Tesař: Froome nemusí dopovat, aby byl nejlepší

Přes Tourmalet i krupobití. Froome v Pyrenejích dominoval
Horské masivy Pyrenejí měly oddělit na Tour de France ryzí favority od zbytku pelotonu - a to se také stalo. I když poněkud nečekanou formou.
Hned v první etapě horské etapě Tour totiž využil dokonale práci svého týmu Chris Froome ze Sky a nadělil většině svých pronásledovatelů více než minutu. Náskok si pak udržel až do konce Pyrenejí, i když se soupeři pokoušeli o řadu útoků.
Chris Froome v desáté etapě těžil z příkrého stoupání na Col de Soudet, se kterým se jeho tým vyrovnal nejlépe ze všech.
Nahoru jej přitom vyvezli domestici Richie Porte a Geraint Thomas, kteří tlačili lídra Sky i ve chvílích, kdy ostatní lídři stájí již museli šlapat sami. Zobrazit 46 fotografií
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
17. 7. 2015 10:42
Lubor Tesař hodnotí tři pyrenejské zkoušky, kterými projela Tour de France.

Praha - První tři horské zkoušky má za sebou peloton na letošním 102. ročníku cyklistického závodu Tour de France. Co fanouškům, expertům i samotným závodníkům Pyreneje ukázaly? Že zatím je v největší pohodě lídr stáje Sky Chris Froome, celkový lídr "Staré dámy“. A také, že skvělou práci odvádí čeští závodníci.

"Roman Kreuziger i Leo König určitě mají jinou roli, než jakou by si čeští fanoušci a potažmo i já pro ně představoval. Je ale třeba vidět, že ji plní zatím skvěle. Když je jejich lídři potřebují, jsou tam, odvádí vynikající práci. A je třeba si uvědomit, že mají oba v nohou i Giro,“ začíná hodnocení tří pyrenejských etap za sebou expert Aktuálně.cz Lubor Tesař.

Češi zatím na Tour září

"Je nutné si uvědomit, že nikdo, ať už Froome nebo Contador, nedokáže vyhrát třítýdenní etapák bez pomoci svých parťáků z týmu. A oba si své role plní svědomitě. Takže ať už vyhraje jeden z těchto dvou, bude na tom mít český závodník také svůj podíl,“ reaguje na občasnou kritiku českých fanoušků namlsaných posledními výsledky obou na závodech Grand Tour (Giro, Tour a Vuelta).

"Neskutečně pak jel ve čtvrtek na Plateau de Beille Honza Bárta. Když si uvědomíme, kde jsou vrchařské schopnosti jeho a Joaquíma Rodrigueze, Jakoba Fuglsanga nebo Romaina Bardeta, tak musíme smeknout, že po celodenním úniku tam vydržel a ještě dojel minutu před lídry. A to se nyní můžeme ještě těšit na to, jestli se ukáže Zdeněk Štybar,“ chválí český čtyřlístek bývalý dráhař i silničář.

A je skutečně co. I při pohledu na výsledky a průběh "Staré dámy“ jsou jednoduše Češi vidět. V týmové časovce uniklo Königově Sky těsně etapové vítězství, na to ale dosáhl už Štybar, který tak ukončil čtrnáctileté české čekání na podobný úspěch na Tour, rodák ze Stříbra navíc posbíral ještě další dvě etapové umístění v elitní desítce. A jak již bylo zmíněno, ve čtvrteční královské pyrenejské zkoušce vybojoval skvělé šesté místo Bárta.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

Čekal jsem více ofenzivy

O celkový triumf ale bojují pochopitelně jiní. "Pyreneje mě bavily. Na druhou stranu jsem čekal trochu větší aktivitu od Quintany a spol., větší tlak na Froomea. Nechali si to až na poslední kopec, kde měl Brit k ruce ještě dva pomocníky. To už bylo pozdě. Ale nikdo neví, jak je na tom kdo v tu konkrétní chvíli,“ řekl k souboji top favoritů Tesař.

Jeho slova potvrzují sami závodníci. "Byl to těžký den. Nejdříve tropy a pak kroupy. Ale popasoval jsem se s tím snad se ctí. Viděl jsem, že Sky eliminuje ataky ostatních, tak jsem se jen snažil držet zadního kola Chrise a kontrolovat situaci s ním. Je tam několik kluků, kteří se v těch třech dnech vydali, uvidíme, jestli jim budou chybět v Alpách síly,“ komentoval svoji situaci Američan Tejay van Garderen, druhý muž průběžného pořadí.

"Byl to náročný den, s opravdu těžkým stoupáním, ale ještě těžší bylo to měnící se počasí. Sebralo mi daleko více sil než trasa etapy nebo soupeři. Přesto jsme se snažili několikrát zaútočit,“ přidal třetí muž celkové klasifikace Nairo Quintana z Kolumbie.

Van Garderen překvapuje, Valverde je brzda

"Van Garderen je pro mě překvapení. Určitě není tak silný vrchař jako Nairo nebo Alberto, ale nebyli schopni se ho zbavit. Ale je pravda, že především na Plateau de Beille bylo to počasí šílené, každý na něj reaguje jinak, ale pro nikoho není moc příjemné,“ souhlasil s názory obou bronzový medailista z MS 1993.

A přidal ještě jeden poznatek, který se tak trochu již stal klasikou: "Dokud to Movistar bude hrát na dva lídry, nemá Quintana šanci. Valverde je skvělý závodník, obrovské jméno, ale jemu tak nějak stačí, pokud si dojede do Paříže pro umístění na bedně. Neříkám, že nechce vyhrát, ale tohle pro něj bude úspěch. A s tím do toho jde. Je tam kvůli sobě, nikoliv pro Quintanu.“

Froome pod tlakem. Nejen soupeřů

Samostatnou kapitolou zatím zůstává lídr Chris Froome. Ten v úterý zdemoloval své rivaly a další dva dny situaci kontroloval. A krom soupeřů na trati musí bojovat i s dalšími protivníky.

Nejprve byla ukradena jeho dva roky stará data právě ze "Staré dámy" (více zde!), následně začali jeho obdivuhodné výkony řešit francouzští novináři, kteří přitom hodně mluví o dopingu.

Za mediální propírku se nicméně Froomeovi omluvil legendární Texasan Lance Armstrong, který prohlásil, že právě kvůli jeho dopingové kauze jsou podobná nařčení tak častá (více zde!). Současně ale na Twitteru uvedl, že doping u Froomea samozřejmě vyloučit nelze.

"Když jsem se dozvěděl, že si pomáhám stimulantem jménem keton (látka, která tělu dodávat energii a udržuje hladinu glykogenu), musel jsem si vůbec nejdříve vygooglovat, co to je. Absolutně to nechápu. Jsem čistý,“ prohlásil sám třicetiletý rodák z keňského Nairobi, který sám aktivně bojuje proti dopingu.

A nic na tom nemění ani fakt, že letos v červnu minul na hotelu jednu z mimo-závodních zkoušek. Chyba nebyla na straně Frooma, ale personálu zmíněného hotelu. Ti v rámci zachování klidu a diskrétnosti pro svého klienta jednoduše komisaře vyprovodili z recepce, aniž by s nimi jakkoliv komunikovali.

Bez pochybností to nejspíše ani nejde

"Myslím, že tohle nikomu z nás nepřísluší hodnotit. Doping je hodně ožehavé téma a vždy bylo, na druhou stranu, Froome nebyl nikdy pozitivně testován, takže je prostě čistý,“ začíná s vysvětlováním dopingové otázky Tesař.

"Je to tak trochu kolorit. Prostě to k tomu hlavně ze strany francouzských novinářů patří. A nejen jim. Stačí se podívat do minulosti. Někdo převyšuje konkurenci a hned musí čelit podezření z dopingu. Přitom ten celkový obrázek se skládá jako mozaika. A pokud vám všechno vychází až nad očekávání, máte silné pomocníky, formu, získáváte obrovskou psychickou výhodu a díky ní můžete dominovat. Sedmdesát procent úspěchu je o hlavě, až pak o výkonnosti,“ tvrdí bývalý cyklista.

Ještě není rozhodnuto

I s ohledem na výše zmíněné se ale už těší do Alp. "Froome dominoval, na druhou stranu náskok získal jen v jedné z těch horských etap, jinak situaci za pomoci stájových kolegů jen kontroloval. Kdyby na to měl, útočil by dál. Je pravda, že ale klukům foukalo proti a to se nastupuje těžko. Každopádně tři minuty mohou na papíře vypadat hrozivě, během čtyř alpských etap se ale dají snadno ztratit,“ zakončil účastník olympiády z roku 1992.

Fanoušci cyklistiky se tak mají nač těšit. A my vám na našem webu zmíněné alpské zkoušky, které jsou naskládané do čtyř dnů od příští středy do soboty a zakončené závěrečným stoupáním na Alpe d'Huez, nabídneme v podrobných on-line reportážích. Mimochodem na to stejné obávané Alpe d'Huez, kde si Froome už před dvěma lety zažil dosud svojí nejtěžší krizi na Tour. Bude se historie opakovat?

 

Právě se děje

Další zprávy