Českomoravský pohár rallye startuje. Prvním podnikem je Rallye Králíky

rav Prokop Siwek, rav
26. 4. 2024 20:33
Českomoravský pohár rallye (ČMPR) startuje sobotní Rallye Králíky. K soutěži se přihlásila více než stovka posádek.
Rallye Králíky
Rallye Králíky | Foto: Tereza Foltová

Českomoravský pohár rallye se začal formovat v roce 2013 převážně z podniků tehdejšího Rallye cupu, Volného poháru a dalších podniků nezařazených do žádného oficiálního mistrovství České republiky.

Úspěšná tradice od roku 2014

První oficiální sezona ČMPR se jela o rok později, v sezoně 2014. Kalendář obsahoval sedm soutěží a absolutním vítězem se stal Martin Šikl. Letos se koná už jedenáctý ročník. Populární soutěže mají startovní listiny zaplněné v řádu hodin od otevření přihlášek. Během jednoho ročníku se na tratích ČMPR představí okolo 280 různých posádek.

Body se přidělují v rámci absolutního pořadí a v jednotlivých třídách, přičemž zároveň platí základní rozdělení na současné a historické automobily. Bodový zisk z jednotlivých závodů se násobí koeficientem, který se pro každou rallye určuje zvlášť na základě počtu etap, počtu sekcí, délky a opakování rychlostních zkoušek, zda se jede i v noci a podobně.

Bezpečnost soutěží je na úrovni mistrovství ČR, vozy podléhají homologačním pravidlům, jsou vybaveny veškerou bezpečnostní výbavou včetně rámů, posádky musí používat nehořlavé kombinézy a schválené helmy. Každý vůz má svůj technický průkaz a každý pilot musí jednou za dva roky absolvovat zdravotní prohlídku u sportovního lékaře.

Nové centrum v Červené Vodě

Letošní sezona ČMPR odstartuje druhým ročníkem Rallye Králíky. základní charakter soutěže, která je na programu v sobotu na pomezí Pardubického a Olomouckého kraje. Připraveny jsou čtyři měřené úseky, které se pojedou dvakrát.

Nejkratší rychlostní zkouška bude měřit 7,37 km, nejdelší více než dvojnásobek. Bude to rychlostka Vysoký Potok - Červená Voda. Zcela nová trať o délce 15,20 km je jednou ze dvou hlavních novinek Rallye Králíky. Povede přes velmi hezkou pasáž okolo vrcholu Jeřáb, což je jediná tisícovka (1003 m.n.m.) Hanušovické vrchoviny.

Nově navázaná spolupráce s obcí Červená Voda se pro letošní ročník stala klíčovou ještě z jednoho důvodu, než je cíl čtvrté a osmé rychlostní zkoušky. Před rokem se úplně nepodařilo najít správnou lokaci pro umístění servisní zóny, jejíž povrch se v průběhu závodu značně rozbahnil.

Druhou novinkou tedy je to, že letos bude servis umístěn na zpevněných parkovištích Horského resortu Buková - Červená Voda. Závodníkům i divákům bude místo standardního kiosku k dispozici občerstvení připravené v místní restauraci. Na posádky čeká dohromady rovných 90 km rychlostních zkoušek.

Loni se s bilancí šesti vyhraných zkoušek z osmi radovali z vítězství Karel Kupec s Petrem Glösslem na Fordu Fiesta Rally3. Druhé místo brali manželé Petr a Olga Zedníkovi s Fordem Fiesta Rally2 a třetí Vladimír Odehnal s Lukášem Pořízkem na Mitsubishi Lancer Evo IX.

 

Právě se děje

Další zprávy