Potvrzeno. Red Bull opustí konstruktér vítězných formulí, které mají už sedm titulů

Radek Vičík Radek Vičík
1. 5. 2024 12:06
Tým formule 1 Red Bull Racing ukončil spekulace a oficiálně potvrdil, že jeho úspěšný technický ředitel Adrian Newey na začátku příštího roku odejde.
Adrian Newey
Adrian Newey | Foto: Reuters

Neweyho formální angažmá skončí v prvním čtvrtletí roku 2025. Podle vyjádření z Milton Keynes se bude letos nadále účastnit "konkrétních závodů", aby přispíval svými odbornými znalostmi.

Vedle toho se přesune na projekt sportovního vozu Red Bull RB17 třídy Hypercar, který má být představen v červenci.

"Adrian Newey se stáhne z konstrukčních povinností ve formuli 1, aby se mohl soustředit na finální vývoj a výrobu prvního hyperauta Red Bullu, velmi očekávaného RB17. Tomuto projektu se bude věnovat až do jeho dokončení," upřesnil tým.

Newey, který do Red Bullu přišel v roce 2006, se zásadním způsobem podílel na jeho úspěších. Od jeho příchodu získali piloti z Milton Keynes sedm titulů a Max Verstappen letos útočí na osmý. Stáj šestkrát ovládla Pohár konstruktérů, o což se Red Bull snaží i letos.

"Už jako malý kluk jsem chtěl být konstruktérem rychlých aut. Mým snem bylo stát se inženýrem v F1 a měl jsem to štěstí, že se mi tento sen splnil. Po téměř dvě desetiletí mi bylo velkou ctí, že jsem mohl hrát klíčovou roli v postupu týmu Red Bull Racing od začínajícího nováčka až po tým, který získal několik titulů," uvedl Newey.

"Nyní však cítím, že nastal vhodný okamžik předat štafetu jiným a hledat nové výzvy pro sebe. Mezitím nás čekají závěrečné fáze vývoje RB17, takže po zbytek mého působení v týmu se budu soustředit na ně," dodal 65letý konstruktér.

Co bude Newey dělat dál, zatím není jisté. Každopádně mají o jeho služby zájem konkurenční stáje. Nejvíce se spekuluje o jeho spojení s Ferrari, které by rádo využilo jeho zkušeností při snaze konečně získat další tituly. Ve hře je však také Aston Martin.

 

Právě se děje

Další zprávy