SP ve sjezdovém lyžování • Sölden • 13:00

Obří slalom žen

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z prvního závodu Světového poháru ve sjezdovém lyžování 2020/21. Obří slalom žen v rakouském Söldenu pojede také Ester Ledecká, první kolo startuje v sobotu 17. října v 10 hodin, druhé o tři hodiny později.

Přeji příjemné sobotní dopoledne. Vítám vás u online přenosu z úvodního závodu světového poháru v alpském lyžování žen. První kolo obřího slalomu v Söldenu by mělo být odstartováno zhruba za půl hodiny a ve startovním poli bude také Ester Ledecká.

Dnešní závod by měl být zajímavý především pro fanoušky Petry Vlhové. Pětadvacetiletá Slovenka skončila loni v hodnocení obřího slalomu na skvělém druhém místě, když zaostala jen za Federicou Brignoneovou. Loni třetí Shiffrinová vynechává samotný úvod sezóny a dnes se proto nepředstaví. Kromě Vlhové s Brignoneovou dnes musíme počítat také s Martou Bassinovou, Alice Robinsonovou či Wendy Holdenerovou. Právě tyto tři lyžařky se loni vlezly do elitní šestice pro obří slalom.

 

LOŇSKÉ HODNOCENÍ TOP 5 OBŘÍHO SLALOMU

 

1. Federica Brignoneová (ITA) 407 b.

2. Petra Vlhová (SVK) 333 b.

3. Mikaela Shiffrinová (USA) 314 b. (dnes nejede)

4. Marta Bassinová (ITA) 309 b.

5. Alice Robinsonová (NZL) 300 b.

České fanoušky musí enormně zajímat hlavně Ester Ledecká, která se představí se startovním číslem 32. Loni se Ester v Söldenu nepředstavila, avšak pár obřích slalomů už přeci jenom odjezdila. Právě na místě dnešního závodu jela v roce 2017, nicméně výsledkem bylo až 57. místo. Zlepšení pak v obřím slalomu přišlo na olympijských hrách (23. místo). Od olympiády se však Ester specializovala jen na rychlostní disciplíny (sjezd, Super-G) a kombinace.

LOŇSKÉ POŘADÍ SVĚTOVÉHO POHÁRU

 

1. Federica Brignoneová (ITA) 1378 b.

2. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 b.

3. Petra Vlhová (SVK) 1189 b.

4. Corinne Suterová (SUI) 837 b.

5. Marta Bassinová (ITA) 817 b.

---

10. Ester Ledecká (CZE) 503 b.

93. Martina Dubovská (CZE) 35 b.

111. Gabriela Capová (CZE) 21 b.

Na ledovci Rettenbach se od rána držela mlha, naštěstí se pomalu zvedá. Uvidíme, jak to bude vypadat za chvíli až se na startu představí Wendy Holdenerová s číslem 1.

PRVNÍ KOLO OBŘÍHO SLALOMU PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Na trati je Wendy Holdenerová, která se pouští do mlhy, kterou je stále pokryta celá sjezdovka.

1.

V nejstrmější pasáži už mlha není, což je pro závodnice rozhodně pozitivní. Wendy Holdenerová měla menší problémy v příkré části a zajíždí čas 1:11.26. Pro změření kvality jejího času musíme počkat.

2.

Marta Bassinová odstartovala výborně. Na prvním mezičase má náskok 26 setin.

2.

Tak to byla velmi dobrá jízda od Italky. Marta Bassinová postupně navyšovala svůj náskok na Holdenerovou a v cíli je v čase 1:09.54. To znamená výrazný náskok 1 vteřiny a 72 setin.

3.

Nyní už je třeba zbystřit. Na startu je připravená slovenská hvězda Petra Vlhová.

3.

Bohužel to nevypadá tak dobře jako v podání Bassinové. Vlhové od úvodních branek ztrácí.

3.

Zdá se, že Bassinová zajela opravdu fantasticky. Petra Vlhová je totiž v cíli s více než dvěma vteřinami ztráty. Těžko říct, zda Slovenka dokáže vylepšit loňské vystoupení v Söldenu, kterým bylo 14. místo.

4.

V cíli již máme také Tessu Worleyovou a ani ta Bassinovou zdaleka neohrozila. Po velkých problémech ve střední pasáži se Francouzka řadí až na čtvrtou pozici. Šest desetin ztráty na Vlhovou.

5.

A nyní už je k vidění Alice Robinsonová, která zde minulý rok zvítězila. Navíc ji dnes odpadla největší soupeřka v podání Mikaely Shiffrinové.

5.

Osmnáctiletá Alice Robinsonová jela o něco lépe než předchozí lyžařky a na Bassinovou to zdaleka nestačilo. Uvidíme, kdo dokáže Italku porazit. Reprezentantka Nového Zélandu je v cíli s více než vteřinovou ztrátou druhá.

6.

Odstartováno už má i Federica Brignoneová. Celková vítězka světového poháru a držitelka malého glóbu za obří slalom.

6.

Brignoneová od úvodu mírně ztrácela a manko neustále narůstalo. Nějaké ty chyby byly k vidění, ve výsledku je to o 58 setin pomalejší čas než čas Bassinové. Druhé místo.

7.

Mina Fürst Holtmannová měla velmi nadějný úvod, nicméně pomalu začala nabírat ztrátu. Norka se přesto dostává na třetí pozici a může zaútočit na zlepšení loni čtvrtého místa ze Söldenu.

8.

Na trať se dostává Tina Robniková ze Slovinska.

8.

Tina Robniková projela zamlženou pasáž na začátku se ztrátou 39 setin, načež nepokračovala v dobrém tempu. V cíli je teď Robniková až sedmá, o 34 setin za Petrou Vlhovou.

9.

Hodně velké problémy v prvních brankách od Hectorové přinesly velkou ztrátu hned v úvodu. Švédka je jednoznačně poslední, když ztratila více než 3 vteřiny.

10.

První domácí reprezentantkou byla Katharina Liensbergerová a vypadalo to velmi podobně jako od Sary Hectorové. Nakonec je Rakušanka o více než tři desetiny horší než předchozí lyžařka. To znamená 10. pozici.

11.

Stephanie Brunnerová se do kolotoče světového poháru vrátila po 21 měsíců dlouhé přestávce zaviněné zraněním a nezajela vůbec špatně. Podobná jízda jako v podání Vlhové vynáší šestou pozici.

12.

Lara Gutová-Behramiová zajela docela dobře. Již poměrně zkušená Švýcarka se aktuálně řadí před svou krajanku Wendy Holdenerovou na páté místo. Ztráta 1 vteřiny a 39 setin.

13.

Okamžitě se pokračovalo další švýcarskou lyžařkou Michelle Gisinovou. Klidná čistá jízda podobně jako od Gutové-Behramiové přinesla skvělou čtvrtou pozici. Nicméně platí fakt, že i ona ztrácí na suverénní Bassinovou více než vteřinu.

14.

Na předchozí lyžařky nedokázala navázat Maria Therese Tvibergová. Norka je až dvanáctá, když dojíždí s téměř třísekundovou ztrátou. Na loňské postavení v elitní desítce tak zřejmě nenaváže.

15.

Poslední lyžařkou před komerční přestávkou byla Meta Hrovatová ze Slovinska. Úvodní patnáctku závodu uzavřela nevýraznou jízdou na hranici Tvibergové. V cíli je jedenáctá, těsně před zmiňovanou Norkou.

TOP 5 PO PATNÁCTI LYŽAŘKÁCH

 

1. Marta Bassinová (ITA) 1:09.54

2. Federica Brignoneová (ITA) +0.58

3. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +0.92

4. Alice Robinsonová (NZL) +1.18

4. Michelle Gisinová (SUI) +1.18

---

9. Petra Vlhová (SVK) +2.02

16.

Po televizní přestávce se představila Sofia Goggiaová. Italka sice zrychlila po pokažené střední pasáži, ale stejně dojíždí až osmá.

17.

Coraline Frasseová Sombetová je aktuálně nejhorší lyžařkou dosavadního pořadí. Hodně pasivní jízda bez dynamiky znamená téměř pět vteřin ztráty.

18.

Švédská reprezentantka Estelle Alphandová navázala na předchozí lyžařku, ale přeci jenom to bylo o trochu lepší. Čtyři sekundy za Bassinovou přináší předposlední místo.

19.

A máme prvního odpadlici závodu! Je jí domácí Ricarda Haaserová, které ve střední části podjela vnitřní lyže a poroučela se na zem.

20.

Po rychlé obnově sražené branky Haaserovou se na trati představila Franziska Gritschová. Výborný mezičas z horní části však Rakušanka nedokázala dotáhnout až do cíle. Patnácté místo!

21.

Naprosto fantastický vstup do své jízdy měla Katharina Truppeová, která byla dokonce stejně rychlá jako Bassinová. Sice rakouská lyžařka začala ztrácet, ale 11. pozice znamená jen o něco málo horší postavení než od Vlhové.

22.

Andrea Ellenbergerová ze Švýcarska jela na samotném začátku solidně, nicméně po chybách je v cíli až devatenáctá. Ztráta necelých čtyř vteřin.

