Slavia obrala Plzeň, Horváth nedal spornou penaltu

19. 10. 2013 18:53
Plzeň se štěstím vybojovala proti Slavii remízu 1:1. Slovácko nastřílelo Liberci tři góly v rozmezí deseti minut a celkově vyhrálo 4:2.
Pavel Horváth mohl v závěru vstřelit vítězný gól, ale při penaltě neuspěl.
Pavel Horváth mohl v závěru vstřelit vítězný gól, ale při penaltě neuspěl. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Plzně utrpěli v 11. kole Gambrinus ligy další ztrátu, když doma se štěstím jen remizovali se zachraňující se Slavií 1:1. Vedoucí Sparta tak může zvýšit svůj náskok už na šest bodů.

Slavia po půlhodině vedla, když jednu z mnoha šancí Pražanů využil Juhar. Hosté i díky velkým chybám Západočechů měli další tutovky, ovšem neproměniluž žádnou. Naopak v 60. minutě po Horváthově prostrčení vyrovnal Rajtoral.

Viktoria měla na kopačkách dokonce vítěznou trefu, jenže Horváth v 89. minutě po nafilmovaném pádu Kovaříka Rakovana z penalty neprostřelil.

Slovácku se parádně povedl vstup do druhého poločasu, když třemi góly v rozmezí deseti minut zvýšilo své vedení nad Libercem z 1:0 na 4:0. Dvě branky vstřelil Libor Došek, jenž tak dosáhl stogólové mety, která mu odemkla dveře do Klubu ligových kanonýrů. Severočeši v závěru už jen korigovali na 4:2.

Podobný kousek předvedla i Příbram, která na stejný střelecký výkon potřebovala o dvě minuty déle. Její kanonáda proti Olomouci však byla o to cennější, že otočila nepříznivý stav 0:2 na konečných 3:2.

V 90. minutě ztratilo druhou výhru v sezoně Znojmo. Nováček vedl na hřišti Ostravy od 37. minuty, kdy se trefil Hnaníček. V poslední minutě však vyrovnal Kukec.

Koubkovy změny Slavii nabudily

Plzeň se chtěla dobře naladit na středeční zápas Ligy mistrů na Bayernu, ovšem mužstvo trenéra Koubka se ukázalo jako hodně tuhým soustem. Neobvyklou sestavou k tomu přispěl i sám jeho lodivod, který kolizi se zápasem reprezentační devatenáctky musel přicestovat narychlo letadlem. Útočníka Škodu stáhl do obrany a Juhara posunul na hrot.

Otěže od počátku otevřeného utkání překvapivě dlouho drželi hosté. Hned v úvodu zahrozil nebezpečným výpadem Juhar, ale tentokrát ještě přestřelil. Domácí odpověděli Horváthovým pokusem, ale zároveň začali v obranné fázi kupit chyby.

Ve 30. minutě jednu z nich využil Juhar, jemuž neuvěřitelným zkratem namazal Procházka. Další minely mohli potrestat Prošek s Petrákem, jenže trestuhodně selhali. Zvlášť Proškem zakončený ťukes ve vápně volal po uklizení míče do prázdné brány. Brzy po změně stran se zase blýskl Kozáčik, jenž pohotově vyškrábl Juharovu hlavičku.

Plzeň brala aspoň bod

Pražané zahozených šancí hořce litovali v 60. minutě, kdy se po Horváthově přiťuknutí trefil přesně pod břevno Rajtoral. Úřadující mistr vycítil šanci, jenže Kolářova teč ani Procházka po přímém kopu neuspěli.

Ideální příležitost k dokonání obratu měl v předposlední minutě Horváth, jenže pokutový kop mu Rakovan zlikvidoval.

Vítězná premiéra Čuhela

Příbram čekala na vítězství už pět zápasů v řadě a jako nový impuls zvolilo její vedení výměnu trenérů. Na přelomu poločasů zápasu proti Olomouci to vypadalo, že nový muž na střídačce Petr Čuhel si povede podobně jako jeho předchůdce František Straka.

Hra Středočechů byla v první půli mdlá a v její poslední minutě navíc potrestal chybu Mišůna Varadi. A když po změně stran přidal druhý gól hlavou Doležal, vypadalo to s Příbramí zle nedobře.

Domácí se však vzepjali k heroickému obratu. V 58. minutě snížil z penalty Zápotočný, o deset minut později z dálky vyrovnal Abraham a za chvíli obrat dokonal po rohu opět Zápotočný.

Slovácko ukončilo hrozivou sérii

Trenér Slovácka Habanec udělal proti Liberci řadu změn, když některé zkušené hráče nechal sedět na lavičce a místo nich poslal na hřiště mladíky.

Zprvu to však příliš nepomáhalo, do šancí se dostával Liberec a Slovácko bylo rádo, že neinkasovalo. Domácí se však postupně dostali do hry a ve 34. minutě otevřel po centru Biolka skóre Valenta.

Liberec po inkasované brance vypadl z rytmu, čehož Moravané po přestávce využili k dalším gólům během pouhých deseti minut. Dva zásahy přidal Došek, jednou se trefil Kerbr.

Slovan se probral až za rozhodnutého stavu. V poslední půlhodině snížili Rybalka s Huškem ovšem na bodový zisk již hosté i přes křečovité branění Slovácka už nedosáhlo. Domácí se tak po patnácti zápasech proti Liberci bez výhry konečně mohli radovat z ukončení nepříjemné série.

Baník vybojoval bod v poslední minutě

Ostrava začala proti Znojmu podle očekávání aktivně, ovšem její šance ve vedoucí gól nevyústily. Nejblíže mu byl Baránek, ale jeho oblouček pouze orazítkoval břevno. O chvíli později zase pohrdl sólovým únikem Engelmann.

Jihomoravané se ubránili a v 37. minutě sami udeřili. Rohový kop umístil za Pavlenkova záda Hnaníček. Ostravané se snažili rychle odpovědět, ale Krautovu tutovku zblokoval Hrubý a neujala se ani Engelmannova hlavička z pěti metrů.

Slezané se snažili o vyrovnání, Znojmo jim však aktivní obranou dělalo problémy. V poslední minutě se Baník přece jen dočkal. V závaru napálil míč Kukec a rozhodl o dělbě bodů. Nic na ní nezměnil ani následný Fantišův únik.

Bohemians pálili šance

Jihlava si ze hřiště ´Klokanů´ odvezla vůbec první venkovní body v této sezoně, i když se po většinu zápasu musela bránit výraznému tlaku domácích.

Dvě šance promarnil Hora, který nejprve z voleje přestřelil, a poté nevyužil svůj postup z úhlu. Ještě větší tutovku spálil Bartek, jenž z malého vápna překopl odkrytou branku, a podobně se vedlo i Neradovi.

11. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 1:1 (0:1)
Branky: 60. Rajtoral - 30. Juhar. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Peřina. ŽK: Horváth, Bakoš, Petržela - Neves. Diváci: 10.834.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Řezník - Hořava, Horváth - Ďuriš (68. Kovařík), Pospíšil (46. Petržela), Kolář - Bakoš (83. Wágner). Trenér: Vrba.
Slavia: Rakovan - Dostál, Dobrotka, Škoda, Neves - Zmrhal (87. Škutka), Petrák - Prošek (68. Štěpán), Lička, Nitrianský (79. Koreš) - Juhar. Trenér: Koubek.

Baník Ostrava - 1. SC Znojmo 1:1 (0:1)
Branky: 90. Kukec - 37. Hnaníček. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Filípek. ŽK: Baránek, Droppa - Cihlář, Vašíček, Hnaníček. Diváci: 5102.

Ostrava: Pavlenka - Zawada, Frydrych, Baránek, Sukup - Fantiš, Droppa, Hable (24. Foltyn), Engelmann - Kraut (65. Kukec), Rolinc (46. Lukeš). Trenér: Svědík.
Znojmo: Hrubý - Mudra, Hnaníček, Hudec, Cihlář - Helísek (90. Reljič), Nepožitek, Lacko (70. Hrošovský), Crnkič (88. Tomeček) - Okleštěk, Vašíček. Trenér: Kalvoda.

Bohemians Praha 1905 - Vysočina Jihlava 0:0
Rozhodčí: Franěk - Blažej, Mokrusch. ŽK: Kalina - Krejčí, Jungr, Masopust. Diváci: 4024.

Bohemians: Berkovec - Kalina, Šmíd, J. Štochl, Kolář - Moravec, Nerad, Jindřišek, Bartek (83. Ndiaye) - Hora - M. Štochl (77. Budínský). Trenér: Weber.
Jihlava: Blažek - Mikula (83. Tlustý), Krejčí, Šourek, Vaculík (46. Koloušek) - Marek, Jánoš (74. Karlík) - Masopust, Jungr, Kosak - Harba. Trenér: Komňacký.

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 4:2 (1:0)
Branky: 47. a 57. Došek, 34. Valenta, 49, Kerbr - 62. Rybalka, 71. Hušek. Rozhodčí: Jech - Urban, J. Paták. ŽK: Valenta, Biolek, Reinberk - Sackey. Diváci: 4076.

Slovácko: Melichárek - Reinberk, Rada, Košút, Šimko - Daníček - Biolek (84. Ondřejka), Valenta (88. Trávník), Petr (78. R. Mezlík), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.
Liberec: Kovář - Coufal (71. Kušnír), Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey (46. Hušek) - Šural, Pavelka, Rybalka, Kalitvincev (59. Delarge) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

1. FK Příbram - Sigma Olomouc 3:2 (0:1)
Branky: 58. z pen. a 70. Zápotočný, 68. Abraham - 45. Varadi, 55. Doležal. Rozhodčí: K. Hrubeš - Moláček, Kříž. ŽK: Švancara (Příbram).

Příbram: Hruška - Krbeček, Zápotočný, Mišůn, Divíšek - Abraham, Tarczal - Mareš, T. Pilík (78. Pleško), Danoski (58. Švancara) - Řezníček. Trenér: Čuhel.
Olomouc: Blaha - Vidlička, Koutný, Škerle, Vepřek - Karaš, Houska (77. Lietava) - Varadi, Ordoš (73. Wijlaars), Navrátil (81. Falta) - Doležal. Trenér: Kotůlek.

1. Sparta 10 9 1 0 27:6 28
2. Plzeň 11 7 4 0 24:8 25
3. Teplice 10 7 2 1 30:10 23
4. Liberec 11 7 1 3 13:14 22
5. Mladá Boleslav 11 5 4 2 20:10 19
6. Jablonec 11 4 4 3 18:16 16