Šéf disciplinárky: Obsah Křetínského tašky chceme vidět

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 9. 2012 11:00
Jiří Golda, šéf disciplinárky FAČR: "Dlouhodobě je neúnosné, aby ta kauza šla mimo nás"
Na "výbušný balíček" od Křetínského si brousí zuby i svazová disciplinárka
Na "výbušný balíček" od Křetínského si brousí zuby i svazová disciplinárka | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Důkazy o nekalostech v českém profi-fotbale měly tvořit náplň teď už trochu legendární černé kabely, se kterou v úterý nakráčel na Strahov do sídla fotbalového svazu boss Sparty Daniel Křetínský.

Paradoxní je, že šéf svazové disciplinárky Jiří Golda, si o tom všem zatím čte jen v médiích a stejně jako fotbalová veřejnost žije v napětí a dohadech, o co vlastně jde.

Spekuluje se o manipulacích se zápasy, "cinklých" sázkách a dalších významných disciplinárních přečinech, jenže Křetínského důkazní materiál od předsedy svazu Miroslava Pelty nedostala fotbalová disciplinárka, nýbrž policie.

Jak hodnotíte tento postup předsedy svazu při řešení kauzy?

"Respektuji ho. Vnímám tu argumentaci, že fotbalový svaz nemá vyšetřovací prostředky srovnatelné s policií. Nicméně se domnívám, že z dlouhodobého hlediska je tato situace neudržitelná."

V jakém smyslu?

"Ty informace se na stole disciplinárky dříve či později objevit musí. Fotbal se ke skutečnostem, které byly prezentovány jako velmi závažné, prostě musí nějak postavit."

Mluvil jste už o té věci s předsedou svazu Peltou?

"Tu otázku bych nechal bez komentáře."

Jakou roli teď ve vývoji kauzy může hrát policie?

"To ukáží příští dny. Každopádně se obávám, že v dané situaci, kdy celá věc byla významně medializována, už toho policie asi mnoho nevyšetří. Pokud měl někdo zájem na odhalení závažných skutečností, měl dle mého názoru předat důkazní materiál policii diskrétnějším způsobem."

Obsah oné pověstné černé tašky je nadále utajován. Kdy se podle vás disciplinárka dozví, co pan Křetínský na svaz donesl?

"Vzhledem k tomu, že žijeme v České republice, kde jsme například v kauze Rath měli možnost přečíst si už v médiích patrně takřka celý vyšetřovací spis, předpokládám, že utajení těch informací stejně vydrží maximálně několik dní."

Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy