Křetínský: Máme důkazy. Teď je to na Peltovi

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 9. 2012 13:50
Rozhovor s bossem Sparty, který má obavu o vývoj českého profi-fotbalu
Paclík? To ho nekomentuju, ošívá se boss Sparty nad jménem majitele plzeňského klubu
Paclík? To ho nekomentuju, ošívá se boss Sparty nad jménem majitele plzeňského klubu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - S Miroslavem Peltou, předsedou FAČR, jednal Daniel Křetínský, spolumajitel Sparty, asi čtyřicet minut.

Přivezl mu na Strahov důkazy o údajných nepravostech v českém profesionálním fobale. Rozbuškou se stal zjevně zápas Plzeň-Sparta (1:0), v němž Spartu poškodil sudí Matějek.

Proč jste přijel do sídla fotbalové asociace?

"Přijel jsem pana Peltu informovat o mimořádných obavách Sparty z posledního vývoje českého fotbalového prostředí, konkrétně oblasti profi-soutěží. Předložil jsem mu konkrétní důkazy. Teď je na panu Peltovi, aby učinil příslušné kroky."

Můžete specifikovat, o co jde?

"Máme velmi znepokojující informace, které se týkají oblasti řízení zápasů. Domnívám se, že pan Pelta je schopen podniknout takové kroky, aby se situace změnila. Já situaci považuji za velmi vážnou, ten problém je systémový."

Takže se věc netýká jen sobotního utkání Plzeň-Sparta, z něhož Sparta chtěla odstoupit kvůli tendenčnímu způsobu řízení v podání sudího Matějka?

"Já jsem nepřijel na Strahov komentovat jeden zápas, situace je mnohem vážnější, týká se celého systému. Ne jen toho posledního zápasu, kvůli jednomu utkání bych za panem Peltou nejezdil."

Co od pana Pelty očekáváte?

"To je otázka na něj. Myslím, že předložené důkazy, z nichž vycházejí obavy Sparty, vnímá adekvátně. Doufám, že přijme náležitá opatření. Nástroje, které v této otázce mohou být použity, jsou z čistě fotbalové oblasti, i z té nefotbalové."

Pokud by Pelta nezakročil, požadovala by Sparta svolání mimořádné valné hromady FAČR?

"Měli jsme včera dlouhé jednání, uvažovali jsme o několika možných postupech. Prvním krokem, který volíme, je řešení té věci v rámci fotbalového prostředí. Je to první krok: informování předsedy. Zároveň jsme ho požádali, aby situaci řešil."

Můžete alespoň naznačit, o co se jedná?

"Ten problém je dlouhodobější, ale významně se zhoršuje. V posledním období ty negativní trendy mimořádně zesílily."

Začala se ta situace negativně vyvíjet 5. září, kdy došlo ke změně v obsazení komise rozhodčích, proti níž jste tehdy vehementně protestoval?

"To nechci komentovat."

Vlastník plzeňského klubu Tomáš Paclík označil reakce Sparty po sobotním utkání za hysterické. Co si o tom myslíte?

"Pana Paclíka nebudu komentovat vůbec."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy