König, Štybar i Kulhavý. Czech Cycling Tour bude plná hvězd

Ondřej Kurečka
1. 4. 2015 13:52
V druhé půlce srpna se na silnicích Olomouckého kraje uskuteční závod, jaký na našem území nemá od dob Závodu míru obdoby
Čeští závodníci na Czech Cycling Tour v roce 2013
Čeští závodníci na Czech Cycling Tour v roce 2013 | Foto: ČTK

Praha - V druhé půlce srpna se na silnicích Olomouckého kraje uskuteční cyklistický závod, jaký na našem území nemá od dob Závodu míru obdoby.

Czech Cycling Tour, jak se čtyřetapové klání nazývá, letos postoupila do první kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie, na jeho startu se tak objeví World Tour tým Etixx-Quick Step a pravděpodobně i stáj SkyLeopoldem Königem na soupisce.

Letos poprvé v první kategorii

Postup o kategorii výše, rozsáhlá síť kontaktů ředitele závodu Jána Svorady a výhodný termín mezi World Tour podniky Okolo Polska a španělskou Vueltou nabízejí pořadatelům ze společnosti TTV Sport Group zajímavé možnosti pro pozvání velkých týmů. Dokonce až polovinu pozvaných stájí mohou tvořit účastníci World Tour.

Tady ale český závod naráží na finanční bariéru, jak potvrzují slova Jaroslava Vašíčka, zástupce pořádající společnosti: „O ty nejlepší týmy musí člověk dva roky bojovat, než se přesvědčí, že je to opravdu kvalitní a dobrý závod. Konkrétní částky na startovné pochopitelně říci nemůžeme, ale řádově je to v desítkách tisíc eur."

Etixx s velkou hvězdou v sestavě

Dnes je jisté, že při úvodní týmové časovce 13. srpna nebude chybět elitní stáj Etixx-Quick Step, jež má ve svých řadách i dva české zástupce – Zdeňka Štybara a Petra Vakoče. „Jednání s Etixx-Quick Step je dotaženo do konce. Přijedou k nám hned po závodu Kolem Polska, který končí v sobotu a do čtvrtečního startu Czech Cycling Tour už budou bydlet u nás. Jsme domluveni i na financích. Navíc máme v jejich sestavě přislíbenu jednu hvězdu," řekl Vašíček, fanoušci tak mohou hádat, zda se bude jednat o aktuálního mistra světa Kwiatkowského, či dřívější šampiony Cavendishe nebo Boonena.

Na konci ledna, kdy byl potvrzený start belgického týmu, ještě pořadatelé prohlašovali, že by na Hanou rádi dostali i Leopolda Königa, ať už v dresu národního týmu nebo s celou stájí Sky. Nyní Vašíček na webu závodu tvrdí:  "Tento týden jsem mluvil s dvojnásobným vítězem Czech Cycling Tour Leopoldem Königem a na osmdesát procent slíbil, že jeho současná stáj Sky na náš závod přijede.“

Pojede Kulhavý, možná Kreuziger

König, který by tou dobou měl mít v nohách Giro a Tour, by se mohl pokusit o třetí triumf na domácím závodě, vyhrál zde již při prvním ročníku v roce 2010 v barvách hradeckého týmu PSK Whirlpool a předloni v národních barvách.

A König nebude zdaleka jedinou českou cyklistickou hvězdou na startu. Šéf Českého svazu cyklistiky Štětina před nedávnem v České televizi řekl, že je ve hře i možná účast Romana Kreuzigera, v jeho případě spíše v národním týmu. Kreuzigera nicméně v létě čeká arbitráž ohledně kauzy jeho biologických pasů, tady se tedy jedná o předčasné spekulace.

V národním výběru by měl jet i olympijský vítěz na horských kolech Jaroslav Kulhavý, což nám potvrdil v únorovém rozhovoru: „S Czech Cycling Tour už tak napůl počítám, řešili jsme, že bych jel právě za národní tým, v kalendáři to mám označené, tak uvidíme.“ Nyní k tomu olympijský šampion dodává: „Už jsem nahlásil, ať se mnou počítají.“

Na startu i další Češi z mezinárodních týmů

Mezi pozvanými týmy pak nechybí ani německá formace Bora-Argon 18 (dřívější NetApp), která v červenci podruhé za sebou pojede Tour de France a k jejímž lídrům patří i Jan Bárta. Dva Čechy, Jana Hirta a Josefa Černého má pak na soupisce polský profesionální tým CCC Sprandi Polkowice, jež obdržel divokou kartu na letošní Giro. A závodit bude i tým Columbia složený z jihoamerických vrchařů, známý i z Giro d´Italia.

Czech Cycling Tour se jezdí od roku 2009, tehdy sérii tří městských kritérií ovládl celkově Martin Hebík. Prvním regulérním ročníkem byl pak rok 2010, v srpnu se tedy uskuteční šestý ročník.

Závod, který se termínově přesunul ze začátku července na půlku srpna, se jezdí v ustálené struktuře od čtvrtku do neděle. Po časovce družstev přichází rovinatá etapa, rozhoduje se většinou v sobotní, královské etapě vedoucí přes Jeseníky a v neděli se končí na zvlněných okruzích v okolí Dolan u Olomouce.

Na podobných okruzích se konalo také ME závodníků do 23 let, kde v roce 2013 vybojoval Petr Vakoč stříbrnou medaili. Závěrečnou etapu by navíc měla přímým přenosem vysílat Česká televize.

Spoluvlastníkem stáje Etixx-Quick Step je Zdeněk Bakala, který je zároveň vlastníkem Economie, vydavatele Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy