Aktualizováno 4. 4. 2015 22:08
Reportáž ze sobotních duelů 22. kola první fotbalové ligy.
Fotbalisté Sparty se radují.
Fotbalisté Sparty se radují. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Sparty porazili ve 22. kole Synot ligy Hradec Králové na jeho hřišti 3:0 a stáhli minimálně do neděle náskok vedoucí Plzně na rozdíl dvou bodů. O výhru favorita se postarali reprezentanti Kadlec, Lafata a Krejčí.

Další čtyři duely měly výkop v 17:00 hodin a zatímco Jablonec triumfem v Budějovicích 3:0 roli favorita zvládl, Boleslav v Teplicích totálně vybouchla a prohrála vysoko 0:5. Další dva souboje skončily remízou - Dukla plichtila se Slováckem 0:0, Příbram s Jihlavou 1:1.

Večerní malé pražské derby Slavie s Bohemians 1905 skončilo remízou 1:1, když se nejprve trefil Vukadinovič. Ten se ale následně nechal vyloučit a v 89. minutě srovnali hosté z přímého kopu Mikuše.

Spartu vedl za výhro Kadlec

O zápas byl v Malšovicích velký zájem, pořadatelé však neotevřeli dostatečný počet vchodů, a tak se někteří domácí fanoušci dostali na tribuny až po pětadvaceti minutách hry. O branku sice nepřišli, ale neviděli brilantní představení domácího brankáře Koubka.

Ten se postavil proti sparťanským střelcům celkem třikrát. Nejprve chytil prudkou střelu Dočkalovi a poté dva pokusy Kadlecovi, po celý zápas nejnebezpečnějšímu hráči. Třetí souboj Kadlece s Koubkem však již vyhrál reprezentant v dresu Sparty. Ve 31. minutě prošel obranou, jako posledního obelstil kapitána Rolka a levačkou obstřelil Koubka.

Hostím pomohla chyba v obraně Hradce

Největší domácí příležitost pak přišla v 60. minutě. Začal ji prudký Černého centr, který prošel až k brankové čáře, ale odtud ho hradečtí hráči nedokázali dostat do brány. Zabránil jim v tom obránce Mareček, jenž na poslední chvíli zastoupil už překonaného Štěcha. Hradec v tu chvíli dokazoval, že jarní výkony nejsou náhodné, jenže chyboval.

Plašil v 64. minutě špatně odkopl míč, získal ho soupeř a po Kadlecově centru se prosadil ranou z voleje kapitán Lafata. Nejlepší střelec v historii samostatné ligy zaznamenal 150. branku a ukončil čtyřzápasové střelecké trápení. Od té chvíle už favorizovaní hosté v klidu drželi hru v rukou. Jejich třetí zásah navíc přidal těsně před koncem po Konatého nahrávce Krejčí.

Jihočeši se nadále trápí

České Budějovice pokračovaly v jarním trápení a ani na šestý pokus nebodovaly. Tentokrát prohrály 0:3 s Jabloncem, který si díky vítězství upevnil třetí pozici. Za výhrou severočeský celek nasměroval vlastní gól Lengyela, další branky přidali Mingazov a Crnkič.

Boj o poháry zdramatizovaly páté Teplice, jež deklasovaly Mladou Boleslav, která drží čtvrtou příčku zajišťující start v předkole Evropské ligy. Severočeši soupeře rozdrtili pěti góly, hlavním strůjcem úspěchu byl autor dvou branek a dvou přihrávek Litsingi. Zbývající trefy domácích zařídili Potočný, Táborský a Salami a Teplice tak na Středočechy ztrácejí čtyři body.

Skóre v malém pražském derby na Slavii otevřel v 55. minutě srbský záložník Vukadinovič, který byl ale tři minuty nato vyloučen. Hosté přesilovku využili v 89. minutě, kdy se trefil z přímého kopu Slovák Mikuš. "Klokani" bodovali na hřišti Slavie po šesti zápasech a zůstali v tabulce třináctí. Domácí ukončili sérii tří porážek a poskočili na jedenácté místo.

V neděli má liga na programu zápasy Ostravy s vedoucí Plzní a posledního Liberce s Brnem.

Fotbalová Synot liga - 22. kolo:

Hradec Králové - Sparta Praha 0:3 (0:1)
Branky: 31. Kadlec, 64. Lafata, 87. Krejčí. Rozhodčí: Proske - Pelikán, Vysloužil. Bez karet. Diváci: 7100.

Hradec: T. Koubek - Holeš, Chleboun, Rolko, Plašil (69. Shejbal) - Trubač, P. Černý (83. Tito) - Štípek (64. Vaněček), Halilovič, Malinský - Dvořák. Trenér: Barborík.

Sparta: Štěch - Mareček (89. Chvátal), J. Brabec, Holek, Costa - Vácha, Matějovský - Kadlec (85. Řezníček), Dočkal (78. Konaté), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

Slavia Praha - Bohemians Praha 1905 1:1 (0:0)
Branky: 55. V. Vukadinovič - 89. Mikuš. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Hrabovský. ŽK: Baéz, Mikula, Tamás - Moravec, Jindřišek, Bratanovič, Šírl, Mosquera. ČK: 58. V. Vukadinovič (Slavia). Diváci: 8019.

Slavia: Berkovec - Mikula, Bílek, Deli, Tamás - Baéz, R. Hrubý (69. Dostál) - V. Vukadinovič, Piták, Zmrhal (74. Švec) - Milan Škoda (85. Červenka). Trenér: Beránek.

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Škerle, Šmíd, Šírl (86. Kalina) - Jindřišek - Moravec, J. Rada, Bartek - Bratanovič (64. Mosquera) - Mikuš. Trenér: Pivarník.

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 5:0 (3:0)
Branky: 20. a 64. Litsingi, 8. Táborský, 31. Potočný, 90.+1 Salami. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Kříž. ŽK: Zahustel, Šisler, Štohanzl (všichni M. Boleslav). Diváci: 3720.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jablonský, Lüftner, Krob - Ljevakovič, Táborský - Hora (86. Takács), Litsingi, Vůch (81. Balázs) - Potočný (89. Salami). Trenér: P. Rada.

M. Boleslav: Šeda - Bořil, Navrátil, Šisler, Končal - Štohanzl, Ščuk - Zahustel (55. Ďuriš), Vacek, Skalák - Wágner. Trenér: K. Jarolím.

1. FK Příbram - Vysočina Jihlava 1:1 (0:1)
Branky: 52. Suchan - 25. Tlustý. Rozhodčí: M. Paták - Mokrusch, Pilný. ŽK: Tlustý, Hybš, Šulek, Kukol (všichni Jihlava). Diváci: 2111.

Příbram: Kelemen - Nitrianský, Hájovský, Zápotočný, Matějů - Hnaníček, Krameš - Pilík (87. Moulis), Fillo (46. Suchan), Zeman - Bednář. Trenér: P. Tobiáš.

Jihlava: Hanuš - Kukol, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - Marek, T. Kučera - Harba (71. Fulnek), Šulek, Vaculík (87. Jungr) - Mešanovič (67. Kliment). Trenér: Klusáček.

Dynamo České Budějovice - Baumit Jablonec 0:3 (0:0)
Branka: 60. Lengyel vlastní, 64. Mingazov, 90. Crnkič. Rozhodčí: Kocourek - J. Paták, Antoníček. ŽK: Chrien - F. Novák. Diváci: 2021.

Č. Budějovice: Křížek - Janotka (87. Dvořák), Lengyel, P. Novák, Machovec (80. Linhart) - Pešek (70. Hála), Chrien, Benát, Řezáč, Funda - Michal Škoda. Trenér: František Cipro.

Jablonec: Hrubý - Romera (82. Rossi), Pernica, Beneš, F. Novák - Kopic, Greguš, Hübschman, Pospíšil (61. Crnkič), Mingazov (75. Šabala) - Doležal. Trenér: Jaroslav Šilhavý.

Dukla Praha - 1. FC Slovácko 0:0
Rozhodčí: Franěk - Peřina, Pochylý. ŽK: Matěj Hanousek - Valenta, Došek, Kuncl, Šumulikoski. Diváci: 924.

Dukla: F. Rada - Karavajev, Štetina, Polom, Matěj Hanousek - Považanec, Gedeon, Marek Hanousek - Berger (69. Přikryl), Jan Blažek (22. Beauguel), Jakub Mareš (84. Čajič). Trenér: Kozel.

Slovácko: Heča - Kuncl, Košút, T. Rada, Šimko - Valenta (62. Kalouda), Šumulikoski - Diviš (87. Hlúpik), Trávník (90. Havlík), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

1. Plzeň 21 17 2 2 48:16 53
2. Sparta 22 16 3 3 38:9 51
3. Jablonec 22 14 5 3 41:16 47
4. Mladá Boleslav 22 11 3 8 32:25 36
5. Teplice 23 8 8 7 36:26 32
6. Slovácko 23 8 5 10 32:31 29