Praha - Pokoušet se předvídat děje budoucí je vždycky ošidné. Ostatně dost možná bude dnes Miroslav Pelta ladit svůj raport ve věci hledání nového reprezentačního trenéra až do poslední chvíle. Každopádně předseda přislíbil, že ho přednese právě dnes, tedy v pátek 8. července, a to členům výkonného výboru Fotbalové asociace ČR.
Znalci zákulisí tipují, že Pelta nejspíš ukáže na Karla Jarolíma, trenéra Mladé Boleslavi. Nicméně zároveň očekávají, že snaha získat ho do svazových služeb se nejspíš ještě protáhne.
Dalším výrazným tématem dnešního zasedání "fotbalové vlády" pak bude i hledání nové podoby komise rozhodčích. Spekuluje se, že návrh předložený Michalem Listkiewiczem, polským expertem, jemuž chce Pelta sudí nově svěřit, prý příliš nevyhovuje místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi a jeho mocenskému křídlu.
Miroslav Pelta, předseda FAČR, se včera vracel z dovolené v Řecku a telefon po celý den nebral. Stejně tak nechaly tentokrát svůj mobil naprázdno vyzvánět i další (předpokládané) hlavní figury celého příběhu, to jest Karel Jarolím, Peltův údajný favorit na místo reprezentačního trenéra, a také Josef Dufek, šéf klubu z Mladé Boleslavi, který by Jarolíma musel k národnímu týmu nejprve uvolnit.
Jak známo, nový reprezentační kouč se hledá, protože se Pavel Vrba rozhodl elitní český výběr opustit a po návratu z neúspěšného vystoupení na Euru 2016 zamířil rovnou do ruského klubu Anži Machačkala.
Zasedání výkonného výboru FAČR by dnes mělo odstartovat kolem 10. hodiny, zhruba na 14.00 je naplánováno setkání Miroslava Pelty s novináři.
Jarolím mlčí, syn za něj mluvit nechce
Co se dozvíme? A s jakým personálním návrhem se Pelta před svou "fotbalovou vládou" vytasí? Zatím můžeme jen spekulovat.
Znalci zákulisí, kteří se pohybují v Peltově okolí, nabízejí jako nejpravděpodobnější scénář, že Pelta dnes sice nejspíš ukáže na Jarolíma, nicméně celá story tím patrně zdaleka neskončí.
Lze očekávat, že si Pelta od výkonného výboru nejprve vyžádá souhlas k jednání s trenérem XY a v souladu s tím si dost možná nechá také schválit i rámec, ve kterém se při dojednávání podmínek může pohybovat.
Přeloženo do češtiny: Pokud si Pelta vybere Jarolíma, který má v Mladé Boleslavi platnou smlouvu, a to údajně s desetimilionovou výstupní klauzulí, může Pelta ve výkonném výboru otevřít otázku, jestli by tolik peněz asociace vůbec uvolnila, nebo se případně snažila řešit celou věc nějak jinak.
Je samozřejmě možné, že Pelta přes noc všechno sám dojedná a Jarolíma už dnes jako nového kouče představí. "To bych se ale hodně divil, nejspíš se mezi Peltou a Dufkem (šéfem Mladé Boleslavi) bude o podmínkách ještě nějaký čas licitovat, a to s nikoli zcela jistým výsledkem," míní jeden z Peltových důvěrníků.
Úplně se nevylučuje ani případná léčba šokem, to kdyby Miroslav Pelta vytáhl z rukávu třeba jméno zahraničního trenéra. Obecně se ale má za to, že pokud by neuspěl při pokusu získat Jarolíma, měl by pak asi k roli kouče reprezentačního A-týmu nejblíž Vítězslav Lavička, nyní trenér českého výběru do 21 let.
A s novým trenérem Del Bosquem by repre mohla hrát třeba na Estadio de la Pelta v Jablonci. Syner by z dotací MŠMT navýšil kapacitu obratem.
— Luděk Mádl (@LudekMadl) July 1, 2016
Jak jsme zmínili, Karel Jarolím včera telefon nebral. U jeho syna Davida, který v Mladé Boleslavi u ligového týmu působí jako otcův asistent, už byl reportér Aktuálně.cz úspěšnější, nicméně nic konkrétnějšího se nedozvěděl ani od něj.
"Tyhle věci se týkají přímo táty a já samozřejmě nemůžu mluvit za něj. Každopádně v Boleslavi se nic nemění, s plnou intenzitou se věnujeme přípravě na sezonu, takže mezi tréninky ani není moc času, abychom ty věci nějak zvlášť probírali, nicméně řeč na to samozřejmě také přišla," připustil David Jarolím. "Stav věcí se ovšem nijak nemění, táta je trenérem Mladé Boleslavi a věnuje se tomu s naprostou profesionalitou dál, to by ani jinak nešlo."
Listkiewicze skousnou, ale o složení komise svedou boj
Když už zmiňujeme Davida Jarolíma, bývalého reprezentanta a někdejšího kapitána bundesligového Hamburku, možná si ještě mnozí vzpomenou, s jakým rozčarováním hovořil v březnu 2013 po svém návratu do české fotbalové ligy o úrovni a důvěryhodnosti českých rozhodčích.
"Zápasy se tady pískají komicky. Stávají se tu věci, které člověk nechápe," světil se německým médiím, a dokonce tenkrát dal své čerstvé zkušenosti z české soutěže do souvislosti s aférou rozhodčího Hoyzera, který se přiznal k manipulování zápasů v německých soutěžích kvůli cinklým sázkám. Více o tehdejší kritice Davida Jarolíma čtěte zde.
Kolem českých sudích od té doby prošla celá řada dalších afér. Například dnes už bývalý mezinárodní sudí Libor Kovařík označil Romana Berbra, českého místopředsedu FAČR, za muže, který zcela mimo kompetence svých funkcí zasahuje aktivně do veškerého dění kolem rozhodčích, a dokonce jej podle Kovaříka uzurpátorsky řídí.
Roman Berbr pak společně se svou dlouholetou partnerkou Dagmar Damkovou, tehdy ještě předsedkyní komise rozhodčích FAČR, zažalovali Libora Kovaříka za újmu na svých osobnostních právech. A před soud pohnali i některé další z těch, co Kovaříka podpořili.
V průběhu jara pak Damková předsednickou funkci složila a stala řadovou členkou komise rozhodčích, jejího vedení se dočasně chopil Miroslav Tulinger. A následovala řada megaskandálů, z nichž nejvýraznější byla opilecká etuda sudích Jecha a Pilného, kteří ač zcela namol, řídili ligový zápas v Příbrami.
Miroslav Pelta pak přišel s překvapivým řešením. Roli šéfa komise českých rozhodčích nabídl Michalu Listkiewiczovi, někdejšímu úspěšnému mezinárodnímu sudímu, který posléze řídil i Polský fotbalový svaz. A potýkal se přitom mimo jiné s řešením korupční aféry, přičemž hodnocení zdařilosti jeho kroků v této věci přicházejí z Polska poměrně rozporuplná. Listkiewiczových expertních znalostí v oblasti sudích každopádně hojně využívá kupříkladu i FIFA.
S tím, aby dnes výkonný výbor potvrdil Listkiewicze do funkce předsedy komise rozhodčích FAČR, by údajně problém být neměl. Někteří členové Peltovy fotbalové vlády sice z angažování cizince dvakrát nadšení nejsou, nicméně protivit se mu patrně nijak nebudou.
Mnohem živější diskuse se očekává v otázce složení Listkiewiczovy komise. Návrh jejího personálního obsazení, který Polák připravil ve spolupráci s Miroslavem Peltou, údajně rozzlobil Romana Berbra, neboť v něm prý kromě Damkové mnoho svých spojenců nenašel. Informace z různých zdrojů se v těchto otázkách poměrně různí, je bezpochyby možné, že původní návrh složení komise dozná ještě na zasedání výkonného výboru dílčích změn.
Ohnivý spor se prý vede například o zařazení Miroslava Liby, šéfa Středočeského KFS a Berbrova klíčového spojence.
Sponzor ligy stále nikde. To, co předtím Synot, asi nikdo nedá
Jak známo, liga bude v novém ročníku poprvé "samostatná" na FAČR, řídit ji nově bude Ligová fotbalová asociace, kterou tvoří kluby, účastníci soutěže.
Ohledně rozhodčích se však systémově mnoho nemění, ti zůstanou nadále v gesci Fotbalové asociace ČR, která je lize bude k řízení zápasů poskytovat. LFA má nárok toliko na jednoho člena v nové komisi rozhodčích. A tím by měl být podle všeho Václav Krondl, česká rozhodcovská jednička 90. let minulého století, nyní karlovarský advokát. V roce 1999 Krondl neúspěšně kandidoval na pozici předsedy fotbalové asociace, jež tehdy nesla název Českomoravský fotbalový svaz. Ve volebním souboji s Františkem Chvalovským ovšem neuspěl.
Až se složí nová rozhodcovská komise, začne další válka, tentokrát o jména na listinách českých profesionálních soutěží a taktéž na listině mezinárodní.
Ústup ze slávy by měl čekat hned několik průšvihářů typu Michala Patáka či Ondřeje Lercha, nicméně jejich zastánci se s jejich navrhovaným odchodem rozhodně nemíní smířit bez boje.
Kromě reprezentačního trenéra a nové komise rozhodčích řeší Miroslav Pelta ještě jeden problém: Tři týdny před startem nového soutěžního ročníku schází české nejvyšší fotbalové soutěži stále titulární sponzor.
nejen @StepanEtrych jistě zaujme, že hymnou příštího ročníku nejvyšší fotbal. soutěže bude patrně upravený song U2 #wheretheleaguehasnoname
— Luděk Mádl (@LudekMadl) June 20, 2016
Peltova jednání s vyhlédnutým, ale dosud nejmenovaným čínským partnerem se táhnou, předseda FAČR už údajně zvažuje i jiné krizové varianty. Ať už nakonec sežene kohokoli, je velmi pravděpodobné, že nový sponzor přispěje lize výrazně nižší částkou než jeho předchůdce Synot.
Ten na jaře smlouvu vypověděl, když jeho šéfa Ivo Valentu rozhněvala přijatá novela loterijního zákona, která výrazněji zdanila jeho hazardní byznys. Firma Synot přitom lize přispívala ročně 80 miliony korun.