23.

Velmi nepovedená jízda od Stjernesundové. Norka bude na hraně postupu do druhého kola, neboť je aktuálně až poslední. Ztratila 4 vteřiny a 66 setin.

24.

Ana Buciková v aktuálním pořadí rovněž neudělala příliš velký průvan. Dvacátá pozice pro Slovinku, která je o 3 vteřiny a 68 setin pomalejší než Bassinová.

25.

Rakušanky dnes nepozvedla ani Eva-Maria Bremová. Zkušená lyžařka byla už na prvním mezičase až jednadvacátá a celkově je nejhorší! Bremová je první, která má ztrátu více než 5 vteřin.

26.

Kristina Riis-Johannessenová zajela ještě hůře než Bremová. Skoro sedmivteřinové manko pro norskou závodnici. Zdá se, že s klesající kvalitou závodnic klesá také kvalita tratě.

27.

Alex Tilleyová ze Skotska, nicméně pochopitelně reprezentující Velkou Británii, bude bojovat o druhé kolo. Aktuálně 21. pozice by na to měla stačit.

28.

Ramona Siebenhoferová z Rakouska se v druhém kole zřejmě představí, neboť nezajela vůbec špatně a z 18. místa může bojovat o zlepšení. Na desátou příčku ovšem ztrácí více než vteřinu.

29.

Další Rakušankou byla Bernadette Schildová. Loni se zde Rakušanka zranila a s poměrně velkým respektem nyní obsadila 26. místo. To může být problém pro účast v druhém kole.

30.

Na nejlepší patnáctku nedokázala zaútočit ani Kaja Norbyeová. Mladá norská lyžařka je ovšem třiadvacátá a se ztrátou necelých čtyř vteřin by se nám měla představit také v druhém kole.

31.

Poslední závodnicí před další komerční přestávkou byla Lena Dürrová z Německa. Druhé kolo Němka rozhodně nemá jisté, neboť je aktuálně sedmadvacátá.

TOP 5 PO 31 LYŽAŘKÁCH

 

1. Marta Bassinová (ITA) 1:09.54

2. Federica Brignoneová (ITA) +0.58

3. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +0.92

4. Alice Robinsonová (NZL) +1.18

4. Michelle Gisinová (SUI) +1.18

---

10. Petra Vlhová (SVK) +2.02

32.

Nyní už musíme zbystřit, neboť po krátké komerční přestávce se představí Ester Ledecká.

32.

Ester Ledecká právě odstartovala. 

32.

Začátek byl od Ledecké solidní. Na prvním mezičase ztráta 65 setin.

32.

Ledecká bojuje na hraně postupu. Ztráta narostla na necelé tři vteřiny.

32.

Ester Ledecká je v cíli na 22. pozici! Velmi dobrá jízda na rozbité trati a s vysokým startovním číslem. Na elitní patnáctku ztrácí přesně vteřinu.

33.

Corinne Suterová dojíždí do cíle se ztrátou čtyř a půl vteřin. Je tak horší než česká lyžařka.

34.

Ani Jelinkova neporazila Ester Ledeckou. Reprezentantka Nizozemska by se zřejmě měla dostat do druhého kola.

35.

Hurtová z USA padá.

36.

Zpackaná jízda od Marte Monsenové. Norka je v cíli poslední, ztratila sedm vteřin.

37.

Ani Doriane Escaneová nebude v druhém kole. Až 31. pozice pro Francouzku.

38.

Jediná Polka ve startovním poli dlouho jela na hraně třicítky. Nakonec je však o dvě pozice za potřebným umístěným. Gasienicovou-Danielovou už tedy neuvidíme.

39.

Asa Andová projela dobře jen pár branek. Hned za prvním mezičasem chybovala. Přitom mezičas Japonky vypadal velmi nadějně.

40.

Skvělá jízda od Niny O'Brienové! Američanka zajela se ztrátou 3.44 a je z toho 19. místo. Opravdu výborný výkon.

A právě jízdou Niny O'Brienové se s vámi loučím. Budu se ovšem těšit na druhé kolo, které začne ve 13:00. Účastnit se ho bude Slovenka Petra Vlhová i česká hvězda Ester Ledecká. Té po první části závodu patří 27. pozice.

Ještě jednou vás vítám u online přenosu z úvodního obřího slalomu žen letošní sezóny. Závodnice mají za sebou ranní první kolo a nás může těšit, že i v tom druhém se představí Ester Ledecká. Česká lyžařka obsadila v prvním kole 27. místo, přičemž na elitní patnáctku ztrácí rovnou jednu vteřinu. Rádi mohou být také slovenští fanoušci, neboť Petra Vlhová pojede jako dvacátá v pořadí, po prvním kole je totiž desátá.

DRUHÉ KOLO OBŘÍHO SLALOMU PRÁVĚ ZAČALO.

30.

Jednadvacetiletá Kaja Norbyeová má za sebou druhé kolo obřího slalomu v Söldenu a v cíli má čas 2:25,38. V lepší viditelnosti se Norce rozhodně jelo lépe, neboť mlha na ledovci kompletně ustoupila.

29.

Valerie Grenierová měla oproti Norbyeové minimální náskok, nicméně hned na prvním mezičase byla v červených číslech. Po několika chybách se pochopitelně řadí za Norbyeovou.

28.

Alex Tilleyová měla horší začátek než mladá norská závodnice, ale hned druhý mezičas přinesl vteřinu. Bohužel pak Britka předvedla velkou chybu, když se téměř zastavila a je třetí.

27.

A nyní už je na řadě Ester Ledecká.

27.

Výborný začátek od Ledecké. Na úvod má 67 setin náskoku.

27.

Tak Ledecká má za sebou velmi kvalitní jízdu a v cíli je se 65 setinami náskoku před Norbyeovou na prvním místě! Mohla by se tak ve výsledcích posunout vpřed.

26.

Slovinka Ana Buciková českou reprezentantku rozhodne neporazí. Ztrácela již od úvodního mezičasu a je z toho 33 setin ztráty na Ester Ledeckou.

25.

Velmi dobře nyní zajela Andrea Ellenbergerová. Švýcarka okamžitě najela 70 setin náskoku a pomalými krůčky přidávala! Pochopitelně se v cíli řadí na první místo, přičemž má náskok půldruhé vteřiny.

24.

Velkým překvapením v prvním kole byl postup Jekatěriny Tkačenkové. Ruská lyžařka startovala s číslem 67. Oproti předchozí lyžařce sice ztrácela, nicméně před ledeckou se o 26 setin vměstnala.

23.

První rakouská závodnice druhého kola nedorazila do cíle. Po 23. místě z prvního kola teď Katharina Liensbergerova chybovala a na hraně prudší části končí.

22.

I se startovním číslem 68 se Romane Miradoliová dokázala probojovat do druhého kola. Na skvělou jízdu Ellenbergerové sice nestačila, avšak druhá je jen těsně, o 15 setin sekundy.

21.

Dvaadvacetiletá Nina O'Brienová nedokázala zcela navázat na velmi dobré představení v prvním kolem, ale s aktuálně třetí pozicí může být spokojená.

20.

Priska Nuferová nebude spokojená. Na startu sice měla náskok 32 setin, avšak okamžitě začala ztrácet a v cíli je teď až sedmá. Po několika chybách musí být Švýcarka zklamaná.

19.

Ani Ramona Siebenhoferová nepotvrdila výkon z prvního kola, avšak díky mírnému zrychlení v závěru dokázala porazit Ester Ledeckou. Ta je proto nyní odsunuta na šestou příčku.

18.

Další posun pro vedoucí Ellenbergerovou. Na Švýcarku nevyzrála ani Sara Hectorová, která sice v dolní pasáži hodně zrychlovala, ale dostává se pouze na třetí pozici.

17.

Jedním z dalších překvapení v prvním kole byla Paula Moltzanová. Američanka se startovním číslem 62 sice svůj náskok začala ztrácet, ale okamžitě dokázala přidat a o 73 setin je ve vedení. Fantastická práce šestadvacetileté reprezentantky USA.

16.

Před komerční přestávkou se nám předvedla ještě Franziska Gritschová a po velké chybě mezi prvním a druhým mezičasem si druhé kolo zpackala. Až dvanácté místo.

AKTUÁLNÍ POŘADÍ 2. KOLA

 

1. Paula Moltzanová (USA) 2:22.50

2. Andrea Ellenbergerová (SUI) +0.73

3. Romane Miradoliová (FRA) +0.88

4. Sara Hectorová (SWE) +0.90

5. Nina O'Brienová (USA) +1.02

---

8. Ester Ledecká (CZE) +2.23

15.

Maria Therese Tvibergová se stává další soupeřkou, kterou Ledecká porazí. Norka totiž chybovala v prudší pasáži a poroučela se na zem.

14.

Zkušená Tessa Worleyová jde do čela! Francouzská specialistka na obří slalom byla loni třetí a po dnešním nepovedeném prvním kole měla, co zlepšovat. Nejrychlejší v druhém kole není, ale s náskokem 2 setin jde přesto na první místo.

13.

Už už to vypadalo, že Meta Hrovatová půjde až za Worleyovou, ale nakonec dokázala zrychlit. Ve spodní pasáži přestala ztrácet, ba naopak, a je první.

12.

Druhá Slovinka v řadě a tentokrát je z toho neoblíbené DNF! Tina Robniková projela pár branek na poslední chvíli, načež už to nedokázala srovnat.

11.

Katharina Truppeová byla v prvním kole druhou nejlepší Rakušankou a po chybě v nájezdu do strmé pasáže nebude spokojená. Truppeová je v cíli momentálně až sedmá.

10.

Na startu je Petra Vlhová!

10.

Výborný začátek pro Vlhovou. Slovenka okamžitě navýšila svůj náskok a momentálně je o více než vteřinu rychlejší než Hrovatová.

10.

Fantastická jízda Petry Vlhové. Slovenská hvězda zaútočí na TOP 5, neboť je nejrychlejší ženou druhého kola a před Hrovatovou je o více než vteřinu.

9.

Stephanie Brunnerová nedokázala odpovědět na skvělou jízdu Petry Vlhové, navíc začala ztrácet i vůči ostatním. Rakušanka je dokonce až desátá!

8.

Vlhová se posouvá i před Sofii Goggiaovou. Italka sice v součtu obou kol ztratila více než jednu vteřinu, avšak přesto je nyní aspoň druhá.

7.

Velká škoda pro Wendy Holdenerovou. Švýcarce se hned po startu kousla lyže a přestože se vrátila na trať, ztratila obrovské množství času. Holdenerová je poslední, Ledecká bude nejhůře dvacátá.

6.

Ani Lara Gutová-Behramiová neodsunula Petru Vlhovou. Sympatická reprezentantka Švýcarska postupně začala ztrácet svůj náskok a již na druhém mezičase byla průběžně třetí. Nakonec je v cíli až za Vlhovou, Goggiaovou i Hrovatovou.

4

Obhájkyně loňského vítězství Alice Robinsonová měla fantastický začátek druhého kola, ale poté přišla obrovská chyba. Mladá Novozélanďanka jela na hranici možností a je až osmá.

4.

Slovenská vlajka bude nejhůře čtvrtá. Michelle Gisinová měla po prvním kole stejný čas jako Robinsonová, ale ani ona nepřekoná Petru Vlhovou. Přestože v závěru zrychlila, o 17 setin je druhá.

3.

Mina Fürst Holtmannová měla na Vlhovou náskok více než jednu vteřinu, ale v cíli druhého kola je až za slovenskou hvězdou. Po nepovedené strmé pasáži je Norka až třetí! Vlhová je na pódiu.

2.

Máme před sebou dvě Italky na závěr dnešního závodu. Jako první pojede Brignoneová, která už měla na Vlhovou náskok téměř půldruhé vteřiny.

2.

Federica Brignoneová sice ze svého náskoku ztratila, ale díky skvělému výkonu v prvním kole a velmi dobrému ve druhém je v součtu první. Petra Vlhová je proto odsunuta na druhou pozici.

1.

Jenže vítězství si Brignoneová ze Söldenu neodveze. Marta Bassinová totiž zajela výborné druhé kolo, k tomu se přičetl náskok z prvního kola a právě Bassinová je tak o 14 setin vítězkou.

KONEC DRUHÉHO KOLA.

Úvodní závod světového poháru v alpském lyžování je minulostí a vítězkou obřího slalomu v Söldenu je Marta Bassinová. Italka zajela obě kola velmi dobře, čímž o kousek předčila druhou Federicu Brignoneovou. A ač se to po prvním kole nezdálo, třetí pozici pro sebe nakonec vybojovala slovenská hvězda Petra Vlhová. Ta totiž útočila až z desáté pozice, když jí vůbec nevyšlo první kolo. Česká lyžařka Ester Ledecká si oproti druhému kolu polepšila o sedm míst a zaznamenala tak 20. místo. Nejlepší výkon Ester Ledecké v obřím slalomu v součtu světového poháru a olympijských her.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

 

1. Marta Bassinová (ITA) 2:19.69

2. Federica Brignoneová (ITA) +0.14

3. Petra Vlhová (SVK) +1.13

4. Michelle Gisinová (SUI) +1.30

5. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +1.75

6. Sofia Goggiaová (ITA) +2.47

6. Meta Hrovatová (SLO) +2.47

8. Lara Gutová-Behramiová (SUI) +2.56

9. Tessa Worleyová (FRA) +2.79

10. Paula Moltzanová (USA) +2.81

---

20. Ester Ledecká (CZE) +5.04

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online přenosů na shledanou.

Právě se děje

Další zprávy