Slabý start českého hokeje. Propadli jsme, zlobil se kouč po debaklech na Hlinkovi

jzp jzp
8. 8. 2019 16:30
První významný turnaj v nové sezoně dopadl pro český hokej špatně. Reprezentační osmnáctka získala na domácím Hlinka Gretzky Cupu jen dva body a bude hrát o páté místo.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Chris Tanouye/HHOF-IIHF Images

Češi málem nezískali ani bod. Proti Švýcarsku, které v přípravě porazili 5:1 a 4:1, prohrávali těsně před koncem 2:3. Nakonec vyválčili vítězství 4:3 po nájezdech. Proti těžším vahám však neměli nárok. Finsku podlehli 1:5, Kanadě 1:7, což dělá celkové skóre 6:15.

"Vím, že výsledek tomu neodpovídá, ale nechali jsme na ledě všechno," komentoval pro hokej.cz poslední debakl obránce Marek Bláha. "Kdo tady byl, nebo sledoval zápas v televizi, musel vidět, že jsme makali."

"Výsledky hovoří za vše. Propadli jsme," zlobil se nový trenér dorostenců Karel Beran.

Před rokem měl po skupinové fázi podobné pocity Alois Hadamczik, jenž také skončil se dvěma body. Turnaj tehdy poprvé probíhal v Edmontonu a Red Deeru a zkušený kouč přičítal špatné výsledky pozdnímu příletu do Kanady a následným problémům s aklimatizací.

Nyní nastupovala osmnáctka v Břeclavi, ale domácí prostředí jí nepomohlo. Vzhledem k bodům a skóre odehrála nejhorší skupinovou fázi v historii, respektive od roku 1997, kdy Hlinka Gretzky Cup nastálo zakotvil v Česku a na Slovensku (střídavé pořadatelství s Kanadou je prozatím v plánu do roku 2022). Postupně získal nálepku neoficiálního mistrovství světa dorostenců.

V pátek od 15:30 budou Češi hrát proti Spojeným státům o páté místo.

"Víc jsme si tady nezasloužili," podotkl Beran. "Věřili jsme, že ze skupiny postoupíme, výkony proti Švýcarsku a Finsku však byly matné. Ve všech třech zápasech jsme hodně inkasovali, směrem dopředu jsme zase byli málo produktivní."

Američané tradičně posílají svůj nejsilnější výběr až na dubnový světový šampionát. Na Hlinka Gretzky Cupu startují s hráči, kteří nejsou součástí speciálního rozvojového programu. V nedávné přípravě Češi porazili USA 3:1.

I kdyby úspěch zopakovali, budou druhým rokem bez cenného kovu. V letech 2013 až 2017 přitom získali hned čtyři medaile, z toho jednu zlatou, čímž přetrhli šňůru Kanady. Ta turnaj ovládla desetkrát za posledních jedenáct let.

Česko momentálně doplácí na méně výrazné ročníky. Na posledním draftu mělo prvního zástupce, gólmana Lukáše Paříka, až ve třetím kole.

Příští dražba talentů může přinést o něco lepší výsledek. Podle jednoho ze žebříčků má šanci na první kolo forvard Jan Myšák, který v Břeclavi jednou skóroval. Sezona však s prvotními předpoklady zamíchá.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy