Praha - Letošní Světový pohár v olympijském cross-country horských kol v roce dopsal poslední kapitolu. Navštívil čtyři kontinenty a tečku za ním o uplynulém víkendu udělal tragickou událostí narušený sedmý díl ve francouzském Méribelu.
Celkové hodnocení SP v elitní kategorii žen ovládla mladičká Švýcarka Jolanda Neffová a šampionem mužské elity se stal již pošesté zkušený Francouz Julien Absalon. Čeští bikeři, u nichž jsme si v posledních letech navykli na čelní umístění, v letošní sezoně v olympijské disciplíně vyklidili pozice, především kvůli technickým a zdravotním problémům.
Nejlepším českým zástupcem Nash
Jediným aspoň trochu spokojeným českým zástupcem v elitních kategoriích může být Kateřina Nash, která je také jediným zástupcem naší cyklistiky, kterému se povedlo vystoupit na stupně vítězů, když na své oblíbené trati v kanadské Mont-Sainte-Anne vybojovala třetí příčku.
Celkově pak rodačce z Prachatic patří sedmnáctá pozice. Nash sice v minulém roce ohlásila konec kariéry a začala chodit do „civilního zaměstnání“, přes zimu se jí však toto rozhodnutý rozleželo v hlavě a do první bikerské ligy se částečně vrátila, a to ve třetím dílu, který hostilo Nové Město na Moravě. Celkově tak startovala v pěti závodech a měla by jet i MS, které na začátku září hostí norský Hafjell.
Tereze Huříkové se ani v letošní sezoně světového poháru nepovedlo prorazit do absolutní světové špičky, přestože se jí velmi dařilo na maratonských tratích. Světový pohár sice začala výborným desátým místem v jihoafrickém Pitermaritzburgu, v dalších závodech však na tento výkon nenavázala a konečné 19. místo určitě za úspěch nepovažuje.
Kulhavý: zranění a technické problémy
Z českých mužů do sezony vstupoval s nejvyššími ambicemi olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Tedy spíše do ní chtěl vstupovat s nejvyššími ambicemi, plány však narušilo uklouznutí na náledí a zlomenina menisku, která mu zabránila v účasti na prvním závodě SP.
Kulhavý tak vstoupil do světového poháru až druhým závodem v australském Cairns, kde dojel na solidním desátém místě a přivodil si další zranění. Zlomené žebro jej z tréninku a závodů tentokrát nevyřadilo. To se povedlo až defektům, kvůli nimž nedokončil domácí „svěťák“ na Vysočině.
Po dalším nezdaru v Německu Kulhavý, v té době již úřadující maratonský světový šampion, vybojoval šesté místo v Kanadě. Šestatřicátá příčka v následujícím windhamském závodě však rozptýlila očekávání zlepšující se výkonnosti, což potvrdilo i nedokončení posledního závodu v Méribelu.
Celková třicátá příčka se pak snad ani nedá označit za zklamání, to by bylo velmi mírné označení. Kulhavému, jako by v posledních dvou letech chyběla dostatečná motivace. Uvidíme, zda jej nakopne mistrovství světa.
Cinkova sezona plná nemocí
Také Ondřej Cink na letošní světový pohár asi nebude spoléhat v nejlepším. Sice je v celkovém hodnocení nejlepším Čechem, kdo by však čekal, že k tomu bude stačit devatenácté místo?
Cink, jenž loni jako nováček v elitní kategorii zářil, přitom i letošní ročník začal výborně. Skvělé čtvrté místo v prvním a solidní osmá příčka v druhém závodě vzbuzovaly naděje na další výbornou sezonu. Pak však závodníka týmu Multivan Merida začaly trápit zdravotní komplikace. Cink kvůli viróze a antibiotikům vypadl z tréninku v průběhu ročníku hned třikrát a přišel také o závod v Kanadě.
Škarnitzl začal sezonu zlomenou rukou
A zdravotní problémy potrápily i třetího českého účastníka posledního olympijského závodu. Jan Škarnitzl před sezonou vyhlašoval útok na čelní příčky, plány mu však překazila zlomenina ruky, kterou si způsobil při tréninku v dějišti prvního závodu SP. Do závodů se tak zapojil až v třetím dílu na domácí půdě a stabilně jezdil ve třetí desítce výsledkových listin.
To českým funkcionářům se světový pohár opět povedl. Na konci května si do Nového Města na Moravě opět našlo cestu téměř 30 tisíc diváků, kteří vytvořili tradičně bouřlivou atmosféru. V předešlých třech letech si novoměstský závod vysloužil cenu pro nejlepší podnik SP a letos tomu téměř jistě nebude jinak. Světový pohár se tady pojede i v příštím roce, navrch byli pořadatelé oceněni přidělením pořadatelství světového šampionátu v roce 2016.
Dominovali Absalon a Schurter
Mužská část SP byla pod jednoznačnou nadvládou dvojice Absalon - Schurter, kteří si rozdělili vítězství v poměru 3:4, celkově však zvítězil zkušenější Francouz. Schurtera o titul šampiona světového poháru připravil defekt na oblíbené trati v Pietermaritzburgu a hlavně vynechání jednoho závodu. Do Austrálie Švýcar necestoval kvůli přípravě na svou epizodu v silničním pelotonu. Na jaře totiž absolvoval dva etapové závody v dresu australského profesionálního týmu Orica GreenEDGE.
Již třetí výhra v Novém Městě a famózní vystoupení v posledních třech závodech však potvrdily, že je Schurter právem považován za nejlepšího závodníka poslední „pětiletky“. „Vyhrát třetí závod SP v řadě je skvělý pocit, jsem velmi šťastný. Opravdu se těším na mistrovství světa, kde chci obhájit titul,“ prohlásil švýcarský závodník v cíli závěrečného podniku.
Již šesté celkové prvenství si na své konto připsala čtyřiatřicetiletá legenda tohoto sportu a čerstvě dvojnásobný otec Absalon. Dvojnásobný olympijský vítěz byl během sedmi závodů nejhůře pátý v Novém Městě. „Jsem skutečně šťastný za celkové vítězství. Sice jsem už vyhrál pětkrát, naposledy však v roce 2009, jsem rád za tak dobrou sezonu. Bylo skvělé, že se finále odehrálo ve Francii se spoustou fanoušků,“ svěřil se Absalon po posledním závodě.
Neffová nejmladší vítězkou v historii
Ženské kategorii dominoval tým Giant-Liv a především, stejně jako u mužů, závodnice švýcarské a francouzské národnosti. Nejstabilnější výkonnost vykazovala teprve jedenadvacetiletá blondýnka ze Švýcarska, Jolanda Neffová, která vyhrála už úvodní díl světového poháru a dres pro průběžně vedoucí závodnici až do konce nikomu nepůjčila.
Neffová měla sice vítězství jisté už před závěrečným závodem, to jí však nebránilo v suverénním ovládnutí finálového závodu, kde si připsala třetí vítězství v letošním ročníku. Bylo nanejvýš symbolické, že jí ve Francii k vítězství gratulovala v cíli druhá a o rovných dvacet let starší norská matadorka Gunn-Rita Dahleová.
„Celkové prvenství v SP je pro mě obrovský úspěch zejména proto, že jsem nejmladší závodnicí, které se to kdy povedlo,“ připomněla vítězka pro svůj web zápis do historie.
Výraznou postavou ročníku byla také týmová kolegyně celkové vítězky, Pauline Ferrand-Prevotová z Francie. Ta se sice věnuje hlavně silniční cyklistice a do terénu si odskočila jen na tři světové poháry, dva z nich však ovládla s nevídaným náskokem.
Nadvládu dvojice týmu Giant-Liv narušila pouze celkově druhá Kanaďanka Catherine Pendrelová zvítězivší v kanadském závodě a Italka Eva Lechnerová, která vyhrála v Austrálii.