O fotbalové MS 2030 se má ucházet i Ukrajina

Ukrajina by se měla spolu s Portugalskem a Španělskem ucházet o pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2030. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura AP.

Portugalsko se Španělskem společnou kandidaturu připravovaly tři roky a ve středu ji oficiálně předloží v sídle UEFA v Nyonu. Obě země nyní k pořádání šampionátu přizvaly Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi.

Oznámení by se měl přímo na místě zúčastnit i předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko. Šestačtyřicetiletý činovník agentuře AP cestu do Švýcarska potvrdil, důvod však neuvedl.

ČT kvůli úsporám prodala část vysílacích práv na fotbalové MS Nově

Česká televize (ČT) prodala část vysílacích práv na fotbalové mistrovství světa v Kataru televizi Nova. ČT dnes uvedla na Twitteru, že exkluzivně odvysílá 32 zápasů a sdíleně s Novou 14. Nova sdělila na webu TN.cz, že na svých kanálech uvede vedle zmíněných sdílených zápasů také exkluzivně 18 utkání. Prodej části práv zdůvodnila veřejnoprávní televize tím, že musí šetřit kvůli poklesu reálné hodnoty koncesionářských poplatků. Mistrovství světa se bude kvůli vysokým teplotám v Kataru netradičně konat od 20. listopadu do 18. prosince. Čeští fotbalisté se na šampionát neprobojovali.

"Pokračujeme v nezbytných úsporách, které jsou navázány na pokles reálné hodnoty TV poplatku," uvedla ČT k prodeji části práv na mistrovství světa. "K Lize mistrů UEFA teď přidáváme další prémiový produkt s globálním přesahem," sdělila na TN.cz generální ředitelka skupiny Nova Klára Brachtlová. "Zároveň se také těšíme na novou, unikátní spolupráci s kolegy z České televize na této světové sportovní akci," doplnila. Výši transakce televize neuvedly.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák již letos v květnu oznámil, že televize chce v příštích dvou letech ušetřit 910 milionů korun. Podle něj kvůli rostoucí inflaci klesá reálná hodnota koncesionářského poplatku a v současnosti není politická vůle změnit financování ČT, respektive zvýšit poplatek. Až 80 milionů chce televize ušetřit tím, že kanál ČT sport omezí nákupy vysílacích práv či výrobu sportovních pořadů, nebo odprodá sublicence k již zakoupeným akcím.

Na mistrovství světa v Kataru už bylo podle údajů z poloviny srpna prodáno 2,45 milionu vstupenek. Zbývá prodat ještě přes půl milionu lístků. Šampionát se uskuteční na osmi stadionech v Dauhá a poblíž něj.

Zdroj: ČTK

Fotbalové MS 2026 bude hostit 11 měst v USA, tři v Mexiku a dvě v Kanadě

Dějišti fotbalového mistrovství světa v roce 2026 bude jedenáct měst ve Spojených státech amerických, tři v Mexiku a dvě v Kanadě. Pořadatelství dnes od světové federace FIFA získala americká města Atlanta, Boston, Dallas, Filadelfie, Houston, Kansas City, Los Angeles, Miami, New York/New Jersey, San Francisco a Seattle, v Mexiku se bude hrát v Guadalajaře, Mexiko City a Monterrey, kanadskými hostitelskými městy budou Toronto a Vancouver.

FIFA dějiště zápasů vybrala z 22 kandidátů, neuspěla americká města Cincinnati, Denver, Nashville, Orlando a Washington/Baltimore a kanadský Edmonton. Zatím nebylo zveřejněno, kde šampionát začne či kde se bude hrát finále.

Třem severoamerickým zemím přidělila FIFA pořadatelství v červnu 2018, společná kandidatura tehdy dostala přednost před Marokem, které bylo jediným soupeřem. Šampionát premiérově uspořádá více států a poprvé se ho také zúčastní 48 týmů místo dosavadních 32.

Mexiko jako první stát uspořádá šampionát potřetí, hostilo ho už v letech 1970 a 1986 a i tehdy se hrálo v Mexico City a Guadalajaře; Monterrey bylo dějištěm v pouze v druhém případě.

V USA se uskuteční MS podruhé po roce 1994 a atmosféru šampionátu tehdy zažily Boston (Foxborough), Dallas, Los Angeles (Pasadena), New York/New Jersey (East Rutherford) a San Francisco (Stanford).

V Kanadě se bude hrát o nejprestižnější fotbalovou trofej poprvé.

Zdroj: ČTK
Pokračovat