Expert: Podezření na cinklé sázky hlásil systém třikrát

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 9. 2012 5:00
"Křetínského obvinění neberu na lehkou váhu," říká Martin Synecký, expert FAČR.
Momentka z utkání Plzeň-Č. Budějovice. Podle deníku Insider bylo vyšetřováno kvůli sázkám
Momentka z utkání Plzeň-Č. Budějovice. Podle deníku Insider bylo vyšetřováno kvůli sázkám | Foto: ČTK

Praha - Fotbal se rozhodl, že na šejdíře, kteří ho ničí skrze "cinklé" sázky, nastraží past.

Ve spolupráci se sázkovými kancelářemi a Europolem vytvořila UEFA monitorovací systém, který by měl hlásit každé podezření na jakoukoli čertovinu.

V Česku do něj má přístup Martin Synecký, bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR.

Rozhovor, který s ním deník Aktuálně.cz vedl, se pochopitelně točil i kolem obvinění (více zde), jež v minulém týdnu vznesl boss Sparty Daniel Křetínský.

Ten mluvil o ovlivňování tuzemských profi-soutěží. A hlasitě se spekuluje o tom, že na zmanipulované zápasy si měly zainteresované osoby i vsadit.

Jak vlastně systém, který hlídá "cinklé" sázky, funguje?

"Představte si ho jako superpočítač, který je během zlomku vteřiny schopen vstřebávat obrovské množství informací, a to z celkem 56 sázkových kanceláří z celého světa, které se do projektu dobrovolně zapojily."

Co a kdy systém hlásí?

"U každého utkání, na které sázkovky vypíší kurzy, systém vytvoří statistickou linku, která předpoví, jak by se utkání mělo vyvíjet a jakým způsobem by na něj mělo být s ohledem na statistiku z minulosti sázeno. Jakmile dojde k nějaké odchylce od předpokládaného vývoje, systém automaticky vyhodnotí, že by tam něco nemuselo být v pořádku a okamžitě to oznámí."

Jakým způsobem?

"Přijde hláška, takzvaný hit. Avizuje tři stupně možného problému: nízký, střední, vysoký. V souvislosti s českou ligou zatím systém hlásil nejvýš střední úroveň. Ale pozor, je to jen stroj, který upozorňuje na jistou možnost. Není to tedy tak, že jakákoli hláška by byla stoprocentní. Příslušný zápas je potřeba shlédnout a vyhodnotit ho."

Deník Insider zveřejnil informaci, že ostrému vyšetřování ze strany svazu byl vystaven březnový zápas Plzeň-České Budějovice (4:0), v němž měly být nasázeny podezřelé částky na dosažení čtyři a více branek. Můžete to potvrdit?

"Ne. Nechceme zveřejňovat, které zápasy jsme řešili, mohlo by to vést ke spekulacím nebo negativnímu nahlížení na kluby. Monitorovací systém byl zaveden před dvěma lety - a červený hit, tedy hlášku vysokého stupně rizika, jsme od něj za tu dobu nedostali, žlutá, značící střední stupeň, tu byla třikrát."

Které soutěže, organizované FAČR, jsou tímto způsobem monitorovány?

"To rozpětí jsme rozšiřovali, ale informaci, které zápasy pokrýváme, bychom si raději nechali pro sebe."

Policie ČR je také na systém, o kterém se bavíme, napojena?

"Nikoli, ale dostává ode mě příslušné informace."

Mluví se o tom, že problematické sázky se objevují hlavně na serverech asijských sázkových kanceláří. Jsou také pod monitoringem systému, o kterém hovoříme?

"Ano, všechny velké bookmakerské společnosti jsou do něj zapojeny: z Evropy, Asie, dokonce i z USA. Je pravda, že nejčastější odchylky kurzů jsou hlášeny právě z asijského sázkařského trhu."

Čím si to vysvětlujete?

"U evropských společností je registrace hráčů nutnou podmínkou toho, abyste si vůbec mohl vsadit. Jsou tu nastolena přísná pravidla. V Asii vám stačí nick (přezdívka) a převedení finanční částky do depozitu, se kterým hrajete. Když sázku vyhrajete, jsou vám na depozit peníze vráceny a odtud si je převádíte, kam chcete, už bez kontroly sázkové kanceláře."

Takže je potom nemožné takového sázejícího dohledat?

"Nemožné nikoli, výrazně komplikovanější určitě."

Co si myslíte o prohlášení šéfa Sparty Daniela Křetínského, že řízení profi-soutěží v Česku ovlivňují negativní trendy a že o tom přinesl důkazy?

"Rozhodně jeho slova neberu na lehkou váhu. Je fundovanou osobou a disponuje takovými prostředky, že je schopen z inkriminovaného prostředí získat zásadní informace, které systém ani zdaleka pokrýt nemůže."

Fotbalová asociace ČR nedávno vyšetřovala zápas dorostenecké ligy Ostrava-Slovácko (3:3). Sudí Lakomý odpískal v utkání tři pokutové kopy a nastavoval 12 minut (více zde). Vzniklo podezření, že zápas řídil podle pokynů sázkařské mafie. Jak se případ vyvinul?

"Před nedávnem nám policie doručila usnesení, že nebyly shledány okolnosti, které by vedly ke stíhání konkrétní osoby pro trestný čin."

Fotbal ale sudího Lakomého z listiny ligových rozhodčích vyškrtl, že?

"Z našeho pohledu tam došlo k výrazným pochybením a fotbal dal svým postojem jasně najevo, že si takové jednání není ochoten nechat líbit. Přestože tam policie trestný čin neshledala, komise rozhodčích, kterou na svazu vede paní Damková, dala jasný signál, že tudy cesta nevede."

Server fotbalnaplno.cz nedávno informoval o dalším podezřelém mači dorostenecké ligy Opava-Č. Budějovice, ve kterém zase tři penalty odpískal ligový sudí Mikel. Vyšetřujete toto utkání?

"Dozvěděli jsme se o něm prostřednictvím naší anonymní protikorupční linky. Poslali jsme na kluby žádost o videomateriál, případem se budeme zabývat podobně jako u sudího Lakomého."

Zmínil jste protikorupční linku. Tou je mailová adresa [email protected]. Kolik podnětů na ni dostáváte?

"Zhruba deset měsíčně. Drtivá většina z nich se ale týká velmi nízkých soutěží, kde je i možnost našeho dosahu problematická. Z těch zápasů nejsou pořizovány žádné videozáznamy, není oč se opřít. Navíc mají ty informace často nádech vyřizování si osobních účtů mezi jednotlivými obcemi nebo funkcionáři."

Má podle vás tahle forma komunikace smysl?

"Určitě. Směrem k první či druhé lize zatím bohužel zatím chodí informací minimum, spíš jde o výlevy fanoušků, podle kterých se mělo mávat o ofsajd míň nebo víc. Podle je mě je důležité lidem opakovat, že jim naprosto garantujeme anonymitu. Opravdu nikdy nebudeme pátrat po tom, kdo příslušnou informaci poslal."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy