"V improvizaci jsem nejlepší na světě." Ledeckou pandemická opatření nerozhází

ČTK ČTK
11. 9. 2020 12:09
Tradičně vydařené řecké léto s kondiční přípravou má za sebou lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká. Teď už se olympijská vítězka v obou disciplínách znovu připravuje na sněhu, testuje lyže i prkna, ale oproti předchozím třem létům tentokrát piluje čistou jízdu na evropských ledovcích. Do Chile nemohla stejně jako její soupeřky odletět kvůli pandemii koronaviru.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: ČTK

Do Jižní Ameriky jezdívala na tři týdny, protože tam měla ideální podmínky k trénování rychlostních lyžařských disciplín - sjezdu a super-G. Opatření kvůli šíření nemoci covid-19 ale od jara přetrvávají a cesta by nebyla bezpečná.

Ledeckou ale netrápí, že letos o oblíbené soustředění přišla. "Mně je to jedno, lyžuje se jinde," uvedla. "Zásah do přípravy to není. Umím se přizpůsobit a mám kolem sebe lidi, kteří zajistí potřebné. Rozdíl bude jenom v tom, že mě trenéři budou po tréninku vyhánět z kopce domů jinde než v Chile."

Na změny plánu je Ledecká se svým realizačním týmem v zimě zvyklá. "Máme tisíce variant každý rok. Dělám outdoorové sporty, takže se věčně něčemu přizpůsobuju. Kalendář závodů i tréninků se mění ze dne na den, z hodiny na hodinu. V improvizaci jsem nejlepší na světě," řekla pětadvacetiletá pražská rodačka.

Nyní jezdí na švýcarském ledovci Saas-Fee. Podle podmínek může být i na rakouském Zermattu nebo v italských střediscích Cervinia či Passo Stelvio. "Najdete mě tam, kde bude sníh od října do dubna. Budu se snažit zase se o trochu zrychlit."

Na lyžích trénuje pod dohledem Tomáše Banka. A servisman Miloš Machytka přivezl plné auto lyží na testování. "Beru to jako normální trénink, jen mám na startu připraveny třeba desatery očíslované lyže, ty střídám. Moc to neprožívám. Do vysílačky jen vždycky nahlásím, na kterých jedu, aby se pak mohly porovnat časy a jízdy na videu," popsala Ledecká a dodala: "Spíš se snažím zlepšovat v jízdě."

Rychle pozná, které lyže nebo snowboard jí sedí. Někdy to nejsou hned ty úplně nejrychlejší. "Pro mě je důležitý, abych se na nich dobře cítila. S materiálem, například i s kombinézou, je to tak, že když si cestou z kopce párkrát přibrzdíte, je vám sebelepší materiál na prd. Takže se snažím jezdit čistě," konstatovala.

Jako obvykle se snaží střídat lyže a snowboard, na kterém je vedle olympijského zlata i dvojnásobnou mistryní světa. "Samozřejmě bych byla dneska daleko dál, kdybych se specializovala pouze na jeden sport a vypilovala bych techniku k dokonalosti, ale mě to takhle baví. Nemohla bych jenom snowboardovat nebo hrát celý rok tenis. To je jako jíst pořád dokola stejný jídlo," uvedla Ledecká.

Základ na zimu položila kondiční přípravou v Řecku. Na ostrově Lefkada absolvovala dvouměsíční kemp. "Zase senzační!" pochvalovala si. "Je to pro mě nejzásadnější část celého roku, právě tady probíhá nejtvrdší příprava z celé sezony, protože, až se zima zeptá, musím být připravená. Trénuju pod dohledem maminky, která mě, tak jako každý rok, předává trenérům před sezonou perfektně vyladěnou."

Koronavirus do fyzické dřiny nezasáhl. "Nebudeme se bavit o nemocích, že ne? Žádná omezení jsem neměla. Jedu si pořád to svoje," ujistila.

Už nyní je ale jisté, že koronavirová pandemie zasáhne do programu sjezdařského Světového poháru. Mezinárodní federace FIS už zrušila závody v Lake Louise, kde Ledecká loni vyhrála premiérově sjezd SP.

"Lake Louise i Kanadu miluju, ale závodím ráda na všech kopcích. Mám všechny tratě ráda a všechny ve mně vzbuzují respekt. I na stejném kopci je totiž každý závod jiný. To je právě ta zábava."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy