Kauza Křetínského tašky: Žhavým tipem zápas Řepky a spol.

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 9. 2012 9:00
Podezření z manipulace sázkaři padlo na zápas Plzeň-České Budějovice (4:0)
Plzeňští se radují, Jihočech Lengyel se diví. Momentka z podezřelého zápasu
Plzeňští se radují, Jihočech Lengyel se diví. Momentka z podezřelého zápasu | Foto: ČTK

Praha - V lize se občas urodí divné zápasy, ale jarní mač Plzeň-České Budějovice (4:0) patřil vzhledem ke svému skandálnímu průběhu mezi ty nejpodezřelejší.

Deník Insider zjistil, že právě toto utkání intenzivně vyšetřovala fotbalová asociace v souvislosti s akutním podezřením na ovlivnění ze strany sázkařské mafie. S tím, že informace o utkání tehdy předala i Policii ČR.

Pokud se tedy spekuluje, čeho se může týkat obsah tajemné černé kabely, s níž v úterý přišel boss Sparty Daniel Křetínský za Miroslavem Peltou do sídla fotbalové asociace, je právě možný důkazní materiál spojený s tímto zápasem velmi žhavým tipem.

"Jeden zápas jsme vyšetřovali, ale rozhodně vám nemohu sdělit, o jaké utkání šlo," odmítl se k věci blíže vyjádřit Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR.

Sázelo se na hodně gólů, dva byly neregulérní

Insider si však je jistý, že se vyšetřoval právě duel Plzně a Českých Budějovic. Co o něm víme? V tom zápase padly dvě neregulérní branky, které však rozhodčí uznali. Nejprve přehlédli Bakošovu ruku, posléze neviděli, že Daridův gól padl po Petrželově ofsajdu.

A teď pozor: Jak zjistil Insider, v souvislosti právě s tímto zápasem se nestandardně vysoko sázelo na to, že v něm padne hodně branek, konkrétně čtyři či více. To vše na asijském sázkařském webu.

"O ničem nevím, tak nemám co dodat k tomu, co už jsem o tom zápase řekl tehdy," reagoval Pavel Královec, hlavní rozhodčí onoho duelu.

Podle Insideru směřovalo tehdejší vyšetřování zejména do budějovické kabiny plné veteránů typu Tomáše Řepky, Rudolfa Otepky či Romana Lengyela. Ti přitom v utkání velmi emotivně reagovali na podivné počínání rozhodčích. Nelze však úplně vyloučit, že afektované reakce mohly zapadat i do připraveného scénáře.

Zmatky: gól platil, neplatil a pak zase platil

Nejskandálnější moment nastal ve 36. minutě utkání, kdy domácí Bakoš dostal míč do branky a hlavní sudí Královec uznal gól na 2:0. "Padla branka a já jsem ze svého úhlu pohledu žádné provinění prti pravidlům neviděl. Tak jsem ji uznal," popisoval Královec den poté situaci pro Aktuálně.cz.

"Pak jsem zahlédl reakce budějovického obránce Řepky, který upozorňoval na to, že došlo k hraní rukou. Vstoupil do toho i čtvrtý rozhodčí Ardeleánu, který mě upozornil na to, že k hraní rukou podle něj opravdu došlo. A proto jsem platnost gólu zrušil," dodával Královec.

Jenže to nebylo zdaleka všechno. Přestože v živém vysílání ČT bylo jasně patrné, že Bakoš zahrál rukou, na světelné tabuli na stadionu se objevily záběry z jiného úhlu, podle kterých se zdálo, že Bakoš rukou nehrál. Na to reagovalo publikum i hráči a trenéři Viktorie. A Královcovi se přihlásil asistent s praporkem Radek Kocián.

"Sdělil mi, že si je na milion procent jistý, že Bakoš rukou míč nezasáhl a že branka byla regulérní. Tak jsem na něj dal a branku zase uznal."

Asistent Hájek navíc přehlédl ofsajd

"Nevím, jestli se to může, nebo nemůže vysílat záběry přímo na stadionu, ale přijde mi to zvláštní. Já tu šanci neviděl, ani tu před třetím gólem, kdy to prý byl ofsajd," divil se po utkání kouč hostí František Cipro.

Ale vezměme to postupně: už v poločasové přestávce se v televizním rozhovoru domácí útočník Marek Bakoš přiznal, že před gólem zahrál rukou. Znovu to pak prokázaly i záběry z jiných kamer. Branka na 2:0 už však už jednou uznána byla a na tom se nic měnit nemohlo.

V 80. minutě pak padnul další kontroverzní gól. Předcházel mu totiž jasný ofsajd Petržely, po němž Darida skóroval. "Ale druhý asistent Hájek mi ho nesignalizoval, takže branka byla uznána. Všichni si teď ukazují na mě, ale hlavní rozhodčí všechno vidět nemůže. Měli bychom na hřišti působit jako tým a mít k sobě důvěru, jinak to nemůže fungovat," zlobil se krátce po inkriminovaném utkání Královec.

Obsahuje další odpovědi Křetínského taška?

Jeho slova znějí logicky, hlavní vinu na chybách opravdu nesli asistenti. A viděla to tak i komise rozhodčích. "Větší vina leží na asistentovi. Ale je tam i vina hlavního rozhodčího, za ztrátu osobnosti, takový rozhodčí jako on si to nemůže dovolit," hodnotila tehdy utkání s odstupem několika dní Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích.

Spolu s kolegy tři rozhodčí z utkání Plzeň-České Budějovice za jejich chyby potrestala. Kociánovi zastavila činnost na pět utkání, Královcovi a Hájkovi na dva zápasy.

V souvislosti s tím vším je nanejvýš podezřelé, že monitorovací systémy zachytily nestandardní sázky na vyšší počet branek dosažených právě v tomto utkání.

Čtyři góly v zápase padly, kdo na to vsadil, vydělal. Kdo to byl? Je možné, že odpověď na tuto otázku obsahuje Křetínského tajemná černá taška, jejíž obsah nyní zkoumá protikorupční policie.

Facebookový profil autora:Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 49 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy