Šéf disciplinárky: Obsah Křetínského tašky chceme vidět

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 9. 2012 11:00
Jiří Golda, šéf disciplinárky FAČR: "Dlouhodobě je neúnosné, aby ta kauza šla mimo nás"
Na "výbušný balíček" od Křetínského si brousí zuby i svazová disciplinárka
Na "výbušný balíček" od Křetínského si brousí zuby i svazová disciplinárka | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Důkazy o nekalostech v českém profi-fotbale měly tvořit náplň teď už trochu legendární černé kabely, se kterou v úterý nakráčel na Strahov do sídla fotbalového svazu boss Sparty Daniel Křetínský.

Paradoxní je, že šéf svazové disciplinárky Jiří Golda, si o tom všem zatím čte jen v médiích a stejně jako fotbalová veřejnost žije v napětí a dohadech, o co vlastně jde.

Spekuluje se o manipulacích se zápasy, "cinklých" sázkách a dalších významných disciplinárních přečinech, jenže Křetínského důkazní materiál od předsedy svazu Miroslava Pelty nedostala fotbalová disciplinárka, nýbrž policie.

Jak hodnotíte tento postup předsedy svazu při řešení kauzy?

"Respektuji ho. Vnímám tu argumentaci, že fotbalový svaz nemá vyšetřovací prostředky srovnatelné s policií. Nicméně se domnívám, že z dlouhodobého hlediska je tato situace neudržitelná."

V jakém smyslu?

"Ty informace se na stole disciplinárky dříve či později objevit musí. Fotbal se ke skutečnostem, které byly prezentovány jako velmi závažné, prostě musí nějak postavit."

Mluvil jste už o té věci s předsedou svazu Peltou?

"Tu otázku bych nechal bez komentáře."

Jakou roli teď ve vývoji kauzy může hrát policie?

"To ukáží příští dny. Každopádně se obávám, že v dané situaci, kdy celá věc byla významně medializována, už toho policie asi mnoho nevyšetří. Pokud měl někdo zájem na odhalení závažných skutečností, měl dle mého názoru předat důkazní materiál policii diskrétnějším způsobem."

Obsah oné pověstné černé tašky je nadále utajován. Kdy se podle vás disciplinárka dozví, co pan Křetínský na svaz donesl?

"Vzhledem k tomu, že žijeme v České republice, kde jsme například v kauze Rath měli možnost přečíst si už v médiích patrně takřka celý vyšetřovací spis, předpokládám, že utajení těch informací stejně vydrží maximálně několik dní."

Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Liberec poprvé v sezoně zdolal Brno, po obratu na ledě Komety je už šestý

Hokejisté Brna podlehli v jediném dnešním utkání, které zbylo na programu 43. kola extraligy po problémech řady týmů s nákazou koronavirem, na domácím ledě Liberci 1:4.

Kometa v duelu tabulkových sousedů ještě po polovině zápasu vedla, ale hosté skóre otočili a potřetí za sebou naplno bodovali. K posunu na šesté místo pomohl Bílým Tygrům dvěma góly útočník Marek Zachar. Branku a nahrávku zaznamenal další forvard Tomáš Filippi.

43. kolo hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 22. R. Pavlík (Vincour, Rákos) - 36. Zachar (Ordoš), 49. Birner (Štibingr, Filippi), 59. Zachar (P. Jelínek), 60. Filippi (M. Ivan). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Šimánek. Vyloučení: 0:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Brno: Jakub Sedláček - Tansey, Bartejs, Kučeřík, Holland, Gulaši, Fajmon - L. Horký, P. Holík, Mueller - R. Pavlík, Rákos, Vincour - Meluzín, Ostřížek, Malý - Matěj Svoboda, Dočekal, Šik. Trenér: Kalous.

Liberec: Kváča - Šmíd, Štibingr, M. Ivan, Aubrecht, Derner, J. Šedivý - Birner, Filippi, A. Najman - Ordoš, Gríger, Zachar - Rychlovský, P. Jelínek, Čederle - J. Šír, Faško-Rudáš. Trenér: P. Augusta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy