Poslední záchvěv, říká Bednář o štaci ve Vrchlabí. Pro Hradec shání centry

Sport Sport
11. 9. 2019 20:36
Před rokem a půl ukončil extraligovou kariéru. Hokejové starosti však Jaroslavu Bednářovi neubyly. Naopak. V Hradci Králové dělá sportovního manažera, neoficiálního trenéra a navrch stále obléká výstroj.
Brankář Hradce Králové Marek Mazanec (vlevo) oslavuje se spoluhráči vítězné utkání v Lize mistrů.
Brankář Hradce Králové Marek Mazanec (vlevo) oslavuje se spoluhráči vítězné utkání v Lize mistrů. | Foto: ČTK

Cílem je, aby Hradec v nejbližších letech zabojoval o svůj první titul. Momentálně nepatří do nejužší špičky favoritů, ale má solidní vyhlídky. Naposledy skončil pátý a v létě nevykrvácel. Spíš zesílil.

Možná nejdůležitější posilou je brankář Marek Mazanec. Vystrnadil Brandona Maxwella, jenž kvalitní výkony doplňoval slabšími momenty. Mazanec má větší potenciál. Kdysi vychytal titul Plzni, pak dlouho bojoval o místo v NHL. Uspěl jen částečně. Mezi nejlepšími okusil tři desítky zápasů.

Do Evropy už se jednou vracel. Když mu ale během štace ve Slovanu Bratislava zavolali z Rangers, Mazanec opět pelášil za oceán. Jenže tam zůstal "uvězněný" na farmě.

Teď, ve 28 letech, svůj zámořský sen zřejmě definitivně vzdal. V Hradci podepsal na dva roky.

"Klauzuli do NHL nemá," doplňuje sportovní manažer Východočechů Jaroslav Bednář. "V takovém případě bychom s ním smlouvu neuzavřeli, protože chceme stavět stabilní tým na delší čas. Hokejisty, kteří se u nás chtějí jen rozehrát, nebereme."

Staronovou ofenzivní zbraní Hradce je Rudolf Červený, jenž přišel ze Švédska. Tomáši Vincourovi a kapitánovi Radku Smoleňákovi by měl se střílením gólů pomoct také Aleš Jergl. Další výkonnostní skok pak vyhlíží mladík Radovan Pavlík.

Významné změny v kádru

Odchody: Brandon Maxwell (Villach/EBEL), Jaroslav Pavelka (Plzeň), Dominik Graňák (Karlovy Vary), Sébastien Piché (Pardubice), Juraj Bezúch (Košice/Slovensko), Roman Kukumberg (Slovan Bratislava/Slovensko), Lucas Lessio (neznámo).

Příchody: Marek Mazanec (Utica/AHL), Štěpán Lukeš (Chomutov), Radim Šalda (Rimouski/QMJHL), Philip Samuelsson (Lehigh Valley/AHL), Tomáš Voráček (Sparta), Adam Kubík (Kladno), Jordann Perret (Pardubice), Aleš Jergl (Olomouc), Rudolf Červený (Brynäs/Švédsko).

Aktuální k 11. září 2019.

Solidní palebná síla. Pořád ale nestačí. Alespoň podle Bednáře, který by rád ulovil ještě alespoň jednoho středního útočníka.

"Momentálně nemáme lepšího centra, než je Petr Koukal," vysvětluje 42letý manažer. "Rád bych tedy přivedl jednoho dva playmakery, kteří dneska rozhodují zápasy a od nichž se mladí kluci učí."

Pátrání po tvůrcích hry má ještě jeden důvod. Východočeši chtějí zvednout úspěšnost přesilovek, která v minulém ročníku sahala k podprůměrným 15 procentům. Za tříleté éry Bednáře přitom hradecké přesilovky postupně vystoupaly až na první příčku v soutěži. Tehdy mužstvo proměnilo každou pátou.

Proto teď Bednář hráče učí, jak v početní převaze sehrát smrtící kombinaci. V podstatě funguje jako neoficiální trenér. "Na led chodím dvakrát třikrát týdně," podotýká. "Máme zraněného Petra Zámorského, a tak ho doplňují jiní obránci, abychom měli dvě vyvážené lajny. Respektive jednu údernou a druhou takovou doplňující."

Nácvik situací ovšem pomůže jen do určité míry. Hlavní tíha leží na samotném hráči. "Musí to v sobě mít," vykládá Bednář. "Těžko budete chtít po 36letém chlapovi, který celý život hrál třetí čtvrtou pětku, aby najednou něco vymýšlel v přesilovkách. Právě proto hledám tvořivého centra."

Mimochodem, na marodce má Hradec více beků než jen Zámorského, a tak přivedl Tomáše Voráčka a Philipa Samuelssona, syna slavného zadáka Ulfa Samuelssona.

Extraligový seriál
Autor fotografie: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Extraligový seriál

Před startem nadcházejícího ročníku extraligy vám prostřednictvím témat či rozhovorů představujeme všech 14 klubů nejvyšší hokejové soutěže.

1. Vítkovice, 2. Olomouc, 3. Zlín, 4. Litvínov, 5. Třinec, 6. Kometa, 7. Pardubice, 8. Mladá Boleslav, 9. Karlovy Vary, 10. Sparta, 11. Plzeň, 12. Liberec, 13. Hradec Králové, 14. Kladno

Poslední záchvěv

Bednář bude v sezoně extrémně vytížený. Kromě manažerské a trenérské práce na něj dolehnou rovněž hráčské povinnosti. Bude pomáhat druholigovému Vrchlabí s postupem. Stejně jako na konci uplynulého ročníku.

"Ty zápasy mi ukázaly, že na tom úplně špatně nejsem," říká. Během léta nerozjel plnohodnotnou přípravu, ale držel se v kondici. Věří, že je připravený. Návrat na led bere jako čistě pracovní záležitost. Jestliže Vrchlabí postoupí, mělo by se stát plnohodnotnou farmou Hradce. Už teď jistá spolupráce probíhá.

"Doufám, že ji dotáhneme do úspěšného konce," přeje si Bednář. "Ujmul jsem se tohohle nápadu, protože si myslím, že farma je dneska nedílnou součástí úspěšných týmů, a to všude po světě. Ve Vrchlabí už máme některé hráče, které chci sledovat. Proto jsem se rozhodl, že ještě budu hrát."

Kvůli manažerským povinnostem všechny tréninky nestihne. Zápasů chce zvládnout co nejvíc. Po boku bude mít další zvučná jména - Jana Hlaváče a Petra Sýkoru. "Sestavu nedělám, takže nevím, jestli nás trenéři dají do jedné lajny," dodává Bednář. "S Petrem jsme ale hráli ve Švýcarsku a myslím, že chemie mezi námi fungovala."

Vrchlabí se přiblížilo postupu už na jaře, ale do finále neprošlo přes Sokolov, pozdějšího vítěze. 

Jestliže postup tentokrát vyjde, Bednář definitivně ukončí hráčskou kariéru. První ligu už by s Vrchlabím nehrál: "Stoprocentně ne. Tohle je čistě můj poslední záchvěv."

 

Právě se děje

Další zprávy