Vyrovnaná čtvrtfinále. Hradec zdolal Liberec, Třinec uspěl proti Spartě v prodloužení

Aktualizováno 20. 3. 2023 22:13
Hokejisté Hradce Králové vyrovnali stav čtvrtfinálové série extraligového play off s Libercem na 1:1. Ve druhém utkání na domácím ledě sice Mountfield ztratil vedení 2:0, zápas ale rozhodl v 58. minutě svým druhým gólem a třetím v sérii Kevin Klíma. Třinec vyhrál na ledě Sparty 3:2 v prodloužení a také srovnal stav série.
Radost hokejistů Hradce Králové.
Radost hokejistů Hradce Králové. | Foto: Stanislav Souček / Mountfield HK

Hradecký kouč Tomáš Martinec po úvodním nezdaru posadil na tribunu kapitána Radka Smoleňáka a v brankovišti dal důvěru před Henrim Kiviahem Matěji Machovskému.

Ten dlouho neměl těžší práci, Mountfield předvedl výrazně aktivnější nástup. V sedmé minutě ho od vedoucího gólu dělily centimetry, když Cingeľova dorážka prošla Kváčovi mezi nohama, ale puk se o tyčku zastavil na brankové čáře.

Ve druhé třetině už vyústila převaha domácích v první dva góly. Slovenský útočník Cingeľ okamžitě po přestávce zopakoval nedělní scénář, skóroval jen o dvě sekundy dřív, a ve 31. minutě zvýšil dorážkou Kevin Klíma. Obě branky potvrdili sudí u videa; tu druhou po trenérské výzvě liberecké střídačky.

Východočeši však následně litovali nevyužité přesilovky pět na tři, kterou hráli přes minutu. Bílí Tygři totiž v klasické výhodě snížili díky schované střele Melancona a najednou ovládali dění na ledové ploše. Hradecké vedení zachraňoval Machovský.

Ve 44. minutě ale nestačil na samostatný únik Frolíka, jenž měl se zpracováním puku velké potíže, přesto ho na poslední chvíli zvedl pod břevno. K obratu měl blízko Vlach, na druhé straně vychytal Okuliara skvělým zákrokem Kváča. Domácí dohrávali bez otřeseného Eberleho, jenž se po Nedomlelově hitu ze závěru druhé třetiny na led nevrátil.

Mountfield ubránil kritické oslabení po útočném faulu Okuliara a dvě minuty před třetí sirénou rozhodl. Právě Okuliar v protiútoku vybídl Kevina Klímu, který prostřelil Kváču mezi rukou a tělem. Liberec vyrovnání série neodvrátil ani v krátké hře šesti proti čtyřem.

Série bude pokračovat ve čtvrtek a v pátek na severu Čech.

Oceláři dvakrát dotáhli, pak rozhodli

Hokejisté mistrovského Třince vyhráli druhé čtvrtfinále na ledě Sparty 3:2 v prodloužení a vyrovnali stav série na 1:1. Oceláři dvakrát dotáhli ztrátu a v čase 67:34 rozhodl v přesilové hře Daniel Voženílek.

V brance Ocelářů dostal po nedělní porážce 2:3 před Markem Mazancem přednost Ondřej Kacetl a z rodinných důvodů chyběl centr elitní formace Tomáš Marcinko.

Poprvé vážněji ohrozil Kacetla Kaše tečí Tomáškovy střely a na druhé straně kryl Kovář Jeřábkovu ránu. V 6. minutě našel Růžička bekhendem před brankou Daňa, který zamířil do pravé tyče. Z protiútoku zahrozil Řepík, za Oceláře zase po objetí branky nebezpečně pálil Hrňa.

Sparta se ujala vedení při Romanově vyloučení, kterému se Třinečtí v čele s koučem Motákem divili. Po Vauhkonenově teči Kousalovy střely ještě odvrátil puk před brankovou čárou bek Jeřábek a Kacetl jej zalehl. V čase 13:14 už Kousalovu přihrávku z pravého kruhu z brankoviště poslal do odkryté branky s vypršením Romanova trestu Kaše.

V 16. minutě se prosmýkl mezi třineckými obránci Kousal, ale Kacetl jeho forhendové zakončení kryl. Oceláři se dočkali vyrovnání 61 sekund před koncem první třetiny při Safinově trestu. Růžička zlomil při střele hokejku, vystřídal jej Hudáček a skóroval. Za levý kruh mu nabil Jeřábek a slovenský útočník přes stínícího Kurovského prostřelil Kováře.

Třinec mohl otočit skóre. Nejdříve sparťanského gólmana prověřil Kurovský a v 25. minutě neproměnil samostatný únik Nestrašil. Před polovinou druhé části dostal z dorážky bekhendem do posunuté branky Daňo, ale sudí Sýkora s Kikou si u videa prověřili, že to bylo mimo výseč a gól neplatil.

Oceláři své šance nevyužili a v 34. minutě při Daňově pobytu na trestné lavici udeřila Sparta. Horák si počkal, až bude mít prostor na přihrávku před padajícího Smithe a připravil gól pro Sobotku. Pražané ožili a Oceláři odvrátili pokusy Tomáška a Kašeho. V 39. minutě pomohla Kacetlovi po Řepíkově ráně z pravého kruhu protější tyč.

Ve třetí třetině Kousalovu přihrávku v přečíslení na volného Buchteleho vychýlil Kaňák. V 48. minutě nepřekonal Kacetla dvěma pokusy v rychlém sledu Horák. V čase 48:12 se ale radovali Oceláři. Nestrašil dojel svou straženou střelu, bekhendem našel Hudáčka a ten svým druhým gólem v utkání vyrovnal.

Třinec potom dostal Spartu pod obrovský tak, nepustil ji přes dvě minuty z obranného pásma, ale Kovář a unavená bránící pětice to ustáli. V 57. minutě dorážek Daňo a sparťanský gólman vleže stihl vyrážečkou puk odvrátit před brankovou čárou.

V úvodu prodloužení se Sparta ubránila při Poláškově trestu. Další početní výhodu nabídl Třinci vyhozením puku do hlediště Jandus a po Sobotkově faulu hráli hosté i sedm sekund v pěti proti třem. To sice nevyužili, ale v pokračující výhodě si srazil Voženílkovu přihrávku do vlastní branky Moravčík.

Série pokračuje ve čtvrtek a v pátek v Třinci.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 2. zápasy:

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. Cingeľ (McCormack), 31. Kevin Klíma (Okuliar, Werek) 58. Kevin Klíma (Okuliar, Werek) - 36. Melancon (Birner, J. Vlach), 44. Frolík (Flynn). Rozhodčí: R. Šír, Vrba - Špůr, Šimánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 5371. Stav série: 1:1.

Sestavy:

Hradec Králové: Machovský - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Jergl, Lalancette, Perret - Okuliar, Kevin Klíma, Werek - Pilař, Zachar, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, M. Ivan, Kolmann, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, Bulíř, Ordoš - J. Šír, P. Jelínek, J. Vlach - A. Dlouhý. Trenér: P. Augusta.

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 2:3 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 14. D. Kaše (P. Kousal), 34. Sobotka (R. Horák, Kempný) - 19. L. Hudáček (J. Jeřábek, Nestrašil), 49. L. Hudáček (Nestrašil), 68. D. Voženílek (Hrňa). Rozhodčí: Sýkora, Kika - Rampír, Synek. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:2. Diváci: 12.312. Stav série: 1:1.

Sestavy:

Sparta: Jakub Kovář - Mikliš, Kempný, M. Jandus, Němeček, Polášek, Moravčík, Krejčík - Řepík, Sobotka, M. Forman - Tomášek, R. Horák, D. Kaše - P. Kousal, D. Vitouch, Buchtele - Vauhkonen, G. Thorell, Safin. Trenéři: Hořava a Wallson.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, Marian Adámek, M. Doudera - M. Růžička, D. Voženílek, Daňo - Hrňa, L. Hudáček, Nestrašil - Dravecký, P. Vrána, Chmielewski - Kurovský, Miloš Roman, Buček. Trenér: Moták.