Až se zima zeptá, budeme připraveni, říká Šlégr. Litvínov chce hrát o přední příčky

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 8. 2019 17:42
Před čtyřmi lety slavili v Litvínově historický extraligový titul. Od té doby hrála Verva v play off jen jednou, dvakrát se naopak namočila do barážových bojů. "Obměnil se kádr, ale tím to omlouvat nemůžeme. Jde o práci, kterou musí hráči přinést do každodenního tréninku," má jasno trenér a předseda klubu Jiří Šlégr. V letních trénincích vidí v tomto směru posun.
S posílenou obranou a bývalým špičkovým obráncem na postu trenéra vyhlíží Litvínov lepší zítřky.
S posílenou obranou a bývalým špičkovým obráncem na postu trenéra vyhlíží Litvínov lepší zítřky. | Foto: ČTK

Hra v přípravných zápasech, v nichž chemici dvakrát nastříleli pět gólů Kladnu nebo jen těsně podlehli Spartaku Moskva, ještě hapruje, ale přístup svých hráčů si šéf Litvínova pochvaluje. "Mužstvo si uvědomilo, že poslední dvě sezony nebyly vůbec dobré," všímá si Šlégr.

"Bylo potřeba začít naplno pracovat v tréninku, každý den lpět na detailech. V tom vidím markantní změnu," pokračuje trenér, který v závěru základní části předešlého ročníku nahradil na lavičce Milana Razýma. Ani on však sezonu na poslední chvíli nezachránil.

Vervu mrzela promarněná příležitost o to více, že na startu překvapila soupeře a dlouho se držela nahoře. "Měli jsme na to, abychom hráli play off. Rozhodně nás to pořád mrzí," přiznává sportovní manažer Josef Beránek, jenž v této pozici začíná v mateřském klubu druhou sezonu.

V té minulé trápila Litvínov vedle kolísavé formy také zranění. "Potýkali jsme se s tím hlavně v zadních řadách," říká Beránek. "Tam nás nejvíce tlačilo," přikývne Šlégr. V letní pauze přivedli chemici čtyři obránce.

Přišli David Štich, Adam Jánošík, Jiří Říha a z Vladivostoku se vrátil Karel Kubát. "Jsou to vesměs kreativní a brusliví obránci. Byť od Šticha si slibujeme především fyzickou hru, převahu v soubojích a odhodlání postavit se za mužstvo," představuje Šlégr.

Extraligový seriál

Třinec slaví extraligový titul 2019
Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Před startem nadcházejícího ročníku extraligy vám prostřednictvím témat či rozhovorů představujeme všech 14 klubů nejvyšší hokejové soutěže.

1. Vítkovice, 2. Olomouc, 3. Zlín, 4. Litvínov, 5. Třinec, 6. Kometa, 7. Pardubice, 8. Mladá Boleslav, 9. Karlovy Vary, 10. Sparta, 11. Plzeň, 12. Liberec, 13. Hradec Králové, 14. Kladno

"Posílili jsme obranu, abychom to měli ošetřené. Aby se neopakovalo to, co vloni, kdy nám vzadu chyběli hráči. A věříme, že útok máme dobrý," tvrdí Beránek. Od připravování a střílení gólů jsou v Litvínově zejména ostřílení a léty prověření borci.

Přestože ani oni neprožili povedený rok, vsadí Litvínov znovu na Františka Lukeše, Viktora Hübla, Jakuba Petružálka, Lukáše Kašpara a Juraje Mikuše. "Pořád jsou to kvalitní hráči, kteří by měli ofenzivu utáhnout," věří Beránek. Šlégr doufá, že bude fungovat kombinace s mladými.

Zkraje loňské sezony udivoval tehdy teprve 16letý Jan Myšák, později na sebe upozornil dnes 25letý litvínovský odchovanec Lukáš Válek. "Chceme mladé hráče zabudovat a docílit toho, na co byl Litvínov zvyklý dříve, když vychovával hokejisty světové kvality," podotýká Beránek.

Se Šlégrem jsou sami produkty úspěšné naganské generace a už vloni nastolili v Litvínově vizi se zvýšeným apelem na výchovu nových lídrů. "V týmu je mezi mladými i staršími cítit zdravá konkurence. Nikdo extrémně nevybočuje a celá parta ví, za čím si jde," těší Šlégra.

"Na ledě by mohly dohromady fungovat zkušenosti s přímočarostí. Stačí, aby tomu sami hráči uvěřili," dodává bývalý obránce. "Je dobře, že je u týmu Jirka. Koncepci a vize shora může jako trenér stoprocentně přenášet na led. Hráči by měli hrát podle toho," doplňuje Beránek.

Šlégr, jenž v posledních letech scházel na lavičku z křesla pro předsedu a generálního manažera klubu zpravidla v roli zachránce, se po skončení sezony ohlížel po novém trenérovi. "Ale adekvátní náhradu jsme nenašli. Myslíme si, že takhle je to nejlepší," vysvětluje sportovní manažer.

"Bohužel se nepovedlo sehnat trenéra do nastavené koncepce. Je na mně a mých asistentech, abychom sjednotili partu 25 hráčů. Nebylo to jednoduché rozhodování, ale tu zodpovědnost jsem vzal," říká Šlégr, s nímž vedou mužstvo asistenti Jindřich Kotrla a Radim Skuhrovec.

Sezonu zpestří výlet za hranice

Hráči podstupují pod triem trenérů náročnou přípravu. "Ta nepříjemná dřina se později projeví. Hráči budou odměněni, až se jich zima zeptá, co dělali v létě," usmívá se Šlégr.

V zimě by byl Litvínov rád pevně usazen na pozicích pro play off, aby byl posléze schopný prohánět ty nejlepší. "Zavedl se přímý postup a sestup, musíme zachytit začátek, ale rozhodně nenastavujeme sezonu tak, že bychom se rádi vyhnuli spodním pozicím," hlásí Beránek.

Změny v kádru Litvínova:

Odchody: Michael Petrásek (Prostějov), Roman Graborenko (Liberec), David Tůma (Vsetín), Marek Trončinský (Pardubice), Ladislav Romančík (Kladno).

Příchody: David Honzík (Sparta), Karel Kubát (Vladivostok/KHL), Adam Jánošík (Slovan Bratislava/KHL), Jiří Říha (Kladno), David Štich (Chomutov).

Aktuální k 9. srpnu 2019.

"Máme tým, který by měl bojovat o horní příčky," dodává. "Tak s hráči mluvíme. Chceme vítězit, ne se jen udržet. Každý by měl přemýšlet tímto způsobem," nabádá Šlégr. Od euforické sezony 2015 nezažil Litvínov ani jednu vítěznou sérii v play off a šedivou bilanci hodlá změnit.

27. extraligovou sezonu v řadě odehraje na legendárním Zimním stadionu Ivana Hlinky, ale vedle tradičních výjezdů po republice ho čeká také střetnutí pod otevřeným nebem v Německu. 4. ledna vyzvou chemici na fotbalovém stadionu v Drážďanech pražskou Spartu.

"Od začátku je mezi fanoušky o utkání obrovský zájem. Extraliga se bude poprvé hrát v zahraničí, měl by se překonat rekord v návštěvě na jednom zápase. Je to velká akce pro celý český hokej a jsme rádi, že se Litvínov zúčastní," těší se Beránek.

"Pro každého to bude životní zážitek," říká Šlégr. "Jako hráč jsem zápas pod širým nebem nezažil a těším se v roli trenéra. Budou to nové emoce, utkání bude mít speciální náboj," věští.

Na lavičku by si měl stoupnout proti bývalému spoluhráči z Detroitu a německému trenérovi Sparty Uwemu Kruppovi. "Jestli tam ještě v lednu oba budeme, bude to skvělý zážitek," usmívá se litvínovský kouč.

Za pět týdnů rozjede Litvínov extraligu domácím soubojem proti Brnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman se Šarapatkovi za výrok o neschopnosti zatím omlouvat nemusí, rozhodl Nejvyšší soud

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před lety vyhodil pro neschopnost. Nejvyšší soud vyhověl prezidentovu návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Novinářům to dnes řekl Zemanův advokát Marek Nespala.

Omluvu Zemanovi pravomocně nařídil soud. Ve stanovené lhůtě se ale prezident neomluvil a Nespala podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Současně se na soud obrátil se žádostí, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí o omluvě, dokud sám verdikt nepřezkoumá. Šarapatka kvůli vymáhání omluvy podal na prezidenta exekuční návrh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy