Krutý konec pro Králův Union. V Madridu sahal po bodu, Real rozhodl v samém závěru

Aktualizováno 20. 9. 2023 23:31
Fotbalisté Unionu Berlín s českým záložníkem Alexem Králem v premiéře ve skupinové fázi Ligy mistrů prohráli v Madridu s Realem 0:1. Semifinalista minulé sezony rozhodl až ve čtvrté minutě nastavení, kdy se trefila letní posila "Bílého baletu" Jude Bellingham. Ve šlágru večera Bayern Mnichov doma přestřílel Manchester United 4:3.
Jude Bellingham.
Jude Bellingham. | Foto: Reuters

Arsenal při návratu do skupiny rozdrtil PSV Eindhoven 4:0, finalista uplynulého ročníku Inter Milán na stadionu San Sebastianu v závěru zachránil remízu 1:1. Benfica Lisabon na lavičce s českým bekem Davidem Juráskem podlehla v oslabení Salcburku 0:2 a Braga s náhradním gólmanem Lukášem Horníčkem na střídačce nestačila na Neapol 1:2.

Real proti nováčkovi soutěže od úvodu dominoval, ale trápil se v koncovce. Hosty ve druhé půli dvakrát zachránila tyč, ve čtvrté minutě nastavení už ale inkasovali. Valverdeho střelu po nakrátko rozehraném rohu odvrátil střídající Jaeckel nešťastně do Krále, od něhož se odrazil míč před odkrytou branku a Bellingham zblízka doklepl míč do sítě.

Anglický záložník dal už šestý soutěžní gól po letním příchodu do Realu z Dortmundu. Král odehrál celých 90 minut, ale nepomohl odvrátit třetí soutěžní porážku Unionu po sobě.

V druhém utkání skupiny C potvrdila v Braze roli favorita Neapol. Portugalský celek při návratu do skupiny po 11 letech sice v 84. minutě srovnal na 1:1, ale hned za čtyři minuty si dal vlastní gól Niakaté. Italský šampion udržel vítězství i v nastavení, kdy domácí trefili tyč. Náhradní brankář Bragy Horníček podle předpokladů zůstal na lavičce.

Manchester United poprvé od prosince 1978 inkasoval ve třech soutěžních zápasech po sobě tři a více branek. "Rudí ďáblové" v Mnichově potvrdili, že se jim v úvodu sezony nedaří a prohráli počtvrté z posledních pěti soutěžních duelů.

Jednu z branek Bayernu vstřelil z penalty útočník Kane, jenž zamířil do bavorské metropole před sezonou z Tottenhamu. United nebyly nic platné ani dva góly Casemira v závěru. Mnichovský celek ve skupinové fázi Ligy mistrů neprohrál už 35 zápasů.

V druhém duelu skupiny A Galatasaray Istanbul v přesilovce dotáhl dvoubrankové manko a s přemožitelem pražské Sparty v kvalifikaci FC Kodaň remizoval 2:2. Dánský šampion se většinu času bránil, využíval ale chyb v soupeřově obraně. Ve 35. minutě otevřel skóre nepokrytý Elyounoussi a po změně stran po chybě gólmana zvýšil Goncalves.

V 73. minutě byl ale po druhé žluté kartě vyloučen Jelert a přemožitel Sparty ve 3. předkole v oslabení dvoubrankový náskok neudržel. Střídající Tete nejprve v 86. minutě přihrál na snižující branku a za dvě minuty sám vyrovnal.

Finalista minulé sezony Inter ve Španělsku se San Sebastianem od čtvrté minuty prohrával a v závěru se štěstím vydřel aspoň bod. Remízu zajistil italskému týmu z jediné střely mezi tyče v 87. minutě kapitán Martínez.

Benfica, na jejíž lavičku po zranění usedl český bek Jurásek, doplatila ve stejné skupině na červenou kartu za ruku ve vápně už ze 13. minuty. Salcburk po neproměněné penaltě ze samého úvodu z druhého pokutového kopu už nezaváhal a brzy po změně stran ještě přidal pojistku.

Arsenal bez problémů zvládl první zápas ve skupině Ligy mistrů od sezony 2016/17. Druhý tým minulé sezony anglické ligy rozhodl proti Eindhovenu třemi góly už do poločasu. Ve stejné skupině remizovala Sevilla s Lens 1:1. Španělský celek se kvalifikoval do soutěže díky prvenství v Evropské lize, na domácí scéně obsadil v minulém ročníku až 12. místo.

1. kolo skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina A:

Galatasaray Istanbul - FC Kodaň 2:2 (0:1)

Branky: 86. Boye, 88. Tete - 35. Elyounoussi, 58. Goncalves. Rozhodčí: Kabakov (Bulh.). ČK: 73. Jelert (Kodaň). Diváci: 46.911.

Bayern Mnichov - Manchester United 4:3 (2:0)

Branky: 28. Sané, 32. Gnabry, 53. Kane z pen., 90.+2 Tel - 88. a 90.+5 Casemiro, 49. Höjlund. Rozhodčí: Nyberg (Švéd.). Diváci: 75.000 (vyprodáno).

1. Bayern Mnichov 1 1 0 0 4:3 3
2. FC Kodaň 1 0 1 0 2:2 1
Galatasaray 1 0 1 0 2:2 1
4. Manchester United 1 0 0 1 3:4 0

Skupina B:

Arsenal - PSV Eindhoven 4:0 (3:0)

Branky: 8. Saka, 20. Trossard, 38. Jesus, 70. Ödegaard. Rozhodčí: Zwayer (Něm.). Diváci: 58.860.

FC Sevilla - Lens 1:1 (1:1)

Branky: 9. Ocampos - 24. Fulgini. Rozhodčí: Stieler (Něm.). Diváci: 33.544.

1. Arsenal 1 1 0 0 4:0 3
2. FC Sevilla 1 0 1 0 1:1 1
Lens 1 0 1 0 1:1 1
4. PSV Eindhoven 1 0 0 1 0:4 0

Skupina C:

Real Madrid - Union Berlín 1:0 (0:0)

Branka: 90.+4 Bellingham. Rozhodčí: Eskas (Nor.). Diváci: 65.207.

Braga - Neapol 1:2 (0:1)

Branky: 84. Bruma - 45.+1 Di Lorenzo, 88. vlastní Niakaté. Rozhodčí: Gozubuyuk (Niz.). Diváci: 18.422.

1. Neapol 1 1 0 0 2:1 3
2. Real Madrid 1 1 0 0 1:0 3
3. Braga 1 0 0 1 1:2 0
4. Union Berlín 1 0 0 1 0:1 0

Skupina D:

Benfica Lisabon - Salcburk 0:2 (0:1)

Branky: 15. Šimič z pen., 51. Glukh. Rozhodčí: Meler (Tur.). ČK: 13. A. Silva (Benfica). Diváci: 60.917.

San Sebastian - Inter Milán 1:1 (1:0)

Branky: 4. Méndez - 87. Martínez. Rozhodčí: Oliver (Angl.). Diváci: 36.591.

1. Salcburk 1 1 0 0 2:0 3
2. Inter Milán 1 0 1 0 1:1 1
San Sebastian 1 0 1 0 1:1 1
4. Benfica Lisabon 1 0 0 1 0:2 0