Crvena zvezda málem zaskočila obhájce LM, Lazio je v euforii z gólové trefy brankáře

Divoký start Ligy mistrů. Gólman Lazia v nastavení vyrovnal, Celtic dohrál v devíti
Obhájci trofeje z Manchesteru City začali pouť novým ročníkem Ligy mistrů domácím zápasem proti CZ Bělehrad.
A trofej na zápase nechyběla.
Trenér hostů Barak Bakhar a Pep Guardiola se už před zápasem dobře bavili.
Přitom na hřišti to bylo pěkné drama. Haaland takhle poslal míč do břevna.
19. 9. 2023 23:43
Obhájci trofeje fotbalisté Manchesteru City na úvod skupiny Ligy mistrů po obratu v druhém poločase porazili doma Crvenou zvezdu Bělehrad 3:1. Paris St. Germain ve šlágru večera zdolal Dortmund 2:0. Ve stejné skupině Newcastle při návratu do hlavní fáze soutěže po 21 letech získal bod za bezbrankovou remízu v Miláně s AC.

Feyenoord Rotterdam ve dvojnásobné přesilovce porazil Celtic Glasgow 2:0, českému reprezentantovi v barvách nizozemského šampiona Ondřeji Lingrovi, který naskočil v 67. minutě, zkazil radost z branky těsný ofsajd.

Barcelona rozdrtila nováčka skupinové fáze Antverpy 5:0, Laziu Řím zařídil v nastavení remízu 1:1 s Atléticem Madridem vyrovnávací trefou gólman Ivan Provedel.

Manchester City vyslal za úvodní dějství 22 střeleckých pokusů, což je v Lize mistrů nejvíce za první poločas od začátku měření, přesto šel v přestávce do kabin s mankem.

Nejlepší kanonýr minulého ročníku soutěže Haaland trefil hlavou jen břevno, naopak těsně před pauzou se po brejku z jediné střely hostů prosadil Bukari. Hlavní sudí po zásahu videorozhodčí gól uznal poté, co nejprve asistent signalizoval ofsajd.

Po změně stran už City drtivou převahu zúročili i brankově. Hned ve 47. minutě srovnal Álvarez a v 60. minutě argentinský mistr světa otočil stav po velké chybě gólmana, který netrefil míč při centru z přímého kopu.

Anglický šampion se pak prosadil ještě jednou, když v 73. minutě po individuální akci zamířil přesně k tyči autor jediné branky z červnového finále Rodri.

Paris St. Germain, který po odchodu útočných hvězd Messiho s Neymarem vyhrál jen dvě z úvodních pěti kol francouzské ligy, proti Dortmundu od začátku diktoval tempo. Domácí v první půli drželi míč více než 70 procent času, z převahy však vytěžili jen tyč.

Vedení se favorit dočkal až ve 49. minutě, kdy penaltu za ruku Süleho ve vápně proměnil kanonýr Mbappé a otevřel skóre z prvního pokusu PSG mezi tyče. Francouzský reprezentant si připsal jedenáctý gól za posledních devět zápasů Ligy mistrů. Za dalších devět minut po povedené kombinaci přidal pojistku bývalý hráč Dortmundu Hakimí.

Ve stejné a papírově nejtěžší skupině F doplatil AC Milán na špatnou koncovku. Semifinalista z minulého ročníku vyslal 25 střel, z toho osm mezi tyče, hvězda utkání brankář Newcastlu Pope však ani jednou neinkasoval.

Milánští měli naposledy horší produktivitu v Lize mistrů v říjnu 2005, kdy jim ke gólu nepomohlo proti PSV Eindhoven ani 27 pokusů. AC si proti čtvrtému celku minulé sezony anglické ligy nespravil náladu po víkendovém debaklu 1:5 v městském derby od Interu.

Bývalý slávista Lingr po sobotním úvodním gólu za Feyenoord v domácí soutěži neměl daleko k premiérové brance za tým z Rotterdamu také v Lize mistrů, v nastavení ale skóroval z těsného ofsajdu. Nizozemskému šampionovi to už příliš vadit nemuselo, v přesilovce po dvou krátce po sobě vyloučených hráčích Celticu zvítězil pohodlně 2:0 a to ještě neproměnil penaltu.

Ve stejné skupině se blýskl gólem brankář Lazia Provedel. V páté minutě nastavení si naběhl na centr a důraznou hlavičkou zblízka zařídil remízu 1:1. Před ním se v Lize mistrů ze hry naposledy z brankářů prosadil Enyeama v roce 2010. Devětadvacetiletý Provedel už předtím dokázal skórovat v únoru 2020 v druhé italské lize.

Barcelona si zastřílela

Barcelona, která v minulých dvou sezonách vypadla už ve skupině, proti nováčkovi z Antverp dominovala a rozhodla třemi góly už v úvodních 22 minutách.

Nedávná útočná posila Joao Félix se jako teprve druhý hráč při debutu za Katalánce v Lize mistrů podílel na třech brankách, dvě sám dal a u jedné asistoval. Mladý Portugalec přihrál na gól Lewandowskému, který se v 35 letech a 29 dnech stal nejstarším střelcem Barcelony v prestižní soutěži.

Lipsko vstoupilo do skupiny G vítězstvím 3:1 nad Young Boys. Hosté na umělé trávě v Bernu začali náporem, který ve třetí minutě proměnil ve vedení hlavou po rohu Simakan. Švýcarský šampion přidal a po půlhodině srovnal střelou k tyči Elia.

Po změně stran se už ale projevila vyšší kvalita třetího týmu minulé sezony německé ligy. Lipsko několik šancí nevyužilo, ale na konci 73. minuty napřáhl zpoza vápna Schlager a rozhodl. V nastavení přidal po brejku pojistku dvacetiletý mladík Šeško. Hosté zaznamenali pátou výhru ve skupině Ligy mistrů po sobě.

Ve zbylém úterním duelu Šachtar Doněck podlehl Portu 1:3. Všechny tři branky padly v úvodní půlhodině, za hosty se dvakrát trefil Galeno. Utkání se kvůli ruskému vojenskému útoku na Ukrajinu hrálo v Hamburku.

1. kolo skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Feyenoord Rotterdam - Celtic Glasgow 2:0 (1:0)

Branky: 45.+2 Stengs, 76. Džahánbachš. Rozhodčí: Peljto (Bosna). ČK: 63. Lagerbielke, 68. Holm (oba Celtic). Diváci: 44.008.

Lazio Řím - Atlético Madrid 1:1 (0:1)

Branky: 90.+5 Provedel - 29. Barrios. Rozhodčí: Vinčič (Slovin.). Diváci: 45.000.

1. Feyenoord Rotterdam 1 1 0 0 2:0 3
2. Atlético Madrid 1 0 1 0 1:1 1
Lazio Řím 1 0 1 0 1:1 1
4. Celtic 1 0 0 1 0:2 0

Skupina F:

AC Milán - Newcastle 0:0

Rozhodčí: Sánchez (Šp.). Diváci: 65.695.

Paris St. Germain - Borussia Dortmund 2:0 (0:0)

Branky: 49. Mbappé z pen., 58. Hakimí. Rozhodčí: Gil Manzano (Šp.). Diváci: 47.379.

1. Paris St. Germain 1 1 0 0 2:0 3
2. AC Milán 1 0 1 0 0:0 1
Newcastle 1 0 1 0 0:0 1
4. Dortmund 1 0 0 1 0:2 0

Skupina G:

Young Boys Bern - Lipsko 1:3 (1:1)

Branky: 33. Elia - 3. Simakan, 73. Schlager, 90.+2 Šeško. Rozhodčí: Jorgji (Alb.). Diváci: 31.500.

Manchester City - Crvena zvezda Bělehrad 3:1 (0:1)

Branky: 47. a 60. Álvarez, 73. Rodri - 45.+2 Bukari. Rozhodčí: Pinheiro (Portug.). Diváci: 50.204.

1. Lipsko 1 1 0 0 3:1 3
Manchester City 1 1 0 0 3:1 3
3. Bern 1 0 0 1 1:3 0
Crvena zvezda Bělehrad 1 0 0 1 1:3 0

Skupina H:

FC Barcelona - Antverpy 5:0 (3:0)

Branky: 11. a 66. Félix, 19. Lewandowski, 22. vlastní Bataille, 54. Gavi. Rozhodčí: Petrescu (Rum.). Diváci: 40.989.

Šachtar Doněck - FC Porto 1:3 (1:3)

Branky: 13. Kelsy - 8. a 15. Galeno, 29. Taremí. Rozhodčí: Massa (It.). Diváci: 46.729.

1. Barcelona 1 1 0 0 5:0 3
2. FC Porto 1 1 0 0 3:1 3
3. Šachtar Doněck 1 0 0 1 1:3 0
4. Antverpy 1 0 0 1 0:5 0