Účet, prosím. Extraliga zkasíruje NHL, do Česka za hráče přitečou miliony. Nejvíce shrábne Chomutov

Adam Sušovský Adam Sušovský
12. 7. 2017 12:13
Dvě stě šedesát tisíc dolarů (cca 6 milionů korun) za hráče, co do NHL odchází přímo, třicet tisíc dolarů (cca 700 tisíc korun) za borce, který za svým snem míří oklikou. Takový je ceník, na základě kterého NHL vyplácí české kluby jako kompenzaci za to, že jim bere jejich nejlepší hráče. Letos profesionální kontrakt v zámoří takto podepsalo už devět českých hokejistů, jejich mateřské kluby v extralize si tak rozdělí více než 32 milionů korun. Částka ještě může narůstat.
Radim Šimek odešel do NHL jako nejlepší obránce extraligy, Bílí Tygři za něj dostanou šest milionů korun.
Radim Šimek odešel do NHL jako nejlepší obránce extraligy, Bílí Tygři za něj dostanou šest milionů korun. | Foto: ČTK

Praha - Neodehráli v NHL jediný zápas a vlastně pořád nemá nikdo zaručené, že se tak někdy stane. Jen jejich podpis profesionální smlouvy ale stačí k tomu, aby jejich jméno s cenou přibylo na účtu, jenž hokejový svaz z kraje sezony vystaví nejlepší lize světa. Ta totiž zaplatí klubům odškodné.

Bavíme se o pevných částkách, které na základě smlouvy musí NHL vyplatit českým klubům jako kompenzaci za to, že jim bere nejlepší hráče.

V poměru s fotbalovými transfery, jejichž výše letos v Česku přepisuje historii, jde o mrzký peníz. V nové sezoně ale bude konečná suma mířící do kas extraligových týmů výrazně vyšší. 

Smlouvu v NHL totiž i vinou rozšíření soutěže o nový tým z Las Vegas podepsalo dohromady devět českých hokejistů. Aktuální suma, kterou bude muset NHL do Česka zaslat, přesahuje hranici 32 milionů korun.

"A může být ještě vyšší. Termín, do kterého mohou zámořské kluby podepisovat draftované hráče, je 15. srpna. Je možné, že se nějaká smlouva ještě dohodne. Třeba v případě Martina Nečase (Kometa) nebo Filipa Chytila (Zlín), kteří letos prošli prvním kolem," říká ředitel Tipsport extraligy Josef Řezníček.

NHL za každého hráče, který podepsal kontrakt jako hráč českého klubu, vyplácí částku 260 tisíc dolarů (necelých šest milionů korun) - jedná se o tzv. přímý transfer. Takové peníze letos zaplatí za Radima Šimka (Liberec), Tomáše Hyku (Mladá Boleslav), Matěje Machovského (Plzeň), Jana Ruttu a Davida Kämpfa (oba Chomutov).

Systém "odškodného" ale myslí i na ty hokejisty, kteří v Česku hokejově vyrostli a smlouvu v NHL podepsali poté, co odešli jinam. Za tzv. nepřímý transfer se za jednoho hráče vyplácí částka 30 tisíc dolarů (necelých 700 tisíc korun).

V tomhle případě je řeč o Filipu Chlapíkovi (Sparta) a Michaelu Špačkovi (Pardubice), již smlouvu s týmem NHL podepsali až po odchodu do zámořských juniorek, Jakubu Jeřábkovi (Plzeň), jenž smlouvu s Montrealem podepsal po roce stráveném v Rusku, a Liboru Šulákovi (Chomutov), ten je zase tak trochu kuriózní případ.

"Libor Šulák je hráč Znojma, které působí v EBEL lize a není členem ČSLH, odstupné pro něj proto neřešíme. V případě Šuláka přijde do Česka 30 tisíc dolarů jako kompenzace za nepřímý transfer pro Chomutov, kde Šulák před dvěma lety působil," vysvětluje Řezníček.

Ani Znojmo ale na přestupu Šuláka nebude tratit. Za překvapení v kádru české reprezentace na posledním mistrovství světa by mělo obdržet 230 tisíc dolarů, tedy cca 5,3 milionu korun. Tyto peníze však do kasy Orlů poputují přes rakouský hokejový svaz.

Kolik dostanou extraligové kluby za hráče, kteří letos odešli do NHL, si prohlédněte ještě jednou v přehledné tabulce.

Hráč Klub Kompenzace
Radim Šimek (San Jose) Liberec 260 tisíc dolarů
Tomáš Hyka (Las Vegas) Mladá Boleslav 260 tisíc dolarů
Matěj Machovský (Detroit) Plzeň 260 tisíc dolarů
Jan Rutta (Chicago) Chomutov 260 tisíc dolarů
David Kämpf (Chicago) Chomutov 260 tisíc dolarů
Jakub Jeřábek (Montreal) Plzeň 30 tisíc dolarů
Libor Šulák (Detroit) Chomutov 30 tisíc dolarů
Filip Chlapík (Ottawa) Sparta Praha 30 tisíc dolarů
Michael Špaček (Winnipeg) Pardubice 30 tisíc dolarů
Celkem 1,42 mil dolarů (cca 32,6 milionu korun)

"Konečné vyúčtování řeší s vedením NHL sekretář svazu Martin Urban. NHL nám v září pošle seznam hráčů ke kontrole, až poté zašle peníze na účet hokejového svazu, který je pak přerozděluje jednotlivým klubům. Nejpozději na konci září by měli mít kluby první peníze na svých účtech," říká Řezníček. 

NHL totiž sumy vyplácí ve dvou splátkách. První polovinu peněz v září, zbytek na konci sezony.

Systém, jak svaz přerozděluje tyto peníze, je složitější. Bere totiž ohled i na to, ve kterých klubech a kolik dní přesně jednotliví hráči trávili poslední tři roky v Česku. Třeba z částky 30 tisíc dolarů za Libora Šuláka tak symbolickou sumu, cca 50 tisíc korun, nakonec uvidí i prvoligová Kadaň, farma Pirátů, kde obránce odehrál deset zápasů.

Z výše zveřejněného seznamu je patrné, ze největší krajíc z peněz letos získá Chomutov. Díky transferům Rutty, Kämpfa či již zmíněného Šuláka mohou Piráti počítat s částkou cca 12,7 milionu korun. 

Jak už bylo zmíněno, v porovnání s fotbalem jde o směšné peníze, pro Piráty ale mají do nové sezony svou cenu. "Pro náš klub je vyznamenáním, že v letošní letní přestávce podepsali smlouvu s kluby NHL tři hráči, kteří prošli naší organizací. Jsme na to hrdí a vnímáme to jako ocenění práce všech trenérů v klubu, kteří se na vývoji Jana Rutty, Davida Kämpfa i Libora Šuláka podíleli. Všem přejeme jen to nejlepší a úspěchy v podobě startů v NHL. Zároveň věříme, že nám naši péči v budoucnu vrátí další spoluprací na jakékoliv úrovni," říká generální manažer Pirátů Karel Adamík. 

"Pokud jde o výši odstupného, jde o dohodu českého svazu s NHL, kterou nijak neovlivníme. Tato dohoda je výsledkem dlouhodobých jednání, je stejná pro všechny extraligové kluby a my ji akceptujeme jako určitou formu výchovného."

Odstupné NHL vyplácí českým klubům na základě dohody, která vznikla v roce 2013 v době, kdy proti vůli Slavie odcházel do San Jose Tomáš Hertl, který měl s pražským klubem platnou smlouvu. Majitel Slavie Richard Benýšek to označil za lumpárnu, tehdejší odstupné 240 tisíc dolarů mu za hráče pod kontraktem nestačilo. Přidal se i šéf Pardubic Zbyněk Kusý, který zase použil slovo slepičárna.

"Pokud jde o slepičárnu, to je asi fakt. Ale problém je, že nejlepší vajíčka prostě chtějí v NHL hrát. Tak to je. A pokud je tam neprodám dnes za 240 tisíc dolarů, tak mi tam odletí jako slepice, ale už zadarmo," řekl tehdy v rozhovoru pro Aktuálně.cz prezident ČSLH Tomáš Král.

Mimochodem: Možná jste v úterý zaznamenali, že se talent Litvínova Kristian Reichel rozhodl zkusit v 19 letech jako nedraftovaný hokejista štěstí v kanadské juniorce. Verva za něj odstupné dostane až v případě, že by podepsal smlouvu s týmem NHL.

Pokud ji podepíše během následující sezony, stále bude Reichel považován za přímý transfer a Litvínov obdrží bezmála šest milionů korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy