil" terče, dotáhl se na Faka, který na třetí položce poprvé minul, a po chvíli se dostal opět do vedení.

Poslední střelnice byla svědkem mnoha minel i vinou točícího se větru, což hrálo do not Fourcadovi, který se udržel v čele i po čtvrtém trestném okruhu. Šlesingr s Moravcem na poslední střelbě minuli dvakrát, celkem oba absolvovali 750 metrů navíc a nemohli myslet na stupně vítězů. S čistou střelbou závod absolvoval jediný biatlonista.

Světový pohár v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 33:54,9 (4 tr. okruhy), 2. Šipulin (Rus.) -10,0 (1), 3. Svendsen (Nor.) -26,3 (2), 4. Fak (Slovin.) -26,7 (3), 5. Landertinger (Rak.) -26,8 (1), 6. Schempp -28,1 (1), 7. Birnbacher (oba Něm.) -31,6 (1), 8. Os (Nor.) -43,0 (1), 9. Béatrix (Fr.) -57,0 (2), 10. Björndalen (Nor.) -1:03,2 (3), ...19. Šlesingr -1:52,5 (5), 20. Moravec -1:55,1 (5), 21. Krupčík -2:01,8 (1), 43. Krčmář (všichni ČR) -3:46,8 (4).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 25 závodů): 1. Svendsen 144 b., 2. M. Fourcade 120, 3. Šlesingr 113, 4. Fak 108, 5. Moravec 104, 6. Björndalen 103, ...32. Krupčík 28, 51. Soukup 8.

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Mäkäräinenová (Fin.) 35:01,71 (3), 2. Valj Semerenková (Ukr.) -47,90 (4), 3. Wiererová (It.) -48,29 (4), 4. Domračevová (Běl.) -1:08,46 (5), 5. Gregorinová (Slovin.) -1:14,35 (2), 6. Eckhoffová (Nor.) -1:18,12 (7), 7. Vítková (ČR) -1:20,59 (5), 8. Bollietová (Fr.) -1:25,69 (2), 9. Glasyrinová (Rus.) -1:30,04 (2), 10. Hildebrandová (Něm.) -1:37,90 (3), ...17. Puskarčíková -1:56,8 (3), 18. Landová -2:12,4 (3), 21. Soukalová -2:43,9 (4), 58. Charvátová (všechny ČR) -7:19,5 (11).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 162, 2. Domračevová 143, 3. Valj Semerenková 140, 4. Eckhoffová 134, 5. Vítková 130, 6. Hildebrandová 101, ...17. Landová 62, 20. Puskarčíková 48, 28. Soukalová 32.