Král: Nejsme fotbal, proto 240 tisíc za Hertla musí stačit

Rozhovor s prezidentem Českého svazu ledního hokeje Tomášem Králem o dominantním postavení NHL v hokejovém světě.
IIHF větší odstupné za hráče z Evropy nevyjedná. NHL musí vycházet vstříc i kvůli účasti hokejových hvězd na olympiádě v Soči
IIHF větší odstupné za hráče z Evropy nevyjedná. NHL musí vycházet vstříc i kvůli účasti hokejových hvězd na olympiádě v Soči | Foto: ČTK

Praha - Šéf hokejového svazu Tomáš Král v pokračování rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje pozici českého hokeje a vůbec celé Mezinárodní hokejové federace vůči NHL

"NHL je fenomén, který vládne světovému hokeji," říká Král v pokračování obsáhlého rozhovoru a přiznává, že si zámořská soutěž svým způsobem diktuje i podmínky, za jakých tam budou hráči z Evropy odcházet.

První část rozhovoru, ve které Tomáš Král mluví o divokému přestupu, nebo chcete-li útěku, Tomáše Hertla do San Jose, si můžete přečíst TADY.

V té druhé nejvyšší muž českého hokeje vysvětluje, proč se IIHF snaží vycházet NHL ve všem vstříc. Slavia se sice bouří, IIHF ale hraje především o účast hvězd z NHL na olympiádě v Soči. Král i proto lituje, že doteď nebyla podepsaná připravovaná dohoda o odchodech hráčů za oceán. "Myslel jsem si, že se stihne podepsat do 15. června. To je termín, do kterého podle navrhovaných podmínek mohli hráči do NHL odcházet. Tím by se celá situace, i okolo Tomáše Hertla, vyřešila," říká Král.

Myslíte si, že by byla z pohledu Slavie vyřešená? I kdyby se podepsat stihla, San Jose kontrakt s Hertlem už podepsalo. Ještě předtím, než dohoda začala oficiálně platit...
Dobře, ale určitě by to problém zahojilo. V krajním případě by San Jose odstoupilo s Hertlem od smlouvy a znovu by jí uzavřelo třeba jedenáctého.

Opravdu se smlouva do 15. června podepsat nestihne?
Myslím si, že ne. 

Vy jste návrh smlouvy mezi IIHF a NHL viděl?
Neviděl, návrh smlouvy myslím ještě ani dokonce neexistuje. Zatím se totiž nedohodly ani termíny splatnosti a takové věci. My (členské státy) jsme si jen schválili navržené podmínky. Řekli jsme si, že odstupné 240 tisíc je v pořádku.

Jaktože ta smlouva, když i NHL tvrdí a taky se chová tak, že je vše domluveno, ještě neexistuje?
Bylo to hektické. Mluvilo se o tom na mistrovství světa ve Stockholmu, kde se vyřešily finance a data, do kdy mohou hráči odcházet. Náš výkonný výbor i extraligové kluby s tím pak souhlasily (stejně jako všechny další členské státy IIHF, pozn. redakce), v tuhle chvíli ale ta smlouva na papíře ještě není.

Mě to ale i tak upřímně překvapilo. Vůbec jsem nečekal, že by mohla začít platit už od sezony 2013/14. Asi si sám dovedete představit, že udělat tu smlouvu a nechat jí pročíst všem zúčastněným stranám není žádná legrace.

Nemůže teď případ Hertl existenci smlouvy ohrozit?
Samozřejmě se to stát může a když NHL řekne, že tu smlouvu nechce, nebo že to bude bez Česka, tak se vrátíme tam, kde jsme byli. To by mi ale přišlo neseriózní a nemyslím si, že by se to mělo stát. Jestli nějak racionálně uvažuje i NHL, tak musí uznat, že není právní podklad na to, aby si mohli hráče takhle vzít. Existenci té smlouvy by to ohrozit nemělo, bylo by to taky nefér: My jsme nic špatného neudělali, Slavia nic špatného neudělala a ani hráč nic špatného neudělal.

Manažer Zbyněk Kusý mluví o evropském hokeji jako o slepičárně, která zásobuje NHL. Souhlasíte s ním?
Za pana Kusého se stalo to, že jsme žádnou smlouvu s NHL neměli. Teď kluby po ní volají. Myslím , že extraliga jasně říká, že smlouvu chce. Dneska díky ní bude mít lepší podmínky než dřív. NHL je nejsilnější hráč na světě, to víme všichni. IIHF ale má také svou cenu – zázemí, hráče atd.. Vezměte si olympiádu – to je projekt IIHF, ale musí se domluvit s NHL, aby tam hráli nejlepší hráči.

Pokud jde o slepičárnu, to je asi fakt. Ale problém je, že nejlepší vajíčka prostě chtějí v NHL hrát. Tak to je. A pokud je tam neprodám dnes za 240 tisíc dolarů, tak mi tam odletí jako slepice, ale už zadarmo.

Pan Kusý ale taky říkal, že odchovné hráče vyjde zhruba na dva miliony korun, takže se Slavii v podstatě odchod Hertla nevyplatí. Nebylo v silách IIHF vyjednat v připravované smlouvě vyšší odstupné než je těch 240 tisíc dolarů?
Snaha dojednat co největší peníze samozřejmě byla, ale na tom se musí dohodnout vždy obě strany. Všechno je to o ochotě, o komunikaci a teď se samozřejmě řeší olympiáda v Soči. Všichni chtějí, aby tam jeli nejlepší hráči a ti jsou v NHL. IIHF se proto musí s NHL domluvit a samozřejmě asi ne z pozice nějaké nadřazenosti a síly. Musí je poprosit, snažit se o dohodu. To je běžné i v každém životě.

Teď to bude 240 tisíc dolarů, v bývalé smlouvě to bylo 200 tisíc.

Není ale přece jen 240 tisíc za hráče, jakým Hertl je, málo?
Takové případy vždycky nastanou. Vy ale těch 240 tisíc dostanete i ve chvíli, kdy to není tak výjimečný hráč.

Kolik by si podle Vás Slavia za Hertla zasloužila? Víc než 240 tisíc dolarů?
Takhle já to nemohu vůbec posuzovat, protože s NHL žádné takové přestupy, jako znáte z fotbalu, neexistují. Není to tak, že by si kluby v NHL mohly napřímo s evropskými dojednávat přestupy. NHL je v podstatě centrálně řízená organizace, zakazuje klubům jednat s hráči pod smlouvou v Evropě. Oni nemohou zavolat do Slavie a říct my vám dáme za Hertla 500 tisíc dolarů. Dokud nebude podepsána smlouva mezi NHL a IIHF, mohou od nás vzít jen hráče, kteří jsou volní, nebo juniory.

Budoucí smlouva nebude připouštět žádnou výjimku?
Ne. Jsou to vždycky paušální částky a nebude to nikdy jako ve fotbale. Je to tím, že hokej negeneruje takové peníze, jako fotbal. Jediný otevřený trh je teď v podstatě Rusko, které v minulosti vyplácelo hráče ze smlouvy hodně slušně. Ruské kluby nabízely za hráče pod smlouvou s tabulkovou hodnotou milion třeba čtyřikrát tolik. Už i tam ale cítíme pokles a kluby z KHL raději počkají na to, až tady hráčům skončí smlouva. 

NHL, kde peníze jsou, takhle trh neotevře?
Nevidím důvod, proč by do takového byznysu NHL dobrovolně šla. Už jenom proto, že její drafty a pravidla dobře fungují skoro sto let. Mají to všechno dobře ošetřené, ale zároveň svázané podmínkami. U nás se kolikrát mluví, že svaz něco klubům nařizuje, ale podívejte se tam. Mají třeba platové stropy nebo přísné a přesně dané podmínky pro vyjednávání s hráči. I proto si myslím, že jejími přisluhovači nejsme.

Je teda ta smlouva výhodná?
Je určitě lepší, než když jsme ji neměli. Pak jsme nedostávali nic. Vyzkoušeli jsme si období bez smlouvy a teď se k ní chtějí všichni vracet, takže ta smlouva asi opodstatnění má. 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy