Neznámý hacker údajně ukradl stáji Sky Froomeova data

ČTK ČTK
14. 7. 2015 18:11
Cyklistická stáj Sky se domnívá, že jde o další z útoků, jak nařknout Frooma z dopingu.
Chris Froome.
Chris Froome. | Foto: Reuters

Tarbes (Francie) - Přední cyklistická stáj Sky má podezření na útok hackera, který se jí naboural do systému a ukradl soubory s daty a tréninkovými záznamy Chrise Froomea. Britský tým, za který jezdí od letoška i Leopold König, předpokládá, že se tak stalo v opětovné snaze uvalit na vítěze Tour de France 2013 a zároveň jednoho z hlavních favoritů letošního ročníku podezření z dopingu.

"Myslíme si, že se někdo naboural do našich tréninkových záznamů a získal tak Chrisova data. Proto jsme tento případ předali do rukou právníků," uvedl generální manažer týmu Dave Brailsford pro britský list The Telegraph.

"Z etického a morálního úhlu pohledu, když už chcete někoho nařknout z dopingu, sám byste neměl podvádět a krást," dodal Brailsford a zároveň tak naznačil, jaký může být nejpravděpodobnější důvod útoku hackera. Brailford však neprozradil jméno či organizaci, která by za krádeží mohla podle názoru týmu být.

"Už je to asi nějakou součástí hry, nebo ne? Pokud si povede dobře v dnešní etapě a pokud se mu bude dařit i ve zbytku Tour, bude to něco ve smyslu 'jak víte, že nedopuje?'. Nic s tím ale neuděláme. Dříve mě to celkem znervózňovalo, dnes už tolik ne," podotkl Brailsford.

Pokud Froome Tour vyhraje, bude podvodník

Týmy u svých jezdců uchovávají celou řadu dat, jež sledují a vyhodnocují jejich výkony. Nikdo je nechce dobrovolně zveřejňovat a stejný postoj má i Sky. Ačkoliv sama očekává, že pokud Froome - průběžný lídr celkového pořadí letošní Tour - opět doveze do Paříže žlutý trikot, znovu se vyrojí otázky, zda nedopuje a nepodvádí.

Třicetiletý Froome čelil nařčení z dopingu vícekrát, byť nebyl nikdy pozitivně testován. Podobná podezření se vyrojila zejména po jeho mimořádných výkonech před dvěma lety, kdy v 15. etapě při výstupu na horu Mont Ventoux výrazně ujel jinému vyhlášenému vrchaři Albertu Contadorovi.

A právě záznam z tohoto etapového vítězství Froomea včetně údajů například o srdeční frekvenci, tempu či rychlosti se objevil v pondělí večer na sociální síti Twitter. Později ho uživatel odstranil, odtud však pramení podezření Sky z napadení hackerem.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy