Hádka s Vrbou o Krejčího? V pozadí tajné války stojí Sparta

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 4. 2015 6:02
Sparta licituje kolem toho, že by v červnu měla poskytnout týmu do 21 let Kadeřábka s Krejčím. V konfliktu hraje svou roli i Pavel Vrba.
Sparta by byla raději, kdyby se Euro "21" obešlo bez Pavla Kadeřábka a Ladislava Krejčího
Sparta by byla raději, kdyby se Euro "21" obešlo bez Pavla Kadeřábka a Ladislava Krejčího | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - Život je boj. A ve fotbalovém zákulisí se neustále vedou stovky půtek, o kterých většinou ani nevíme, a je to tak lepší.

Občas ale vyhřeznou na povrch. Ať už se tváří jako vyhrožování nukleárními hlavicemi, jako aféra s Křetínského taškou, nebo zprvu jen tak zlehka probublají. 

A to je případ probíhající tajné války o hráče pro Euro "21", které v červnu uspořádá Česká republika. Zatím se projevila vzteklým slovním výbuchem Pavla Vrby, kouče českého A-týmu, na adresu Jakuba Dovalila, jeho kolegy od "21", který si dovolil pronést jednu větu, že není úplně "happy" z toho, že ani na poslední přípravu proti Portugalsku neměl svůj tým kompletní. Protože mu Václava Kadlece a Ladislava Krejčího trenér "áčka" Vrba překvapivě neuvolnil.

Základní problém je v tom, že se tu kříží zájmy několika stran. A jednou z nich je i pražská Sparta.

Ta pro změnu není "happy" z toho, že by se ve druhé půlce června mělo zúčastnit Eura do 21 let tolik jejích hráčů, především jí jde o její hvězdy Pavla Kadeřábka či Ladislava Krejčího. Sparta má obavy, že se pak po nezbytné dovolené nestihnou dostat do potřebné formy do konce července, kdy už na Letenské čekají předkola evropských pohárů.

Sparta se k problému oficiálně nijak vyjadřovat nechce. Nicméně několik zdrojů se shodlo, že z její strany směřuje na Strahov už několik týdnů či měsíců iniciativa, aby se Kadeřábek s Krejčím malého Eura zúčastňovat nemuseli. A když už tedy ano, tak aby neabsolvovali jak ME "21", tak i červnový zápas na Islandu. A takovou variantu zase logicky naprosto odmítá  Pavel Vrba.

Sešli se u Pelty v kanceláři

Přitom se zdálo, že už se celý šmodrchanec podařilo rozetnout. Situace už byla totiž natolik vyhrocená, že Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, svolal všechny zainteresované strany v polovině března do své strahovské kanceláře.

A diskusi neprodlužoval. Podle informací Aktuálně.cz jednoznačně stanovil priority: 1. Kvalifikace A-týmu na Euro 2016, 2. turnaj ME "21" v Česku. S tím, že na žádné další, například klubové, zájmy už se zřetel brát nebude.

Světlo světa pak spatřily nominace "áčka" i "21" na březnové zápasy.  Sparťan Pavel Kadeřábek nebyl v žádné z nich, protože má právě zraněné koleno. Matěj Vydra z Watfordu a další sparťan Václav Kadlec se objevili na listině hráčů týmu do 21 let. A jeho kolega z Letné Ladislav Krejčí v "áčku".

Pár dní na to se zranil slávista Milan Škoda, a trenér Pavel Vrba si proto do A-týmu na kvalifikační utkání s Lotyšskem přetáhl Václava Kadlece.

Média informovala o tom, že po jeho odehrání by se Kadlec i s Krejčím měli přesunout do "21", aby si s ní zahráli její přípravu proti Portugalsku. Ale nestalo se, oba jeli s A-týmem Pavla Vrby na přátelský zápas do Žiliny. A spolu s nimi navíc i jeden  z Dovalilových brankářů Jiří Pavlenka.

Když novináři na trenéra "21" Jakuba Dovalila naléhali s dotazy, co tomu říká, pronesl jednu poměrně nevinnou větu, že není "happy" z toho, když nemá tým pohromadě, ale že respektuje potřeby A-týmu.

To ovšem Vrbovi postačilo jako záminka k výbušné reakci: "Nějaká dohoda byla, bohužel jsem se dočetl, že nebyla z naší strany splněna. Od té doby je priorita áčko a holt jednadvacítka se bude muset přizpůsobovat. Nechci to rozvádět, jak to rozváděli trenéři a manažeři jednadvacítky. Připadlo mi, že si někteří asi neuvědomují, že první je áčko, pak jednadvacítka, dvacítka a tak dále."

Pavel Vrba už se tedy k situaci nijak dál vyjadřovat nechce, stejně tak Jakub Dovalil nebo manažer "21" Jaromír Šeterle. Ti všichni svá ústa zamkli, nicméně deníku Aktuálně.cz pomohly mozaiku celého sporu sestavit další osoby, které jsou s děním kolem celého příběhu dobře obeznámeny. Věc je ovšem natolik citlivá, že tak učinily s přísnou výhradou, že jejich jméno nebude nikde zmíněno.

Jejich výpovědi však do sebe zapadají poměrně přesně. Jisté je, že teď se čeká na to, jakým způsobem do věci znovu vstoupí Miroslav Pelta. A hlavně, jak ji vyřeší.

Hráči mají jasno, chtějí na turnaj

Samotní hráči, o které tu jde v první řadě, ale v té velké hře mocných se jich nikdo na nic neptá, už v médiích opakovaně a jednoznačně zdůraznili, že na svém startu na mistrovství Evropy "21 mají eminentní zájem, protože se bude hrát doma, tedy na českých stadionech. A šance zažít něco takového se jim už nikdy nenaskytne.

Řeč je tedy o Pavlu Kadeřábkovi, který by teď své bolavé koleno rád "zprovoznil" do derby se Slavií. Není tajemstvím, že se na něj Sparty vyptávalo už několik zahraničních klubů, padaly například zmínky o Hoffenheimu. Pokud by Sparta prodala Kadeřábka ještě před ME "21", už by se pak o to, jestli z turnaje bude, nebo nebude přetížený, nemusela starat.

Jenže představa Sparty v souvislosti s Kadeřábkem je údajně vyčíslena sumou 5 milionů eur, a to je opravdu hodně. Za o něco menší sumu by Sparta byla možná ochotná licitovat o to, aby Kadeřábek ještě v jejích barvách odehrál kvalifikaci Ligy mistrů. 

O Ladislava Krejčího, i vzhledem k jeho ne úplně přesvědčivé formě, zase až tak intenzivní zájem v cizině podle všeho momentálně není. Ale nikde není psáno, že se to v horizontu týdnů nemůže změnit.

Václava Kadlece půjčil Frankfurt Spartě jen na půl roku, právě s cílem, aby se v ní rozehrál před ME "21". Takže tady zbude problém jediný, že kvůli starému disciplinárnímu trestu nebude moci startovat v prvním utkání skupiny A proti Dánsku.

Matěj Vydra hraje v anglickém Watfordu - a je pozoruhodné, že s jeho březnovým uvolněním do "21" Pavel Vrba nejmenší problémy neměl. Tak jako u sparťanů.

Spartu tlačí termínovka

O co jde v celé téhle velké hře fotbalové Spartě? Hlavně o termíny a čas, zejména na regeneraci hráčů po sezoně.

Liga končí 30. května.

Reprezentační tým do 21 let ihned odjíždí na desetidenní soustředění do Rakouska (1.-10. 6.). Na něj logicky nepojedou hráči, kteří budou nominováni do A-týmu.

Ten čeká v pátek 12. června kvalifikační zápas o "velké" Euro na Islandu. Z Reykjavíku se tým vrátí buď hned po zápase, nebo 13. června.

A už ve středu 17. června se hraje v Edenu první zápas českého týmu na ME "21" proti Dánsku. Pak to jde rychle, 20. června se Srbskem a 23. června s Německem.

Do semifinále, které se hraje 27. června, jdou vždy dva nejlepší týmy ze skupin, teoreticky se kvůli kvalifikaci o OH může hrát i zápas o 5. místo (28. června). A finále je na programu v úterý 30. června.

Češi tedy na turnaji mohou skončit nejdříve 23. června, nejpozději 30. června. Tou dobou už budou ostatní hráči Sparty, ti bez reprezentačních povinností, po své takřka měsíční dovolené opět v přípravě.

Kdyby šli Krejčí a spol. na ME "21" až do finále a kdyby po něm dostali 14 dní dovolené, byli by Spartě k dispozici 14. července. A třetí předkolo Ligy mistrů, které Spartu pravděpodobně čeká, se rozehraje 28. července. Mladí reprezentanti by tedy měli na přípravu na něj zhruba dva týdny.

Vyjednavači Sparty podle informací deníku Aktuálně.cz argumentovali případem Juraje Kucky, který Slovensko reprezentoval na MS 2010 v Jihoafrické republice. Po návratu měl minimální čas na regeneraci, hned naskočil do předkol - a většinu podzimu pak promarodil.

Kromě Kadeřábka a Krejčího se problém může týkat také dalšího sparťanského adepta nominace na ME "21" Jakuba Brabce, ale i letenských hráčů rozesetých po hostováních v lize. To jsou Matěj Hybš, Adam Jánoš, Roman Polom, Tomáš Přikryl a Jiří Skalák.

Třetí předkolo evropských pohárů bude ve stejném termínu zajímat patrně i Plzeň a Jablonec. Oba kluby mají v  "21" ve hře také několik svých hráčů, ale na rozdíl od Sparty situaci nedramatizují.

O co hraje Pavel Vrba

Ještě jsme nezmínili, jaké zájmy má v téhle hře vedení týmu do 21 let. Jsou jasné, tým co nejvíc posílit. Jednak český fotbal momentálně nemá talentů nazbyt, jednak Česko jako pořadatel turnaje nehrálo kvalifikaci. Mužstvo tak nemělo možnost zocelit se v ní a sehrát přirozenou cestou. A v přípravných zápasech podávalo poměrně nepřesvědčivé výkony.

Fotbalová asociace ČR si v domácím prostředí logicky nechce utrhnout ostudu. Když se naopak turnaj povede, může fotbal u české veřejnosti získat významné plusové body. Proto Miroslav Pelta od začátku tvrdí, že turnaj bude mít vysokou prioritu.

A jakou roli v tom všem hraje Pavel Vrba a jeho nejbližší spolupracovník, manažer A-týmu Dušan Fitzel?

Jejich motivace házet týmu do 21 let klacky pod nohy, jíž jsme byli v uplynulých dnech svědky, alespoň si to tak mnozí mohli vykládat, je nejméně čitelná. Údajně hrají roli i osobní ega...

Při racionálnějším pohledu může jít Vrbovi o to, aby se "jeho" hráči stoprocentně koncentrovali na "jeho" kvalifikaci, tedy na zápas na Islandu. A aby byli v optimální fyzické i psychické pohodě k dispozici i na zářijové zápasy "áčka".

Vrba se opakovaně vyjádřil, že kvalita hráčů, s nimiž se dá počítat pro reprezentační A-tým, může stoupat jen při pravidelných startech ve skupinách evropských pohárů. I proto má Vrba silný zájem na tom, aby byly Sparta i další kluby v kvalifikacích úspěšné.

Teď je tedy na Miroslavu Peltovi, aby jako nejvyšší autorita českého fotbalu všechny zájmy nějak sladil a věc efektivně vyřešil. A to co nejrychleji.

Mimochodem... Čtyři týmy z ME "21" postoupí na olympiádu 2016 do Ria. Pokud mezi nimi budou Češi, pak srpnový olympijský turnaj termínově zasáhne do třetího i čtvrtého předkola evropských pohárů. Takže bychom podobné problémy museli řešit i napřesrok.

Někdo by je vnímal jako příjemné, jiní by z nich asi příliš "happy" opět nebyli.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Šéf banky Credit Suisse rezignoval, opakovaně porušil opatření proti koronaviru

Předseda správní rady švýcarské bankovní skupiny Credit Suisse António Horta-Osório kvůli porušení pravidel karantény v době pandemie nemoci covid-19 s okamžitou platností rezignoval. Ve funkci byl devět měsíců. Banka v prohlášení uvedla, že Horta-Osório odešel na základě interního vyšetřování a ve funkci ho nahradí Axel Lehmann.

Credit Suisse minulý měsíc při předběžném vyšetřování zjistila, že Horta-Osório porušil koronavirová pravidla. V červenci se zúčastnil finále tenisového turnaje ve Wimbledonu v době, kdy podle britských nařízení měl být v karanténě. V listopadu pak podle agentury Reuters porušil švýcarská pravidla, když přiletěl do země 28. listopadu a odletěl 1. prosince, ale po příletu měl být deset dní v karanténě.

"Horta-Osório byl sice zodpovědný za novou strategii, jeho krátké působní ale znamená, že reorganizace je pravděpodobně teprve v rané fázi. Ironií je, že Horta byl najat, aby napravil poškozenou pověst Credit Suisse a reorganizoval kulturu riskování v bance," uvedl analytik investiční firmy United First Partners Justin Tang. Dodal, že Credit Suisse se už delší dobu nachází v sekci "poškozené zboží".

Zdroj: ČTK
Další zprávy