Křetínský předal Peltovi důkazy. Šéf fotbalu: Jsem zdrcen

Luděk Mádl Sport Luděk Mádl, Sport
18. 9. 2012 12:30
Majitel Sparty Daniel Křetínský přinesl na svaz znepokojující informace, které se týkají řízení zápasů v českém fotbalu
Majitel Sparty Daniel Křetínský.
Majitel Sparty Daniel Křetínský. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Kontroverzní pokutový kop nařízený proti Spartě v utkání Gambrinus ligy na hřišti Viktorie Plzeň dost možná rozpoutá aféru mnohem širších rozměrů. Majitel Sparty Daniel Křetínský, který obvykle zůstává v ústraní, se dnes ráno sešel na Strahově se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou.

A po zhruba čtyřicetiminutovém rozhovoru mu předal dokumenty, které údajně dokazují, že v českém fotbale není vše v pořádku. Peltu obsah důkazního materiálu podle jeho slov zdrtil.

Křetínský: Důkazy se týkají řízení zápasů

"Pan Křetínský mě včera požádal o schůzku a dnes mi předložil dokumenty, z jejichž obsahu jsem zdrcen. Ty informace se jeví jako věrohodné a jsou vážné, určitě to budeme řešit," uvedl Pelta na krátkém setkání s novináři. O čem přesně důkazy vypovídají, ovšem neprozradil.

Křetínský médiím řekl: "Máme velmi znepokojující informace, které se obecně týkají oblasti řízení zápasů. Negativní trendy v poslední době mimořádně zesílily."

Obsah dokumentů, které Křetínský přinesl Peltovi, je zatím tajný. Deník Aktuálně.cz si od informátorů ve fotbalovém zákulisí vyslechl, že existují dvě pravděpodobné oblasti, kterých by se tato věc mohla týkat:

Dvě varianty: důkazy o Plzni nebo o sázení

1) Od Puče, kterým loni v září vyměnil majitel plzeňského klubu Tomáš Paclík osazenstvo komise rozhodčích a zvrátil tak mocenské poměry ve fotbale ve prospěch svého klubu, je s Křetínským na kordy. Je možné, že Křetínský nechal Paclíka nebo jeho spolupracovníky z vedení klubu nechat sledovat detektivní kanceláří a má nějaké důkazy o jejich kontaktech s rozhodčími.

2) Jiný zdroj uvádí, že věc by se mohla nějak dotýkat sázení. V dnešní době lze i online sázet nejen na výsledek utkání, ale třeba i na to, které mužstvo bude vhazovat první aut v zápase, kolik nastřádá rohových kopů a posledně. Na takových věcech se mohou spolupodílet i rozhodčí. Je možné, že Sparta v tomto směru získala nějaké důkazy.

Svaz: Monitorovací systém na sázky mlčí

Na svazu se touto problematikou zabývá bezpečnostní manažer Martin Synecký. "O obsahu schůzky mezi pány Peltou a Křetínským jsem dosud nebyl informován. Případné problematické sázky monitorovací systém UEFA v poslední době nehlásil," řekl Synecký pro Aktuálně.cz

Jedním z důležitých sponzorů Sparty je sázková kancelář Fortuna. Že by Sparta důkazy o nekalostech získala odsud? Fortuna to odmítá.

„S námi Sparta jako náš partner takové věci nekonzultuje a ani k tomu není důvod. Pro nás je informace, že by v celé věci mělo údajně jít o sázení, zcela nová. A rozhodně vylučuji, že by se nás nějak týkala,“ řekl Aktuálně.cz zdroj z Fortuny.

Pelta: O Damkovou ani Berbra nejde

Tajnůstkář Křetínský každopádně zdůraznil, že jeho iniciativa nevychází jen ze sobotního utkání Plzeň-Sparta. "Kvůli jednomu zápasu bych pana předsedu nenavštěvoval. Sparta má obavy z posledního vývoje českého fotbalu dlouhodobě."

Po utkání Plzeň-Sparta se upozornil i deník Aktuálně.cz na vazby plzeňského klubu na člena výkonného výboru FAČR Romana Berbra a jeho životní partnerku Dagmar Damkovou. Ta je předsedkyní svazové komise rozhodčích. Na otázku Aktuálně.cz, zda se Křetínským předložené důkazy nějak týkají konkrétně těchto dvou osob, však Pelta odpověděl, že nikoli.

Aktualizujeme

 

Právě se děje

před 6 minutami

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 pct

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve Sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje od příštího roku zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140.000 korun měsíčně. Návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, kterým se má dnes zabývat Sněmovna. Stejný návrh předložil už v pondělí premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který ale navrhuje sazby 15 a 23 procent.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v říjnu schválila vláda, s dopady zrušení superhrubé mzdy nepočítá.

Národní rozpočtová rada dnes Babišův návrh odmítla a nedoporučuje, aby ho Sněmovna přijala. Návrh podle ní porušuje princip úplnosti a reálnosti rozpočtu.

Další zprávy