Historický úspěch české cyklistiky. Štybar druhý v Roubaix

Ondřej Kurečka
12. 4. 2015 16:54
Zdeněk Štybar dokázal po šestihodinovém boji dospurtovat pro stříbrnou příčku na velodromu ve francouzském Roubaix, tradičním dějišti závěru nejprestižnějšího jednorázového silničního závodu světa
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar | Foto: ČTK

Roubaix – Neděle 12. dubna 2015 je datem, které se nesmazatelným písmem zapíše do historie české silniční cyklistiky.

Zdeněk Štybar totiž dokázal po šestihodinovém boji dospurtovat pro stříbrnou příčku na velodromu ve francouzském Roubaix, tradičním dějišti závěru nejprestižnějšího jednorázového silničního závodu světa Paříž – Roubaix, neboli „Královny klasik“.

Štybar se tak stal prvním Čechem v historii, který vystoupil v jednom z pětice „klasických monumentů“ na pódium. Závod vyhrál Němec John Degenkolb.

"Za těchto okolností a s Degenkolbem ve finiši je druhé místo maximem, kterého jsem tu mohl dosáhnout," řekl Štybar v cíli závodu.

Závod bez Cancellary a Boonena

Peloton na startu v Compiegne přivítalo jako již tradičně příjemné, slunečné počasí slibující teploty těsně pod dvaceti stupni. Vítr sice foukal, ale ne tak silně, aby zásadně ovlivnil průběh závodu, navíc válo spíše do zad, čemuž odpovídá i doba trvání závodu. Na startu chyběla dvojice mužů patřící mezi nejúspěšnější závodníky historie „Pekla Severu“.

Tom Boonen a Fabian Cancellara museli kvůli zraněním svou účast oželet. Jisté tak bylo, že se nebudou přepisovat historické tabulky a Boonen se i nadále bude dělit s Rogerem De Vlaeminckem o první místo se čtyřmi výhrami. Cancellara si na pokus o čtvrté vítězství bude muset počkat do příštího roku.

Arenberg tentokrát bez problémů

Prakticky ihned po startu začaly pokusy o vytvoření úniku dne. To se ale podařilo až po třicátém kilometru, kdy se na čele utvořila devítičlenná skupina, v níž se nacházel například Grégory Rast z týmu Trek, Ralf Matzka z týmu Bora nebo pokračovatel slavné belgické cyklistické rodiny, Sean De Bie, mistr Evropy do 23 let z Olomouce v barvách týmu Lotto Soudal. Náskok skupiny sahal až k devíti minutám, po nájezdu na první „pavé sektor“ nacházející se krátce před stým kilometrem, se začal rychle snižovat.

Na obávaném pětihvězdičkovém úseku za Arenbergem odpadl z vedoucí skupiny mladíček De Bie. Jinak se zde tentokrát nic vážného nestalo. Významnější „očesávání“ pelotonu pak začalo po úseku Hornaing, 80 kilometrů před cílem. Následně se o úniky pokusil Greipel i největší favorité jako Sagan, Kristoff nebo Vandenbergh, vždy ale bezvýsledně.

Pokusy o únik favoritů

Únik dne byl definitivně zlikvidován 23 kilometrů před cílem. Peloton, jestli se tomu tak ještě vůbec dá říkat, už v té době čítal jen něco málo přes deset závodníků včetně Sagana, Degenkolba, Kristoffa, Booma a několika zástupců týmu Etixx-Quick Step i se Zdeňkem Štybarem. Rozhodnout tak měla náročná kombinace úseků končící obávaným Carrefour de l´Arbre 15 kilometrů před cílem.

Ani ta ale nerozhodla, naopak byl zde dojet další pokus o únik dvojice Božič a Roelandts. Rozhodující byla až pasáž po tomto sektoru. Něco málo přes deset kilometrů zbývalo do cíle, když zaútočil Van Avermaet a Štybarův týmový kolega Lampeart. Za nimi se vydal i Degenkolb, který belgické závodníky dostihl, čímž jejich tempo opadlo a začala se k nim přibližovat i čtveřice se Štybarem.

Štybar dospurtoval druhý

Vedoucí trojici jako první už v ulicích Roubaix dorazil právě český závodník a tým Etixx tak disponoval početní převahou. Těsně před nájezdem na velodrom už na čele jela sedmička závodníků.

Štybar se tady pohyboval na čele, ale v rovince jej předstihl Němec John Degenkolb, který tak po vítězství na Milán – San Remo dosáhl letos již svého druhého triumfu na „klasickém monumentu“ a vylepšil své druhé místo z loňského ročníku Paříž - Roubaix.

"O takovém závodě jsem vždycky snil," citovala agentura Reuters Degenkolba. "Je to neuvěřitelné, pořád tomu nemůžu uvěřit. Ale tým mi celý den pomáhal a já si vůbec nepřipouštěl, že bych selhal."

Zdeněk Štybar dospurtoval na druhém místě a dosáhl tak pro českou cyklistiku historického výsledku. Dosud žádnému českému závodníkovi se nepovedlo dojet na stupních vítězů v jednom z pětice největších jednorázových závodů. Rodák ze Stříbra potvrdil, že se mu na „Královně klasik“ daří a po šestém a pátém místě se dočkal i pódiového umístění.

Třetím v cíli byl stejně jako před týdnem na Flandrech Belgičan Greg Van Avermaet z týmu BMC. Čtvrtý dojel Nizozemec Lars Boom, kterého si čeští fanoušci jistě pamatují jako velkého Štybarova soupeře ještě z jejich cyklokrosových začátků.

 

Právě se děje

Další zprávy