Křetínský a Pelta za šašky: Policie nic nemá. Ale není konec

Luděk Mádl Luděk Mádl
31. 10. 2012 5:00
Dvě varianty: buď si Pelta s Křetínským dělali z lidí blázny, nebo je to vysoká špionážní hra.
Daniel Křetínský rozpoutal něco, co teď vypadá jako blamáž. Ale je to tak opravdu?
Daniel Křetínský rozpoutal něco, co teď vypadá jako blamáž. Ale je to tak opravdu? | Foto: Aktuálně.cz

Glosář - Je to potvrzené. Žádné důkazní materiály o nepravostech ve fotbale policie od Miroslava Pelty, předsedy FAČR, nedostala. Jen informace.

Přesně tohle o aféře tzv. Křetínského tašky napsal jako první už 17. října deník Insider. A včera tuhle informaci potvrdil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec v rozhovoru pro Rádio Česko (více zde).

"Pan Křetínský nepřinesl v té tašce žádné materiály, nebylo v ní nic, co se týká důkazů," řekl Tomáš Martinec.

Připomeňme si začátek příběhu, který se začal psát 18. září: Šéf Sparty Daniel Křetínský dorazil toho dne do sídla svazu, právě za Peltou, aby ho informoval o tom, že Sparta má povědomí o nepravostech v řízení profesionálních soutěží.

Pelta pak celou věc předal podle svých slov policii. Oba přitom s kamennou tváří zdůrazňovali, jak je věc vážná (více zde).

Trapný konec? Nebo je scénář složitější?

Teď jsou kvůli tomu oba tak trochu za šašky. Je to trapný konec celého příběhu? Osobně bych se vsadil, že je to jen jedna plánovaná kapitolka mnohem složitějšího scénáře. Ale nepospíchejme, pojďme to rozebrat postupně:

Na vlastní uši jsem tehdy na Strahově z Křetínského úst slyšel i větu, že pro svá tvrzení o nepravostech má Sparta konkrétní důkazy.

V ruce přitom Křetínský třímal koženou tašku, která dala kauze jméno. Ta měla logicky signalizovat, že v ní na Strahov NĚCO donesl.

Když teď policejní boss Martinec říká, že v ní byly jen "Křetínského osobní věci", napadne asi nejednoho z nás, že si tady někdo ze všech udělal dobrý den.

Asi měl v tašce zubní kartáček, ten se hodí

Že by si na těch pár minut pobytu v sídle FAČR nesl šéf Spart teatrálně ve velké černé tašce věci na převlečení, kartáček na zuby a dřevěnou káču s bičíkem pro zahnání nudy?

A opravdu byl z takových propriet a podání pouhých informací bez důkazů předseda svazu Pelta, jinak notně otrlý chlapík, tak zsinalý?  Že by si opravdu kvůli pouhým slovům nařčení tak okatě zoufal nad tím, že se ty informace jeví jako opravdu vážné a věrohodně? A to vše, aniž by viděl jakýkoli hmatatelný důkaz?

Ještě krátce poté, co deník Insider informoval, že policie žádné důkazy o nepravostech ve fotbale nedostala, tvrdil Pelta bezostyšně deníku Právo, že "kabela prázdná nebyla".

Tak nejspíš mu Křetínský přinesl ukázat i fotky z dětství, kterak si u Balatonu stavěl bábovičky.

Žádná obvinění, jen výpovědi. A Třinec

Dost ironie, shrňme si raději fakta potvrzená policejním šéfem Martincem: Policie od Pelty nedostala žádné důkazy, jen informace. A zatím nikoho z ničeho neobvinila.

Martinec také potvrdil, že policie provedla několik výslechů. Deník Aktuálně ví, že zpovídala Peltu, Křetínského, předsedkyni komise rozhodčích Damkovou, bezpečnostního manažera FAČR Syneckého a jeho předchůdce v této roli Platila.

Deník Insider přinesl ještě zprávu, že mezi informacemi, které policie dostala v rámci této aféry do rukou, je teze, že někteří lidé cíleně pracovali na tom, aby v minulé sezoně sestoupil z druhé ligy Třinec.

Tak. A teď si řekneme, co to všechno může znamenat. Možné odpovědi jsou v podstatě dvě:

Je to od začátku jen pouhý bluf?

1) Křetínský a Pelta jsou komedianti, kteří společně sehráli velkolepou klauniádu. Postrašili fotbalově-politické a sportovní konkurenty zejména ze západních Čech. A také rozhodčí. Ale přitom vlastně od začátku hráli s nizoučkými kartami a pouze blufovali.

Křetínského motivace k něčemu takovému by se možná dala pochopit (byl zrovna naštvaný z divné porážky v Plzni), najít motivaci pro takové divadlo u Pelty už by asi bylo obtížnější.

Nezdá se mi ovšem, že by do toho všeho Křetínský opravdu šel s tím, že vsadí svou pověst na nějakou smyšlenou bublinu, o níž dopředu ví, že jednoho dne zákonitě praskne.

Proto osobně věřím, že je tu ještě jedna varianta:

Anebo se důkazy prozatím daly k ledu?

2) Křetínský důkazy má, Peltovi je ukázal (možná ne všechny) - ale policii je (zatím) ani jeden z nich nepředal.

Proč? Všechno to, čeho jsme byli svědky doposud, mohla být jen fáze 1.

Představme si Křetínského, jak Peltovi říká: V českém fotbale nyní panují pořádky, které nám, Spartě nevyhovují. Do určitého konkrétního data vám dáváme lhůtu, aby se ty pořádky změnily. Abychom vás trochu namotivovali, vytvoříme přes média a policii tlak, ale zároveň i kouřovou clonu a atmosféru strachu. Když do data X nebude po našem, dosud zabouchnuté šuplíky otevřeme a důkazy opravdu vytáhneme na světlo boží. Tak se snažte.

Ono otevření šuplíků by pochopitelně byla fáze 2. Kdy by mohla nastat? Třeba před červnovou valnou hromadou FAČR, která bude hledat nové vedení asociace včetně předsedy...

Ve hře Paclík, Berbr a Damková

O co Spartě může jít? Právě o zmíněné volby. A o to, že protihráči Sparty jsou nyní na tak silných pozicích, že je to pro letenský klub neúnosné.

O koho jde konkrétně? Tak například o Tomáše Paclíka a jeho Viktorii Plzeň. Vlastník a jeho klub mají ekonomickou sílu a největší sportovní potenciál k tomu, aby Spartě opět zatarasili cestu do kvalifikace Ligy mistrů uvozující cestu k pokladům. Do kvalifikace totiž vkročí jen český šampion.

O koho ještě ? O Romana Berbra, členavýkonného výboru FAČR a vedle Pelty nejmocnějšího muže českého fotbalu. Muže, jehož moc vyvěrá z toho, že ovládá rozhodující počet hlasů v české komoře na všech valných hromadách.

Muže, kterému by velmi nevyhovovalo, kdyby došlo k naplnění dalšího z cílů Sparty, vytvoření samostatné ligy. Na ni by totiž skrze svá chapadla z českých okresů a třetiligových či divizních klubů nedosáhl zdaleka tak dobře jako dnes. A proto tomuto procesu brání, což Spartě dělá čáru přes rozpočet.

Pelta jak Al Pacino? Nebo měl stažené hrdlo?

A také o Dagmar Damkovou, Berbrovu životní partnerka, předsedkyni komise rozhodčích, která se netají tím, že když se potká s předsedou ligy, sparťanem Dušanem Svobodou, tak se spolu nepozdraví.

Moc těchto tří osob potřebuje Křetínský zásadně otupit. A použil k tomu "černou tašku".

Otázka tedy zní, zda celou dobu pouze blufoval, nebo zda si nějaká ta esa poschovával do rukávů.

Není jasné, jakou roli v této partii hraje předseda svazu Pelta. Pokud opravdu nemá herecké vlohy hodné Al Pacina, pak jeho tvář bílá jak stěna prozradila, že se na začátku celého příběhu ocitl v hluboké defenzivě.

Jenže nejspíš našel cestu, jak z ní šikovně vykormidlovat - a sám pro sebe z toho něco vytěžit. Ostatně: ani jemu nemusí oslabení vyjmenované trojice Paclík, Berbr Damková vadit.

Pád Damkové, to by byla rána. Je cenná

Jen by pro něj jako předsedu asociace bylo velmi citelně nemilé, kdyby na konci aféry měla úplně padnout do propadliště dějin právě Dagmar Damková.

Její pozice v komisi rozhodčích UEFA je totiž pro český fotbal darem z nebes, který má na možnou úspěšnost českého fotbalu na všech frontách  mnohem zásadnější vliv, než se může běžným fanouškům zdát.

Vraťme se ale ještě na chvilku k policejními řediteli Martincovi. Ten připustil, že v informacích, které od fotbalových "bafíků" dostal, mohla být také zmínka i o "cinklých" sázkách.

Mně se zdá, že tak trochu "cinklá" je celá tahle aféra. Otázka je, zda pokeroví hráči, kteří se do té partičky o všechno pustili, drží v rukou vskutku jen plívy, jak by se teď mohlo zdát, nebo zda nás v téhle věci nečeká další zvrat.

Já bych si na to vsadil. All-in.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy