Konec legend, federální duel i krutá olympiáda. Nabitá cyklistická sezona odstartovala

Ondřej Kurečka
25. 1. 2016 16:03
Prvními závody na jižní polokouli zahájila nabitý rok cyklistická elita. Na závodníky letos čeká našlapaný program, který kromě Grand Tours či obvyklých klasik zpestří i olympijské závody v Rio de Janeiru.
Vítěz Tour Down Under Simon Gerrans
Vítěz Tour Down Under Simon Gerrans | Foto: ČTK

Praha - Ač v kalendáři stále najdete teprve leden, na jižní polokouli se již rozbíhá sezona silničních cyklistů. Ročník 2016 bude jistě dalším cyklisticky velmi zajímavým rokem, k čemuž by mělo přispět také přidání jednoho vrcholu navíc ve formě OH v Riu. Pojďme se krátce podívat na to, co nejzajímavějšího cyklistické fanoušky čeká v následujících skoro deseti měsících.

V Austrálii nejlepší Gerrans

V době, kdy si Středoevropané díky nedávno napadlému sněhu konečně začínají užívat zimních radovánek a závodníci týmu Giant-Alpecin včetně hvězd Barguila s Degenkolbem se dávají dohromady po tréninkovém střetu s autem, se již na druhé straně zeměkoule odehrávaly první vrcholné cyklistické akce.

Austrálie hostila šestietapový Tour Down Under, v posledních letech tradičně zahajovací závod elitního seriálu World Tour. V Argentině se pak při závodu nižší kategorie Tour de San Louis do závodního rytmu dostávaly hvězdy nejtěžšího kalibru, jako jsou Peter Sagan, Rafal Majka, Vincenzo Nibali nebo Nairo Quintana. 

Tour Down Under býval dříve závodem spíše pro sprintery, pořadatelé se ale snaží do itineráře přidávat čím dál více kopců (kterých, pravda, v Austrálii mnoho není), aby dali šanci také klasikářům či přímo vrchařům. Obvykle se zde daří především domácím závodníkům, kteří sem přijíždějí rozjetí z bojů o titul mistra Austrálie, jež se tradičně odehrávají hned zkraje roku.

Závod si letos počtvrté v kariéře podmanil australský veterán Simon Gerrans, na jeho krajana Richieho Porteho, novou akvizici týmu BMC, tak stejně jako loni zbylo až druhé místo. Jedinému českému zástupci Petru Vakočovi, který měl být lídrem týmu Etixx-Quick Step, se závod příliš nevydařil a v celkovém hodnocení obsadil až 27. příčku. Argentinský etapový závod pak celkově ovládl mladší bratr a týmový kolega staršího Naira, Dayer Quintana před Eduardem Sepulvedou a právě Nairem.

Na které hlavní události, příběhy či souboje se můžeme těšit v sezoně, již odstartovaly zmíněné závody na jižní polokouli?

Konec legend?

Hned na začátku roku už můžeme spekulovat o tom, co se stane na jeho konci. Je totiž velmi pravděpodobné, že letos svou kariéru ukončí dvě největší cyklistické postavy poslední dekády, a to Švýcar Fabian Cancellara a Španěl Alberto Contador.

Cancellara se již dlouho netají tím, že rok 2016 má být jeho posledním v profesionálním pelotonu. V březnu pětatřicetiletý závodník za svou kariéru stihl třikrát vyhrát Roubaix i Flandry, jednou ovládl i další „klasický monument“ Milán-San Remo. K tomu je "Spartakus“ čtyřnásobným světovým šampionem v časovce a vítězem osmi etap Tour de France. Ke spokojenosti mu chybí už jen kýžený světový titul v hromadném závodě. Zřejmě poslední šanci bude mít na podzim v Kataru.

Albertu Contadorovi bude v prosinci 34 let, pár let by ještě jistě závodit mohl, ale rád by končil na vrcholu. Zatím se mu povedlo ovládnout hned sedm závodů Grand Tour (2x Giro, 2x Tour, 3x Vuelta). Smlouvu v týmu Tinkoff má ještě na tuto sezonu a k pokračování v kariéře by jej podle vlastních slov přimělo jen založení vlastního týmu. Tak uvidíme, zda se to povede, případně zda by "El Pistolera“ přiměl pokračovat Bjarne Riis, o jehož návratu v příštím roce se spekuluje.

Klasiky: Sagan vs. Štybar?

Březen a duben bývají v Evropě tradičně ve znamení slavných klasik. V letošním roce by především na těch kostkových měla k top favoritům patřit česko-slovenská dvojice Zdeněk Štybar a Peter Sagan.

O Saganovi, který v úterý oslaví teprve své šestadvacáté narozeniny, se jako o velkém favoritovi mluví už pěkných pár let, velký triumf mu však zatím chybí. Tedy velký triumf pouze co se týče klasik, jak napovídá duhový trikot, v němž od října závodí. O čtyři roky starší Štybar, druhý muž z posledního dojezdu do Roubaix již bezesporu dorostl do role lídra týmu Etixx-Quick Step a bude rovněž patřit k velkým favoritům.

Ale jaro nebude jen o zmíněných bývalých krajanech. Pole favoritů musíme rozšířit o tradiční jména, jako jsou Cancellara, Terpstra, Van Avermaet, Boonen, Degenkolb, Kristoff a další.

König jediným Čechem na Giru?

V minulém roce se na Giro d´Italia představila hned trojice českých závodníků. Roman Kreuziger však tentokrát zřejmě startovat nebude, dá se předpokládat, že se bude šetřit na pomoc Contadorovi na Tour.  A ani Petr Vakoč nemá "Corsa rossa“ v plánu.

Polský tým CCC tentokrát nezískal divokou kartu, nemůže tak jet ani Jan Hirt a Zdeněk Štybar Giro vynechává tradičně. Jediným českým zástupcem tak patrně bude Leopold König, který znovu pojede v pozici jakéhosi „vicelídra“ týmu, když bude krýt záda Mikelu Landovi. Landa by měl být hlavním vyzyvatelem Vincenza Nibaliho. Poprvé v kariéře by měl na Giru startovat také Alejandro Valverde.

"Velká čtyřka“ si to rozdá na Tour

Tradiční červencový vrchol cyklistického roku slibuje také v letošním roce skvělou podívanou. O žlutý trikot by si to opět měli rozdat ti nejlepší z nejlepších.

Jen ona pověstná "velká čtyřka“, mezi jejímiž členy by se mělo rozhodovat, změní složení, když Vincenza Nibaliho nahradí jeho krajan a týmový kolega Fabio Aru. Největšími favority tak budou vítězové všech tří loňských Grand Tours (Contador, Froome a Aru) a Nairo Quintana, druhý na poslední "Staré dámě“. Contador tentokrát bude vynechávat Giro, a při své možná poslední Tour tak bude v plné síle, stejně jako jeho sokové.

Zatímco na Giru bude zřejmě jediným zástupcem české cyklistiky Leopold König, na Tour de France můžeme počítat s výraznější českou stopou. Roman Kreuziger se Zdeňkem Štybarem mají účast, dá se říci, jistou, v širším předběžném výběru týmu Etixx-Quick Step je zařazen také Petr Vakoč a v případě, že divokou kartu opět získá tým Bora-Argon 18, můžeme počítat i s Janem Bártou.

Olympiáda pro vrchaře?

Olympijské hry se sice co do cyklistické prestiže nemohou rovnat velkým klasikám nebo třítýdenním etapovým závodům, přesto se právem zařazují mezi hlavní vrcholy roku. Vždyť se řada velkých jmen nechala slyšet, že olympijské zlato bude jedním z hlavních cílů.

V Riu se pojede relativně krátce po Tour a trať bude extrémně náročná. O vítězství by rádi bojovali jak favorité "Grand Boucle“, jako jsou Contador či Froome, tak také například Nibali a řada dalších. Například ve španělském týmu bude extrémní přetlak a už vůbec samotný boj o zařazení do týmu bude hodně zajímavý.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy