reklama
 
 

Král: Nejsme fotbal, proto 240 tisíc za Hertla musí stačit

11. 6. 2013 11:15
Rozhovor s prezidentem Českého svazu ledního hokeje Tomášem Králem o dominantním postavení NHL v hokejovém světě.

Praha - Šéf hokejového svazu Tomáš Král v pokračování rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje pozici českého hokeje a vůbec celé Mezinárodní hokejové federace vůči NHL

"NHL je fenomén, který vládne světovému hokeji," říká Král v pokračování obsáhlého rozhovoru a přiznává, že si zámořská soutěž svým způsobem diktuje i podmínky, za jakých tam budou hráči z Evropy odcházet.

První část rozhovoru, ve které Tomáš Král mluví o divokému přestupu, nebo chcete-li útěku, Tomáše Hertla do San Jose, si můžete přečíst TADY.

V té druhé nejvyšší muž českého hokeje vysvětluje, proč se IIHF snaží vycházet NHL ve všem vstříc. Slavia se sice bouří, IIHF ale hraje především o účast hvězd z NHL na olympiádě v Soči. Král i proto lituje, že doteď nebyla podepsaná připravovaná dohoda o odchodech hráčů za oceán. "Myslel jsem si, že se stihne podepsat do 15. června. To je termín, do kterého podle navrhovaných podmínek mohli hráči do NHL odcházet. Tím by se celá situace, i okolo Tomáše Hertla, vyřešila," říká Král.

Myslíte si, že by byla z pohledu Slavie vyřešená? I kdyby se podepsat stihla, San Jose kontrakt s Hertlem už podepsalo. Ještě předtím, než dohoda začala oficiálně platit...
Dobře, ale určitě by to problém zahojilo. V krajním případě by San Jose odstoupilo s Hertlem od smlouvy a znovu by jí uzavřelo třeba jedenáctého.

Opravdu se smlouva do 15. června podepsat nestihne?
Myslím si, že ne. 

Vy jste návrh smlouvy mezi IIHF a NHL viděl?
Neviděl, návrh smlouvy myslím ještě ani dokonce neexistuje. Zatím se totiž nedohodly ani termíny splatnosti a takové věci. My (členské státy) jsme si jen schválili navržené podmínky. Řekli jsme si, že odstupné 240 tisíc je v pořádku.

Jaktože ta smlouva, když i NHL tvrdí a taky se chová tak, že je vše domluveno, ještě neexistuje?
Bylo to hektické. Mluvilo se o tom na mistrovství světa ve Stockholmu, kde se vyřešily finance a data, do kdy mohou hráči odcházet. Náš výkonný výbor i extraligové kluby s tím pak souhlasily (stejně jako všechny další členské státy IIHF, pozn. redakce), v tuhle chvíli ale ta smlouva na papíře ještě není.

Mě to ale i tak upřímně překvapilo. Vůbec jsem nečekal, že by mohla začít platit už od sezony 2013/14. Asi si sám dovedete představit, že udělat tu smlouvu a nechat jí pročíst všem zúčastněným stranám není žádná legrace.

Nemůže teď případ Hertl existenci smlouvy ohrozit?
Samozřejmě se to stát může a když NHL řekne, že tu smlouvu nechce, nebo že to bude bez Česka, tak se vrátíme tam, kde jsme byli. To by mi ale přišlo neseriózní a nemyslím si, že by se to mělo stát. Jestli nějak racionálně uvažuje i NHL, tak musí uznat, že není právní podklad na to, aby si mohli hráče takhle vzít. Existenci té smlouvy by to ohrozit nemělo, bylo by to taky nefér: My jsme nic špatného neudělali, Slavia nic špatného neudělala a ani hráč nic špatného neudělal.

Manažer Zbyněk Kusý mluví o evropském hokeji jako o slepičárně, která zásobuje NHL. Souhlasíte s ním?
Za pana Kusého se stalo to, že jsme žádnou smlouvu s NHL neměli. Teď kluby po ní volají. Myslím , že extraliga jasně říká, že smlouvu chce. Dneska díky ní bude mít lepší podmínky než dřív. NHL je nejsilnější hráč na světě, to víme všichni. IIHF ale má také svou cenu – zázemí, hráče atd.. Vezměte si olympiádu – to je projekt IIHF, ale musí se domluvit s NHL, aby tam hráli nejlepší hráči.

Pokud jde o slepičárnu, to je asi fakt. Ale problém je, že nejlepší vajíčka prostě chtějí v NHL hrát. Tak to je. A pokud je tam neprodám dnes za 240 tisíc dolarů, tak mi tam odletí jako slepice, ale už zadarmo.

Pan Kusý ale taky říkal, že odchovné hráče vyjde zhruba na dva miliony korun, takže se Slavii v podstatě odchod Hertla nevyplatí. Nebylo v silách IIHF vyjednat v připravované smlouvě vyšší odstupné než je těch 240 tisíc dolarů?
Snaha dojednat co největší peníze samozřejmě byla, ale na tom se musí dohodnout vždy obě strany. Všechno je to o ochotě, o komunikaci a teď se samozřejmě řeší olympiáda v Soči. Všichni chtějí, aby tam jeli nejlepší hráči a ti jsou v NHL. IIHF se proto musí s NHL domluvit a samozřejmě asi ne z pozice nějaké nadřazenosti a síly. Musí je poprosit, snažit se o dohodu. To je běžné i v každém životě.

Teď to bude 240 tisíc dolarů, v bývalé smlouvě to bylo 200 tisíc.

Není ale přece jen 240 tisíc za hráče, jakým Hertl je, málo?
Takové případy vždycky nastanou. Vy ale těch 240 tisíc dostanete i ve chvíli, kdy to není tak výjimečný hráč.

Kolik by si podle Vás Slavia za Hertla zasloužila? Víc než 240 tisíc dolarů?
Takhle já to nemohu vůbec posuzovat, protože s NHL žádné takové přestupy, jako znáte z fotbalu, neexistují. Není to tak, že by si kluby v NHL mohly napřímo s evropskými dojednávat přestupy. NHL je v podstatě centrálně řízená organizace, zakazuje klubům jednat s hráči pod smlouvou v Evropě. Oni nemohou zavolat do Slavie a říct my vám dáme za Hertla 500 tisíc dolarů. Dokud nebude podepsána smlouva mezi NHL a IIHF, mohou od nás vzít jen hráče, kteří jsou volní, nebo juniory.

Budoucí smlouva nebude připouštět žádnou výjimku?
Ne. Jsou to vždycky paušální částky a nebude to nikdy jako ve fotbale. Je to tím, že hokej negeneruje takové peníze, jako fotbal. Jediný otevřený trh je teď v podstatě Rusko, které v minulosti vyplácelo hráče ze smlouvy hodně slušně. Ruské kluby nabízely za hráče pod smlouvou s tabulkovou hodnotou milion třeba čtyřikrát tolik. Už i tam ale cítíme pokles a kluby z KHL raději počkají na to, až tady hráčům skončí smlouva. 

NHL, kde peníze jsou, takhle trh neotevře?
Nevidím důvod, proč by do takového byznysu NHL dobrovolně šla. Už jenom proto, že její drafty a pravidla dobře fungují skoro sto let. Mají to všechno dobře ošetřené, ale zároveň svázané podmínkami. U nás se kolikrát mluví, že svaz něco klubům nařizuje, ale podívejte se tam. Mají třeba platové stropy nebo přísné a přesně dané podmínky pro vyjednávání s hráči. I proto si myslím, že jejími přisluhovači nejsme.

Je teda ta smlouva výhodná?
Je určitě lepší, než když jsme ji neměli. Pak jsme nedostávali nic. Vyzkoušeli jsme si období bez smlouvy a teď se k ní chtějí všichni vracet, takže ta smlouva asi opodstatnění má. 

autoři: Adam Sušovský, Zdeněk John | 11. 6. 2013 11:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama