Praha - Jestliže v roce 2013 propukla v nevelké středoevropské zemi nakažlivá biatlonová horečka, její dopad v roce následujícím se dotkl snad každého obyvatele České republiky.
Čeští reprezentanti ve specifickém zimním sportu kombinujícím běh na lyžích a střelbu z malorážky si podmanili národ svým úžasným vystoupením na olympiádě v Soči.
Pět cenných kovů vybojovaných čtveřicí největších hvězd - Ondřejem Moravcem, Gabrielou Soukalovou, Jaroslavem Soukupem a Veronikou Vítkovou - poslalo dříve okrajový sport do epicentra zájmu tuzemských sportovních fanoušků.
Biatlon ještě více zbohatl, když olympijská pohádka přilákala další vlnu movitých sponzorů. Podmínky pro sportovce, kteří se zařadili mezi nejvyhledávanější celebrity v zemi, se zase o něco zlepšily. Všechno vypadalo jen a pouze růžově. Tvrdá realita ovšem nebývá pohádkám příliš nakloněna.
Slzy po nečekané smrti šéfa
Na konci března přišla rána. Měsíc po olympijské euforii zemřel ve věku nedožitých 57 let šéf biatlonového svazu Václav Fiřtík. Muž, který pomohl nastartovat biatlonový boom, měl zásadní vliv na chod českého biatlonu od roku 1993.
Před olympiádou v rozhovoru pro server Aktuálně.cz vyjádřil přání zakončit své působení v čele svazu historickým úspěchem pod pěti kruhy.
"Jak člověk stárne, tak si chce nějaký ten velký sen splnit. A medaile z olympiády je můj sen. U biatlonu pracuji v podstatě čtyřiatřicet let a moje touha je to mé působení uzavřít nějakým velkým úspěchem. Prostě to dotáhnout. Bylo by to ideální uznání práce," řekl tehdy.
Přání se mu splnilo. "Nazval bych to snem, ze kterého se člověk nechce probudit, protože prakticky v každém závodě jsme usilovali o medaili," neskrýval v Soči dojetí nad velkým úspěchem.
Novým předsedou manažer Hamza
Týden poté, co s biatlonovou reprezentací oslavil v Norsku závěr historicky nejúspěšnější sezony, ho ale nečekaně postihla cévní mozková příhoda. Slzy Gabriely Soukalové a dalších hvězd při posledním rozloučení pak udělaly pomyslnou tečku za významnou kapitolou českého biatlonu.
Po velké euforii a následném smutku musely po nějaké době přijít opět na řadu běžné starosti. Novým předsedou se stal dosavadní manažer reprezentace Jiří Hamza. "Určitě navážeme na práci Václava Fiřtíka, úspěchy našich sportovců i rozvoj základny v posledních letech," uvedl po svém zvolení.
"V prvé řadě chceme nyní stabilizovat reprezentační realizační tým, který, věřím, se udrží ve světové špičce. Budeme chtít nadále bojovat o medaile na světových šampionátech, přestože to nebude vůbec jednoduché. Musíme také podpořit děti a jejich zájem o biatlon, a to jak po stránce materiálové, tak i trenérské," dodal nový šéf.
Rybář šéftrenérem, Šikola musel jít
Úspěšný trenér Ondřej Rybář se dlouho rozhodoval, zda nedá před další sezonou plnou cestování přednost rodině. Nakonec přijal zbrusu novou roli šéftrenéra národního týmu, který nebude muset vyjíždět ke všem závodům Světového poháru.
Na postu trenéra ženské části reprezentace nahradil Jindřicha Šikolu kariéru končící biatlonista Zdeněk Vítek, muže převzal mladý Marek Lejsek. Šikola se ke svému vyhazovu vyjádřil pro Aktuálně.cz až teprve před několika týdny a odhalil i několik zajímavých interních věcí.
"Skončit jsem nechtěl, moc mě mrzí, že už u týmu nemůžu být dál. A všechno to je vlastně jen kvůli jednomu člověku z vedení, kterému jsem asi nesedl. Z jeho strany ale moje odvolání od týmu nebyl férový boj," vysvětlil dnes již trenér juniorek, ovšem konkrétní nebyl (více čtěte zde).
Soukalová a Soukup v krizi
I přes řadu novinek se složitý poolympijský restart českému biatlonu na podzim povedl. V prvních závodech ve švédském Östersundu zářili Veronika Vítková, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Obávaná kocovina po fantastické sezoně ale přece jen dorazila. Potkala dva úspěšné medailisty ze Soči, Soukalovou a Soukupa, kteří zpočátku nenavázali na někdejší světové výkony.
Především u Soukalové jako by to zainteresované osoby ani příliš nepřekvapilo. Šéftrenér Rybář v rozhovorech naznačoval, že hvězda českého biatlonu momentálně nestaví sport na úplně první místo. „Gábina určitě chce, ale zkoncentrovat se na závod nedokáže. Sama si musí ujasnit priority," nechal se slyšet šéftrenér.
Sama Soukalová se ještě před začátkem sezony snažila omlouvat své budoucí zhoršené výkony. Popularita po olympiádě biatlonistku semlela.
Půst se zatím nekoná, ale pozor
"Začala jsem cítit, i kvůli akcím po OH, fyzickou únavu. Letní příprava utekla jako voda, jenže místo odpočinku jsem měsíc lítala kvůli sponzorům, neodpočinula jsem si ani psychicky. Od jara jsem podle mě neměla ani jeden den volno," popsala Soukalová své problémy. Nakonec v přípravě ještě onemocněla a v úvodních dvou zastávkách SP ani jednou nepronikla do elitní desítky.
Sezonu považuje za odpočinkovou. "Když to jednu sezonu nepůjde, nic se neděje. I kdybych skončila, tak už jsem dokázala víc, než jsem kdy věřila," dodala. Tenhle přístup se nakonec vyplatil, Soukalová ze sebe setřásla tlak a v polovině prosince v Pokljuce zase vystoupila na nejvyšší stupínek.
Český biatlon tedy prožívá složitý restart. Po posvícení bývá půst, ten se ale zatím k radosti fanoušků nekoná. V Hochfilzenu se česká štafeta žen blýskla třetím místem a pozitivem jsou také lepší umístění reprezentantů, kteří zatím nebyli tolik na očích. Nové talenty se derou dopředu a český biatlon má, doufejme, před sebou další výrazné úspěchy.