Křetínský rozjel kauzu Horník 2012. Co je stejné, co se liší

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 10. 2012 5:00
Ivánku, kamaráde, už je to tu zase. Ale tentokrát Křetínský odpálil aféru po svém.
Sotva Ivanu Horníkovi vypršel trest, rozeběhla se ve fotbal další aféra. Stejná, nebo jinačí?
Sotva Ivanu Horníkovi vypršel trest, rozeběhla se ve fotbal další aféra. Stejná, nebo jinačí? | Foto: Eduard Erben

Praha - Ivánku, kamaráde, už je to tu zase. Policie, fotbalová liga, úplatní rozhodčí.

Jenže tentokrát si důkazy policie nepořídila sama, tak jako v roce 2004 v aféře, jíž dal jméno Ivan Horník či kapříci, co se vylíhli v tiskárně cenin.

Současné aféře se říká Tajemství Křetínského černé tašky, protože materiály připravila známá detektivní agentura na objednávku šéfa Sparty. Zkusme obě ty aféry porovnat. Třeba se o nich v zrcadle, jež si navzájem nastaví, dozvíme i něco nového.

Aféru 2004 odpálily "čarodějnice"

Vzpomínáte? Nastala vlahá filipojakubská noc a po celé zemi tedy lidé po starém zvyku pálili čarodějnice.

Však se té magické noci z 30. dubna na 1. května někdy říkává noc Valpuržina... Na tu z roku 2004 každopádně nikdy nezapomenou Jaroslav Hastík, manažer 1. FC Synot, a prvoligový sudí Stanislav Hruška.

Ta noc je totiž zastihla na jedné benzínové stanici poblíž Vyškova. Ocitli se tam tehdy pod hlavněmi palných zbraní, jež v rukou třímali ostří chlapíci s nápisem Policie na zádech. U Hastíka se našlo 175 000 korun, o nichž pak řekl, že je to suma, již s sebou obyčejně nosívá na běžné výdaje.

Tak začala velká korupční aféra roku 2004, v níž bylo nakonec potrestáno 5 klubů, 17 sudích, 8 funkcionářů a 5 delegátů. Hlavní roli v té aféře nakonec sehrál Ivan Horník, manažer Viktorie Žižkov, který nejedl, nespal, zato permanentně podplácel rozhodčí.

Bohužel pro něj často prostřednictvím telefonu, který mu napíchla policie.

Uteklo pár let - a zase jde o rozhodčí

Osm let, čtyři měsíce a 18 dní po "filipojakubské" akci na benzínce nakráčel vlastník Sparty Daniel Křetínský na Strahov s naditou černou taškou. Její obsah předal šéfovi svazu Miroslavu Peltovi a ten vzápětí policii. Křetínský řekl, že jde o důkazy, jež popisují nepravosti v řízení profesionálních soutěží.

Ptejme se tedy: Co mají obě aféry společné? Zjevně samotný základ: v obou jde o manipulaci rozhodčích ze strany klubů.

V horníkovské aféře byla jasně prokázána korupce, v telefonních odposleších se to jen hemžilo kapříky, padesátníky či kily jablek nebo hrušek.

V aktuální aféře zatím nic konkrétního na světlo nevyšlo, nicméně zdroje se shodují, že by mělo jít o audiovizuální dokumentaci (fotky, videa, zvuk)  kontaktů osob blízkých některým klubům s rozhodčími.

Důkazy od agentury nejsou policejní

V čem je zásadní rozdíl mezi oběma aférami? Před lety odposlechy s povolením soudce pořídila policie. Odposlouchávala někoik fotbalových funkcionářů a rozhodčích a postupem času odhalila, že korupce v českém fotbale není výstřelkem několika jedinců, ale v podstatě systémovou záležitostí.

Nyní je vše jinak (alespoň to tak zatím vypadá). Sledovačku podezřelých osob provedla detektivní agentura na privátní objednávku šéfa Sparty. Použít takto získaný důkazní materiál v případném trestním řízení či u soudu bude ovšem přinejmenším obtížné, ne-li nemožné.

Vzhledem k tomu, jaký mediální cirkus Sparta kolem celé věci udělala, je nepravděpodobné, že by policie, jsa toliko inspirovaná Křetínského důkazy, mohla sama ještě něco objevného dovyšetřit.

Ti, kdo cítí, že by mohli mít problém, už totiž své telefony a SIMky, které by je mohly usvědčit, hodili dávno někam do rybníka. Půjdou možná k výslechu, ale patrně se sami od sebe nepřiznají...

Začalo to u Kounic. Kvůli sudímu Zejdovi

Deník Aktuálně.cz ovšem zaznamenal i tezi, že Křetínský a policisté záměrně mlží a zamlčují přitom, že ve skutečnosti na celé věci v součinnosti pracovali už delší čas. Pak by to ovšem byla jiná písnička... Ale tento vysoce konspirativní hlas je mezi spekulacemi skutečně ojedinělý.

Co vlastně přimělo policii spustit rozsáhlou odposlechovou akci, která nahnala Horníka a spol. do soudních síní? Uvádělo se, že po nenápadném druholigovém utkání Chomutov-Dolní Kounice se hosté tak mocně zlobili na sudího Václava Zejdu, až z toho vzešel podnět adresovaný policii...

Podle jiného zdroje Aktuálně.cz se ale policie k nepravostem kolem Zejdy dostala, když odposlouchávala kvůli jiné trestné činnosti muže, který se motal právě kolem Dolních Kounic.

Policie poté každopádně napíchla i Zejdu - a nestačila se divit. Za zápas Blšany-Synot (1:3) mu strana hostí slíbila 120 000 korun, za Opava-Olomouc (1:2) si od domácích nechal slíbit 80 000 a "zinkasoval" služby prostitutky. Navzdory tomu ovšem výsledek nezařídil, stejně jako u utkání Drnovice-Vítkovice (2:0), kde po něm hosté chtěli neprohru za 50 000 korun.

A to se ještě Zejda vyvlékl z dalších vyšetřování, soud mu neprokázal vinu v kauzách spojených se Slovanem Liberec a s HFK Olomouc.

Berbr jde k moci, Křetínský startuje

Co spustilo aféru 2012? Podle všeho loňské září, kdy Sparta po ztrátě titulu přišla také o moc nad rozhodčími. Obojí se přestěhovalo do Plzně,  Křetínský pěnil vzteky - a patrně spustil detektivní akci.

Majitel plzeňské Viktorie Tomáš Paclík totiž na výkonném výboru FAČR inicioval úspěšné hlasování o novém obsazení komise rozhodčích. Do jejího čela usedla Dagmar Damková, partnerka Romana Berbra. Oba jsou bytem v Plzni. Berbr, nyní člen výkonného výboru, má pověst rozhodcovského kmotra a zaznamenal i doteky minulých korupčních afér.

V roce 1995 nejdřív řekl, že ho před zápasem Sparta-Č. Budějovice navštívil v Nýrsku František Cipro, tehdy kouč Slavie, soupeře Letenských v boji o titul. Po Berbrovi prý měl chtít, aby Spartě uškodil. Před disciplinárkou pak Berbr svá vlastní slova popřel. Stejně jako výpověď trenéra Bohemians Packerta, že po "klokanech" Berbr měl chtít úplatek v baráži proti Jablonci.

Romane, jsou tam dvě nuly

Aféra 2004 pak zachytila Horníkův telefonát Berbrovi, v němž se manažer Žižkova ptal Berbra na jeho plzeňského "koně", sudího Pastyříka, jestli se s ním může otevřeně bavit. Berbr přitaká a Horník v dalším telefonátu nabídne Pastyříkovi úplatek.

Vítkovický funkcionář Hruboň se zase po telefonu Berbrovi chlubil, že na ovlivnění zápasu v Mostu má pro sudího připravené "dvě nuly", tedy sto tisíc korun...

Na přímou otázku, zda se v Křetínského důkazním materiálu objevují i jména Damkové a Berbra, však předseda Pelta odpověděl: "Ne, není tam ani jeden z nich." Tak kdo tam tedy je?

Tady musíme zůstat v rovině spekulací. Deník Aktuálně.cz už publikoval, že by bylo s podivem, kdyby současná aféra měla zasáhnout Spartu (logicky) a její nejbližší spojence, kterými jsou Slavia, Teplice a Brno.

Mladá fronta Dnes přišla s tvrzením, které nepodkládá žádným zdrojem, že v aféře takřka jistě nejsou Sparta, Slavia, Liberec a Jablonec.

Na koho to slovo padne...

I tyhle "vyjmenovávačky" připomínají rok 2004, kdy v průběhu léta prosákly z policie do médií informace, že ve vyšetřování nejde jen o Synot, ale i kluby z Prahy, Olomouce a dalších měst. Na fotbal se řítila apokalypsa.

A 5. srpna 2004 to bouchlo. Obvinění tehdy policie rozdala Horníkovi, čtyřem delegátům a tuctu rozhodčích, co si s Horníkem "nestandardně" povídali po telefonu.

Šetření vedená vůči Teplicím, Jablonci, Xaverovu a také Spartě pak odložila sama policie. Funkcionáři HFK Olomouc vyhráli svou při u soudu, telefonát se sudím Zejdou o počtu kilometrů, které je ještě potřeba ujet, byl vyhodnocen nikoli jako šifra, ale jako cestovatelská rada.

Do louže se Synotem a Žižkovem spadly i Opava a Vítkovice. Specifický byl případ Slovanu Liberec, u něhož fotbalové orgány provinění shledaly, zatímco soudy nikoli.

Mysliveček případ z roku 2004 ustál

Roky 2004 a 2012 tím pádem propojuje i jméno Františka Myslivečka. Tehdy ve službách Slovanu Liberec nemluvil do telefonu o kapřících či hruškách, ale použil ne zcela průkazné "TO".

Okresní i krajský soud v Liberci ale podstatu jeho možného provinění ani nezkoumaly. Nevzaly tehdy policejní odposlechy jako dostatečný a relevantní důkaz - na rozdíl od všech ostatních soudů, které se tehdy fotbalovou korupční aférou zabývaly.

Nejvyšší soud posléze pravil, že tento liberecký postup byl chybný, ovšem to na pravomocném zrušení obžaloby Františka Myslivečka a spol. nic neměnilo.

Mysliveček, bývalý fotbalista Slavie či Bohemians, dnes působí v roli sportovního ředitele v Plzni. V souvislosti se současnou aférou jeho jméno často padá. Dost možná kvůli asociaci s rokem 2004.

Nový trend: externí spolupracovníci

Jedno je však jisté: policie zatím Myslivečka nijak nekontaktovala. Na rozdíl od Daniela Křetínského, po jehož telefonním čísle už se na Letné podle zjištění deníku Aktuálně.cz sháněla, a to za účelem pozvánky na tzv. podání vysvětlení čili výslech.

Podle deníku Aktuálně.cz by bylo namočení Myslivečka do aktuální aféry relativně překvapivé, šlo by totiž proti trendu, který horníkovská aféra v českém fotbale vyvolala.

Jde o to, že fotbaloví funkcionáři 1) přestali citlivé věci řešit po telefonu, případně po nezašifrovaném telefonu, 2) podle zjištění deníku Aktuálně.cz svěřují úkoly určitého typu lidem, co pro kluby pracují externě.

To by teoreticky pasovalo na muže, o nichž se spekuluje v souvislosti s Plzní či Českými Budějovicemi: tedy na ex-čáslavského Martina Svobodu, resp. Romana Rogoze. V danou chvíli však jde o ničím nepotvrzené spekulace.

Károlyi věděl vše, Golda neví nic

I v roce 2004 se pátralo po konkrétních jménech, ovšem vždy jen pár minut nebo hodin. Když policie ohlásila, že rozdala 17 obvinění, brzy si fotbalové tamtamy předaly zprávu, o koho šlo.

Tentokrát zatím žádná obvinění předána nebyla, proto se jen spekuluje. Celou pravdu znají jen Daniel Křetínský, Miroslav Pelta a policie. Pokud tedy po této trase putovaly kompletní materiály a někdo si něco nenechal v šuplíku pro strýčka příhodu...

Obrovský rozdíl oproti roku 2004 je tedy i v tom, že o obsahu kauzy dočista nic neví ani disciplinární komise fotbalového svazu. Před lety se její šéf Alexander Károlyi stal v celé věci zmocněncem svazu a měl přístup ke všem spisům a nahrávkám.

Jeho nástupce Jiří Golda neví nic. Šéf svazu Pelta neřekl nic konkrétního ani jemu, ani svým místopředsedům, ani dalším členům výkonného výboru. S tím, že se čeká, co udělá policie.

Sázky s otazníkem. Liga bez kolapsů

Zdálo se, že aktuální aféra přinese novum: sázky na cinklé zápasy. Spekulovalo se o nich už v roce 2004, ale u soudu či disciplinárky o nich nepadlo ani slovo.

Tentokrát zdroj blízký Spartě deníku Aktuálně.cz řekl, že o sázky jde. Předseda svazu Pelta pak prohlásil, že sázky v celé kauze nejsou prioritní. A MfD včera přišla s vlastním tvrzením, že o sázky zcela jistě nejde.

Jisté je tedy jen jedno: Pokud Křetínský chtěl dosáhnout toho, aby si sudí dávali pozor, pak se mu to podařilo. "Všimli jste si? Najednou se dvě kola hraje soutěž bez sporných situací," pousmál se jeden z šéfů Sparty.

Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy