Ledecká po skvělém víkendu na lyžích dojela druhá v paralelním slalomu na snowboardu

14. 1. 2020 16:51
Ester Ledecká při svém prvním startu ve Světovém poháru na snowboardu v sezoně dojela druhá v paralelním slalomu v rakouském Bad Gasteinu. Česká hvězda prohrála až ve finále s vedoucí ženou seriálu Němkou Ramonou Hofmeisterovou.
Ester Ledecká vyhrála Křišťálový globus v den svých narozenin
Ester Ledecká vyhrála Křišťálový globus v den svých narozenin | Foto: Ivana Roháčková

Čtyřiadvacetiletá Ledecká startovala na prkně jen dva dny po sjezdařských závodech Světového poháru v Zauchensee, kde byla v sobotu osmá ve sjezdu a v neděli šestá v kombinaci.

Dvojnásobná olympijská vítězka měla jen pondělí na to, aby se přeorientovala na snowboard, což dokázala rychle a vyhrála kvalifikaci. V červené trati byla rychlejší o 12 setin než vítězka prvního letošního paralelního slalomu Julií Zoggovou ze Švýcarka. V modré dosáhla sedmého času a v součtu předstihla Hofmeisterovou o čtyři desetiny.

První kolo vyřazovacích jízd zvládla Ledecká hladce a Japonku Cubaki Mikiovou porazila o 72 setin. Ve čtvrtfinále domácí Daniela Ubingová spadla, vyjela z trati a česká favoritka byla v semifinále. V tom zdolala Němku Carolin Langenhorstovou.

Ve finále se Hofmeisterová vrhla na trať s vervou a Ledecká ve snaze dohnat ztrátu lehce chybovala a manko už nestáhla. "Byl to skvělý den, skvělé podmínky a skvělý závod. Mám to tady ráda," řekla Hofmeisterová po čtvrté výhře v sezoně a směrem k Ledecké dodala: "Gratuluju téhle jedinečné holce. Vítej zpět!"

Česká mistryně světa v paralelním slalomu na snowboardu z roku 2015 se na stupně vítězů ve slalomu SP dostala po necelých třech letech. Naposledy byla rovněž druhá v březnu 2017 ve Winterbergu. Ze sedmnácti triumfů v SP na snowboardu má jen dvě ze slalomu. Více se jí daří v obřím slalomu.

Další Češi nepostoupili z kvalifikace. Při své premiéře v elitním seriálu obsadila šestnáctiletá Zuzana Maděrová 34. místo a Adam Počínek skončil na 57. příčce.

před 5 minutami

Předsedou Asociace krajů zvolili hejtmani Martina Kubu z ODS

Předsedou Asociace krajů ČR zvolili ve středu hejtmani jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Jeho prvním místopředsedou bude hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Představitel opozičních občanských demokratů bude v čele asociace po 12 letech, mezi roky 2001 až 2008 ji vedl nynější europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Po minulých krajských volbách před čtyřmi lety se předsedkyní Asociace krajů stala Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která nahradila Michala Haška (ČSSD). Prvním místopředsedou byl zvolen Jiří Zimola (ČSSD). Zimola na funkci hejtmana rezignoval v dubnu 2017, mandát nedokončila ani Vildumetzová, která se na konci loňského roku funkce vzdala s ohledem na těhotenství.

před 41 minutami

Útočník napadl v Haagu tři lidi nožem, o terorismus pravděpodobně nejde

Tři lidé ve středu utrpěli zranění při útoku nožem a při požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru nizozemského Haagu. Podezřelý byl později zatčen a vyslechnut, sdělila nizozemská policie. Motiv činu je předmětem vyšetřování. Podle policejní mluvčí se však na základě dosavadních informací nezdá, že by šlo o extremistický útok, uvedla agentura AP.

Policie dostala zprávu o útoku nožem a požáru v supermarketu, který se záhy podařilo uhasit. "Dva zraněné převezla sanitka do nemocnice," uvedla policie podle AFP. Zdravotní prohlídce se v nemocnici podrobili také tři policisté, kteří se nadýchali kouře.

Podezřelý 43letý muž byl zatčen v nedalekém městě Pijnacker, uvedla později policie. K totožnosti zadrženého nesdělila žádné podrobnosti v souladu s nizozemskými zákony o ochraně osobních údajů. Podle agentury DPA byl podezřelý dopaden na nádraží.

Podle nizozemského rozhlasu NOS očití svědkové události uvedli, že pachatel vzal z regálu v obchodě lahev s alkoholem, obsah vylil a zapálil. Zákazníci utíkající z obchodu hovořili o chaosu a panice.