König, Štybar i Kulhavý. Czech Cycling Tour bude plná hvězd

Ondřej Kurečka
1. 4. 2015 13:52
V druhé půlce srpna se na silnicích Olomouckého kraje uskuteční závod, jaký na našem území nemá od dob Závodu míru obdoby
Čeští závodníci na Czech Cycling Tour v roce 2013
Čeští závodníci na Czech Cycling Tour v roce 2013 | Foto: ČTK

Praha - V druhé půlce srpna se na silnicích Olomouckého kraje uskuteční cyklistický závod, jaký na našem území nemá od dob Závodu míru obdoby.

Czech Cycling Tour, jak se čtyřetapové klání nazývá, letos postoupila do první kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie, na jeho startu se tak objeví World Tour tým Etixx-Quick Step a pravděpodobně i stáj SkyLeopoldem Königem na soupisce.

Letos poprvé v první kategorii

Postup o kategorii výše, rozsáhlá síť kontaktů ředitele závodu Jána Svorady a výhodný termín mezi World Tour podniky Okolo Polska a španělskou Vueltou nabízejí pořadatelům ze společnosti TTV Sport Group zajímavé možnosti pro pozvání velkých týmů. Dokonce až polovinu pozvaných stájí mohou tvořit účastníci World Tour.

Tady ale český závod naráží na finanční bariéru, jak potvrzují slova Jaroslava Vašíčka, zástupce pořádající společnosti: „O ty nejlepší týmy musí člověk dva roky bojovat, než se přesvědčí, že je to opravdu kvalitní a dobrý závod. Konkrétní částky na startovné pochopitelně říci nemůžeme, ale řádově je to v desítkách tisíc eur."

Etixx s velkou hvězdou v sestavě

Dnes je jisté, že při úvodní týmové časovce 13. srpna nebude chybět elitní stáj Etixx-Quick Step, jež má ve svých řadách i dva české zástupce – Zdeňka Štybara a Petra Vakoče. „Jednání s Etixx-Quick Step je dotaženo do konce. Přijedou k nám hned po závodu Kolem Polska, který končí v sobotu a do čtvrtečního startu Czech Cycling Tour už budou bydlet u nás. Jsme domluveni i na financích. Navíc máme v jejich sestavě přislíbenu jednu hvězdu," řekl Vašíček, fanoušci tak mohou hádat, zda se bude jednat o aktuálního mistra světa Kwiatkowského, či dřívější šampiony Cavendishe nebo Boonena.

Na konci ledna, kdy byl potvrzený start belgického týmu, ještě pořadatelé prohlašovali, že by na Hanou rádi dostali i Leopolda Königa, ať už v dresu národního týmu nebo s celou stájí Sky. Nyní Vašíček na webu závodu tvrdí:  "Tento týden jsem mluvil s dvojnásobným vítězem Czech Cycling Tour Leopoldem Königem a na osmdesát procent slíbil, že jeho současná stáj Sky na náš závod přijede.“

Pojede Kulhavý, možná Kreuziger

König, který by tou dobou měl mít v nohách Giro a Tour, by se mohl pokusit o třetí triumf na domácím závodě, vyhrál zde již při prvním ročníku v roce 2010 v barvách hradeckého týmu PSK Whirlpool a předloni v národních barvách.

A König nebude zdaleka jedinou českou cyklistickou hvězdou na startu. Šéf Českého svazu cyklistiky Štětina před nedávnem v České televizi řekl, že je ve hře i možná účast Romana Kreuzigera, v jeho případě spíše v národním týmu. Kreuzigera nicméně v létě čeká arbitráž ohledně kauzy jeho biologických pasů, tady se tedy jedná o předčasné spekulace.

V národním výběru by měl jet i olympijský vítěz na horských kolech Jaroslav Kulhavý, což nám potvrdil v únorovém rozhovoru: „S Czech Cycling Tour už tak napůl počítám, řešili jsme, že bych jel právě za národní tým, v kalendáři to mám označené, tak uvidíme.“ Nyní k tomu olympijský šampion dodává: „Už jsem nahlásil, ať se mnou počítají.“

Na startu i další Češi z mezinárodních týmů

Mezi pozvanými týmy pak nechybí ani německá formace Bora-Argon 18 (dřívější NetApp), která v červenci podruhé za sebou pojede Tour de France a k jejímž lídrům patří i Jan Bárta. Dva Čechy, Jana Hirta a Josefa Černého má pak na soupisce polský profesionální tým CCC Sprandi Polkowice, jež obdržel divokou kartu na letošní Giro. A závodit bude i tým Columbia složený z jihoamerických vrchařů, známý i z Giro d´Italia.

Czech Cycling Tour se jezdí od roku 2009, tehdy sérii tří městských kritérií ovládl celkově Martin Hebík. Prvním regulérním ročníkem byl pak rok 2010, v srpnu se tedy uskuteční šestý ročník.

Závod, který se termínově přesunul ze začátku července na půlku srpna, se jezdí v ustálené struktuře od čtvrtku do neděle. Po časovce družstev přichází rovinatá etapa, rozhoduje se většinou v sobotní, královské etapě vedoucí přes Jeseníky a v neděli se končí na zvlněných okruzích v okolí Dolan u Olomouce.

Na podobných okruzích se konalo také ME závodníků do 23 let, kde v roce 2013 vybojoval Petr Vakoč stříbrnou medaili. Závěrečnou etapu by navíc měla přímým přenosem vysílat Česká televize.

Spoluvlastníkem stáje Etixx-Quick Step je Zdeněk Bakala, který je zároveň vlastníkem Economie, vydavatele Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy